jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۲۶۴۱۰ ۱۱ شهريور ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

بسیاری از مادران و پدران نگران سلامت کودکان خود هستند و برای حفظ سلامتی آنها مرتب از پزشکان درخواست می‌کنند آزمایش‌های مختلفی را برای کودکشان انجام دهد.

واقعیت این است که در بیشتر موارد این کار لازم نیست. به‌عنوان مثال هیچ نیازی نیست که برای یک کودک یا نوجوان سالم آزمایش تیروئید یا آزمایش کارکرد کبد و کلیه‌ها را بدهیم. در مورد چربی خون موضوع فرق می‌کند: در مواردی که پدر یا مادر دچار بیماری چربی خون هستند بهتر است فرزندان هم آزمایش شوند. در مواردی که هیچ سابقه‌ای هم وجود ندارد، برای اطمینان یک آزمایش ساده چربی خون قبل از 20 سالگی لازم است. البته در مورد کودکان چاق بهتر است این کار زودتر انجام شود.
درمان کودکان و نوجوانانی که چربی‌ خون بالا دارند بسیار مشکل است. از طرفی توصیه به رژیم‌های کم‌کالری و کم‌چرب می‌تواند باعث کند‌شدن رشد آنان شود و از طرف دیگر رعایت چنین رژیم‌هایی اصولا به دلیل شرایط سنی تا حدی ناممکن است. مشکل مهم دیگری نیز وجود دارد: استفاده از دارو برای درمان چربی خون بهتر است از سنین زیر ده سال شروع نشود و در سنین بالاتر هم فقط در صورتی که رژیم و ورزش نتواند چربی را پایین بیاورد و کلسترول یا تری‌گلیسیرید خیلی بالا باشد، دادن دارو مجاز است.
روش‌های درمانی در کودکان مبتلا به بالا بودن کلسترول خون شامل این موارد است:
کم کردن چربی غذا
کاهش شدید چربی‌های اشباع و کلسترول شامل اجتناب از مصرف شیر و ماست پرچرب، اجتناب از خامه و بستنی و اجتناب از خوردن چربی گوشت
ورزش منظم روزانه حداقل ۳۰ دقیقه شامل دویدن، شنا یا ورزش‌های با توپ
استفاده از روغن‌های گیاهی به میزان کم به‌جای چربی‌های حیوانی
اجتناب از مصرف قند و شکر و جایگزین‌کردن قندهای ترکیبی مثل توت، خرما و کشمش
استفاده بیشتر از غذاهای فیبردار مثل هویج، سبزی تازه و سیب
وجود یک عضو درجه یک در خانواده که دچار عارضه قلبی-عروقی شده باشد، موضوع مهمی است که در درمان این کودکان و نوجوانان اهمیت دارد. یعنی اگر کودک یا نوجوان دچار بیماری چربی خون، دارای پدر یا مادر یا خواهر و برادری با سابقه سکته قلبی در جوانی باشد، باید خیلی سریع‌تر چربی خونش درمان شود. وجود چاقی نیز دلیلی برای تشدید دارو درمانی در چنین بیمارانی است.

دکتر رضا کریمی

فوق‌تخصص غدد و متابولیسم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

مهارت تحکیم بنیان خانواده پس از فرزندآوری

ازدواج پیش از داشتن فرزند، قراردادی است برای آماده ساختن آسایش جسمانی و روانی متقابل، ولی پس از بچه دار شدن معنی حقیقی خود را به دست می آورد. خانواده همیشه در بین تمامی جوامع بشری به عنوان اساسی‌ترین نهاد اجتماعی، منشاء فرهنگ‌ها، تمدن ها و تاریخ بشر بوده است. توجه به خانواده و حمایت و هدایت آن به جایگاه واقعی و متعالی‌ خود، همواره سبب اصلاح خانواده انسانی و غفلت از آن موجب دور شدن بشر از حیات حقیقی و سقوط به ورطه هلاکت و ضلالت بوده است. 

سختی‌های موج سوم کرونا

سختی‌های موج سوم کرونا

چند روزی است اوضاع بیمارستان مسیح‌دانشوری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بیمارستان‌های مرجع کرونا در ایران نگران‌کننده شده و روزانه حدود 200بیمار به اورژانس کرونای این بیمارستان مراجعه می‌کنند.

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

نظام خانواده یک نهاد اساسی و محوری در جامعه است و به عنوان هسته اولیه برای سایر نهادهای اجتماعی به شمار می رود. همانطور که نظام های بزرگ اجتماعی، قوانین و حقوق خاص خودشان را در ارتباط با اداره و استحکام و رشد و بالندگی دارند لذا جهت تحکیم بنیان خانواده باید خانواده ها را آموزش داد. بدین ترتیب با توجه به تاثیر مستقیم آموزش بر وضعیت زوجین، شناسایی و تعیین عللی که به بهبود روابط زناشویی منجر می شود، در پیشگیری از مشکلات آنان نقش موثری خواهد داشت.

اشتباه‌های کرونایی ما

اشتباه‌های کرونایی ما

یک: اِرْحَمْ تُرْحَمْ؛ «رحم کن تا به تو رحم شود.» این پروتکل ناب امیرالمؤمنین است که در روزهای کرونایی به شدت به کار می‌آید.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر