jamejamnashriyat
نشریات چاردیواری کد خبر: ۱۲۲۷۵۲۳   ۲۶ فروردين ۱۳۹۸  |  ۰۸:۰۰

یکی از هزینه های اصلی نگهداری گل و گیاه در خانه جدای از زمانی که برای رسیدگی به آنها صرف می کنیم، تهیه و خرید کود و خاک های تقویتی است که اغلب نیز وارداتی محسوب می شود و با شرایط فعلی ارزی قیمت آن ها بسیار بالا رفته است.

اما من معتقدم در خانه همه ما کود تقویتی به صورت بالقوه وجود دارد و فقط کافی است قدری حوصله و زمان بگذاریم تا کود اختصاصی و خاک خانگی قوی تهیه و تولید کنیم.
پوست تخم مرغ
یکی از منابع غنی کلسیم پوست تخم مرغ است ، پوستی که ما همیشه آن را در سطل زباله می اندازیم و هنگام شکستن تخم مرغ خیلی حواس مان هست که همراه زرده و سفیده نشود. اما این بار بیایید و پس از مصرف تخم مرغ ابتدا لایه نازکی که چسبیده به پوست تخم مرغ است را جدا کنید و تا حد ممکن پوست‌ها را پودر کنید. این پودر سفید رنگ را با بخشی از خاک رویی گلدان مخلوط کنید. این یک نوع کود تقویتی است که خیلی ساده برای شما و در خانه تهیه می شود.
کود گیاهی مایع
برای درست کردن این کود مایع تنها کافی است چند گیاه مختلف مثل زوائد سبزی، پوست موز، پوست نخود فرنگی یا لوبیا و تخم مرغ را تا حد ممکن به تکه‌های کوچک تقسیم و خرد کنید. در مرحله دوم ظرف مشخصی مانند ظروف خیارشور و ترشی اماده که در داشته باشد را انتخاب کنید و 3 تا 4 برابر موادی که آماده کرده‌اید به آن آب اضافه کنید. بعد از گذشت 3 روز محلول به دست آمده را با صافی از مواد جامد جدا کنید. می‌توانید کود مایع را به صورت مستقیم پای گیاهانتان بریزید. از این روش برای هر بار آبیاری گیاهان استفاده نکنید، چرا که امکان جذب حشرات موذی را فراهم خواهید کرد. یک بار در ماه کافی است.
خاک برگ
خاک برگ یکی از بهترین خاک‌هایی است که اگر قصد خرید آن را داشته باشید، مجبور خواهید شد برای 4کیلوگرم خاکِ بسته‌بندی شده، چیزی حدود ۳۰هزارتومان بپردازید. پس چه بهتر که این خاک مغذی را خودتان آماده کنید. برای این کار اول از همه نیاز به برگ خشک دارید. این برگ های خشک را هم از گیاهان داخل خانه تان می توانید تهیه کنید و هم در کوچه و پارک و ... ابتدا تا جای ممکن برگ ها را خرد کنید و در ظرف یا گلدان بزرگی که گیاه ندارد با خاک خوب مخلوط کنید. این خاک را برای چند ماه کنار بگذارید تا به مرور خاک برگ آماده استفاده شود.

نسیبه سادات میرباقر/ مهندس کشاورزی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نگاه طالبان به ابتکار صلح منطقه‌ای

نگاه طالبان به ابتکار صلح منطقه‌ای

موضوع دیدار هیات طالبان با مقامات جمهوری اسلامی از منظرهای مختلفی قابل بررسی است. شاید ریشه اصلی این مساله به روابط بین طالبان و آمریکا برگردد.

مشتری بانک درگیر شناسه شهاب نیست

مشتری بانک درگیر شناسه شهاب نیست

کد یا شناسه شهاب همان شناسه‌ای است که بانک‌ها مشتری را از طریق آن شناسایی می‌کنند،یعنی برای اشخاص حقیقی کد ملی، اشخاص حقوقی شناسه ملی و برای اتباع خارجی همان شماره فراگیر اتباع خارجی است.

فرانسه بر مدار سیاست اجبار

فرانسه بر مدار سیاست اجبار

سیاست‌های فرانسه طی سال‌های گذشته تابعی از سازوکارهای دیپلماسی اجبار،‌ همکاری‌های حقوقی و فشارهای سیاسی علیه ایران بوده است.

گفتگو

بیشتر
پشت صحنه یک «دعوت نحس»

گزارش جام‌جم از تولید جدیدترین سریال ماورائی تلویزیون که بعد از مدت‌ها قرار است روی آنتن برود

پشت صحنه یک «دعوت نحس»

راه میانبر رشد کسب‌وکار

گفت‌وگو با دکتر علی رودگر، از پایه‌گذاران هک رشد کسب‌وکار در ایران که موجب رشد بسیاری از کسب‌وکارهای نوپا و بزرگ‌ مقیاس کشور شده است

راه میانبر رشد کسب‌وکار

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر