بسیاری از مادران و پدران نگران سلامت کودکان خود هستند و برای حفظ سلامتی آنها مرتب از پزشکان درخواست می‌کنند آزمایش‌های مختلفی را برای کودکشان انجام دهد.
کد خبر: ۱۲۲۶۴۱۰

واقعیت این است که در بیشتر موارد این کار لازم نیست. به‌عنوان مثال هیچ نیازی نیست که برای یک کودک یا نوجوان سالم آزمایش تیروئید یا آزمایش کارکرد کبد و کلیه‌ها را بدهیم. در مورد چربی خون موضوع فرق می‌کند: در مواردی که پدر یا مادر دچار بیماری چربی خون هستند بهتر است فرزندان هم آزمایش شوند. در مواردی که هیچ سابقه‌ای هم وجود ندارد، برای اطمینان یک آزمایش ساده چربی خون قبل از 20 سالگی لازم است. البته در مورد کودکان چاق بهتر است این کار زودتر انجام شود.
درمان کودکان و نوجوانانی که چربی‌ خون بالا دارند بسیار مشکل است. از طرفی توصیه به رژیم‌های کم‌کالری و کم‌چرب می‌تواند باعث کند‌شدن رشد آنان شود و از طرف دیگر رعایت چنین رژیم‌هایی اصولا به دلیل شرایط سنی تا حدی ناممکن است. مشکل مهم دیگری نیز وجود دارد: استفاده از دارو برای درمان چربی خون بهتر است از سنین زیر ده سال شروع نشود و در سنین بالاتر هم فقط در صورتی که رژیم و ورزش نتواند چربی را پایین بیاورد و کلسترول یا تری‌گلیسیرید خیلی بالا باشد، دادن دارو مجاز است.
روش‌های درمانی در کودکان مبتلا به بالا بودن کلسترول خون شامل این موارد است:
کم کردن چربی غذا
کاهش شدید چربی‌های اشباع و کلسترول شامل اجتناب از مصرف شیر و ماست پرچرب، اجتناب از خامه و بستنی و اجتناب از خوردن چربی گوشت
ورزش منظم روزانه حداقل ۳۰ دقیقه شامل دویدن، شنا یا ورزش‌های با توپ
استفاده از روغن‌های گیاهی به میزان کم به‌جای چربی‌های حیوانی
اجتناب از مصرف قند و شکر و جایگزین‌کردن قندهای ترکیبی مثل توت، خرما و کشمش
استفاده بیشتر از غذاهای فیبردار مثل هویج، سبزی تازه و سیب
وجود یک عضو درجه یک در خانواده که دچار عارضه قلبی-عروقی شده باشد، موضوع مهمی است که در درمان این کودکان و نوجوانان اهمیت دارد. یعنی اگر کودک یا نوجوان دچار بیماری چربی خون، دارای پدر یا مادر یا خواهر و برادری با سابقه سکته قلبی در جوانی باشد، باید خیلی سریع‌تر چربی خونش درمان شود. وجود چاقی نیز دلیلی برای تشدید دارو درمانی در چنین بیمارانی است.

دکتر رضا کریمی

فوق‌تخصص غدد و متابولیسم

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
یک عارف انقلابی

گفت‌وگوی جام‌جم با علی سرلک درباره ویژگی‌ های شخصیتی آیت‌ا... فاطمی‌ نیا

یک عارف انقلابی

نیازمندی ها