jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۲۶۳۴۵   ۱۱ شهريور ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

گفت و گو با عوامل سریال محرمی «وقت صبح» که این شب ها از شبکه یک پخش می شود

داستان یک دوراهی

شبکه یک سیما برای ایام محرم طبق روال همیشه مجموعه‌ای را برای پخش آماده کرده است. از امشب سریال وقت صبح به نویسندگی، تهیه کنندگی و کارگردانی جواد میرزاآقازاده روانه آنتن این شبکه می‌شود. گروه سازنده برای تصویربرداری سریال سراغ محله‌های قدیمی شهر تاریخی سمنان رفتند و در فواصل قصه، مخاطبان نسبت به شهر سمنان هم آشنایی پیدا می‌کنند. سریال «وقت صبح» که در مرکز صدا و سیمای سمنان و به سفارش مرکز سیمای استان‌ها تولید شده، قصه روحانی جوانی را روایت می‌کند که در موقعیت انتخابی قرار می‌گیرد و این انتخاب او را با چالش‌هایی مواجه می‌کند. در این سریال کاوه خداشناس نقش روحانی را بازی می‌کند که به گفته میرزاآقازاده این بازیگر نقش را خیلی خوب در آورده و امیدوار است بینندگان از تماشای این سریال لذت ببرند. همچنین نسرین نصرتی که تجربه نقش کمدی را با بازی در سریال طنز پایتخت در تلویزیون داشته با بازی در سریال وقت صبح نقش جدی را تجربه کرده است که به گفته خودش برایش دلچسب بوده و او در این سریال نقش یک مادر دردکشیده را به عهده دارد. در کنار خداشناس و نصرتی، بازیگرانی همچون کاظم هژیرآزاد، نگار حسن‌زاده، صدف بهشتی، سلمان خطی، محمد یگانه، پژمان یاوری، لی‌لی فرهادپور، حسین صفریان، پناه باقریان، آیسان والی و عزت‌ا... جامعی ندوشن به ایفای نقش می‌پردازند.

یک جغرافیای متفاوت
به گزارش جام‌جم، سریال وقت صبح فضای معنوی دارد و به مسائل اجتماعی هم می‌پردازد. جواد میرزاآقازاده، نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده مجموعه وقت صبح درباره تولید این اثر به جام‌جم می‌گوید: قصه در ارتباط با روحانی‌ای است که در معرض انتخاب قرار می‌گیرد. همین مساله من را در موقعیت روایت یک داستان اخلاقی قرار می‌داد که وجه دراماتیک و جذابی داشت. به‌ویژه این‌که قصه روحانی هم بخش دراماتیک را مضاعف می‌کرد. در واقع تعریف قصه در پس زمینه فرهنگی، اجتماعی و بومی باعث می‌شود تا قصه جذاب‌تر شود.وی ادامه می‌دهد: البته ما قصه را در تهران به تصویر نکشیدیم، بلکه سراغ محله‌های شهر سمنان رفتیم. می‌خواستیم باورپذیری قصه را برای مخاطبان بیشتر کنیم. ضمن این‌که کار در صدا و سیمای مرکز سمنان و به سفارش سیمای مرکز استان‌ها تولید می‌شد و ما برای قصه سراغ روستاهای اطراف سمنان هم رفتیم. هم مقاطع گذشته که در دهه 60 می‌گذرد و هم مقاطع روز را در شهر سمنان و روستاهای اطراف آن ضبط کردیم. در مجموع سمنان به لحاظ فضای بومی و بستر جغرافیایی برای قصه مناسب بود.این کارگردان در پاسخ به این سؤال که آیا رویکرد گردشگردی هم داشتید یا نه؟ توضیح می‌دهد: رویکرد ما گردشگری نبود، اما به شکل غیرمستقیم و در فواصل داستان به این موضوع هم پرداخت کردیم. اولویت، هویت فرهنگی استان بود.
میرزاآقازاده درباره انتخاب کاوه خداشناس به عنوان نقش محوری سریال می‌گوید: بازیگر بسیار توانایی است و بعد از بررسی‌ها به این نتیجه رسیدیم که او گزینه خوبی برای ایفای نقش روحانی قصه است. شناخت و تحلیل خوبی درباره شخصیت داشت که همین به پرداخت قصه کمک می‌کرد.
وی درباره دیگر مفاهیم سریال وقت صبح عنوان می‌کند: محوریت مهم سریال وقت صبح نقش مسجد در بطن زندگی مردم است و به مفاهیم ازدواج آسان، تعاملات خانوادگی و ... هم پرداخته‌ایم.
لابد قیافه‌ام به پولدارها می‌خورد!
کاظم هژیرآزاد، بازیگر سریال وقت صبح درباره نقشش در این سریال می‌گوید: سال گذشته بود که به سمنان رفتیم و در سریال وقت صبح بازی کردیم. در این سریال نقش پیمانکاری را بازی کردم که بساز و بفروش است. او مرتب به دنبال آبادانی و مدرن بودن هست، به همین دلیل می‌خواهد ساختمان‌های جدید در شهر بسازد تا شهر را از حالت روستایی بودن خارج کند.
وی درباره این‌که چطور این نقش به شما پیشنهاد شد، با خنده عنوان می‌کند: لابد قیافه ام به آدم‌های پولدار و پیمانکار می‌خورد که مرتب از این نقش‌ها به من پیشنهاد می‌شود! تا این‌که یکی از کارگرهای ساختمان این پیمانکار در حالی که بیمه نبوده برایش اتفاقی می‌افتد و او را با ماجراهایی رو‌به‌رو می‌کند و پای روحانی محل را به وسط می‌کشاند و او تلاش می‌کند تا این آقای پیمانکار را که در قصه به نام سعدی می‌شناسیم، راضی کند تا فکری به حال این کارگر کند.
هژیرآزاد درباره نام شخصیتی که نقش او را به عهده دارد، اشاره می‌کند: نمی‌دانم چرا نامش سعدی است. باید از نویسنده و کارگردان این را پرسید، ولی حتما دلایل خودشان را داشتند.
وی کار با میرزاآقازاده در کسوت کارگردان را خوب ارزیابی می‌کند و می‌گوید: او جوانی است که تلاشش را در کار می‌کند و ما هم به عنوان بازیگر مشکلی با او نداشتیم و تعامل در کار داشتیم.
این هنرمند در پایان آرزو می‌کند که نقش‌های خوبی برای بازیگران میانسال نوشته شود، چون از این طریق امرار معاش می‌کنند.

وقتی «خداشناس»، دوباره روحانی می‌شود
کاوه خداشناس، بازیگر سریال درباره نقشش در سریال وقت صبح می‌گوید: وقتی فیلمنامه را خواندم، خیلی خوشم آمد، چون چالش‌هایی که باید داشته باشد را داشت. ضمن این‌که من هم باید نقش روحانی را باید بازی می‌کردم و همین کارم را جذاب‌تر و پیچیده‌تر می‌کرد و با علاقه نقش را پذیرفتم. امیدوارم ماحصل کلی کار خوب و قابل دفاع باشد و تماشاگران از تماشای کار لذت ببرند.
وی ادامه می‌دهد: البته من یک بار دیگر هم نقش روحانی را بازی کرده بودم و سعی کردم روحانی قصه را خیلی واقعی بازی کنم. با چند نفر از روحانیون هم صحبت کردم و از نزدیک با زندگی‌هایشان آشنا شدم. آنها هم زندگی‌شان از ما جدا نیست و مثل زندگی همه ما بالا و پایین دارند. در مجموع روحانی قصه ما خشک و رسمی نیست، بلکه گلچینی از کسانی هست که این چنین هستند.این هنرمند کار کردن با میرزاآقازاده را بسیار خوب توصیف می‌کند و می‌گوید: آقای میرزاآقازاده کارگردان جوان و همسن و سال من است و بسیار همراه و همدل. درباره کار خیلی همفکری می‌کردیم و اصلا منیت در کار نبود. خوشبختانه مباحث مان هم به نتایج مطلوب می‌رسید. امیدوارم سریال وقت صبح در میان مخاطبان خیلی خوب دیده شود.

از پایتخت تا وقت صبح
نسرین نصرتی از بازیگران حرفه‌ای تئاتر است که تا به امروز نقش‌های بسیار ماندگاری را در تئاتر خلق کرده است. او با بازی در سریال طنز پایتخت در میان مخاطبان این رسانه شناخته شده است. نصرتی در این سریال ایفاگر نقش فهیمه خواهر نقی معمولی بوده و توانست به زیبایی نقش یک مادر را ایفا کند.
این هنرمند درباره نقشش در سریال وقت صبح به جام‌جم می‌گوید: در این سریال نقش مادری را بازی می‌کنم که در تربیت فرزندش موفق نبوده است. او بعد از فوت همسرش، 20 سال به تنهایی او را بزرگ کرده است. مادری است دردکشیده که به هر جایی چنگ می‌زند تا همه کار برای فرزندش انجام بدهد. البته این ویژگی همه مادرهاست و تلاش می‌کنند همه کار برای فرزندانشان انجام بدهند.
وی ادامه می‌دهد: بعد از سریال کمدی پایتخت، خیلی دلم می‌خواست تجربه نقش جدی را داشته باشم. به همین دلیل وقتی پیشنهاد بازی در سریال وقت صبح شد با کمال میل پذیرفتم. البته من در تئاتر هم نقش‌های جدی بازی می‌کنم و به همین دلیل علاقه‌مند بودم در تلویزیون هم تجربه نقش جدی را داشته باشم که ایفای نقش مادر در سریال وقت صبح برایم دلچسب بود.
نصرتی در پاسخ به این سؤال که کارگردان تا چه میزان دست شما را در خلق نقش باز گذاشت؟ توضیح می‌دهد: آقای میرزاآقازاده، بسیار کارگردان بی‌نظیری است. او موشکافانه کارش را انجام می‌دهد و اصلا از هیچ چیز به‌سادگی عبور نمی‌کند. واقعا بازیگر از کار کردن با او لذت می‌برد و خیالش راحت می‌شود که با کارگردانی کار می‌کند که حواسش به همه چیز هست. ضمن این‌که متانت و مهربانی‌شان در کار هم برای بازیگر دوست‌‌داشتنی است.

فاطمه عودباشی

رسانه

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
دم حامدها گرم!

دم حامدها گرم!

خوابمان نمی‌برد. چه مرضی داشتیم که بعد از یک عالمه پیاده‌روی در اردوی نظامی آخر دوره آموزشی خدمت خوابمان نمی‌برد را خدا می‌داند.

حادثه حماسه‌ ساز

حادثه حماسه‌ ساز

واقعه سال ۶۰ آمل و حمله گروهک تروریستی اتحادیه کمونیست‌ها نقطه‌عطفی در تاریخ تحرکات مسلحانه عناصر ضدانقلاب علیه جمهوری اسلامی ایران بود. بعد از پیروزی انقلاب‌اسلامی برخی مخالفان مشی مذهبی ساختار جدید سیاسی ایران، با توجه به نابه‌سامانی‌های موجود درصدد ایجاد آشوب برآمدند و تلاش کردند حداقل در برخی مناطق‌مرزی و حساس کشور قدرت عمل را به دست گیرند.

گفتگو

بیشتر
راه میانبر رشد کسب‌وکار

گفت‌وگو با دکتر علی رودگر، از پایه‌گذاران هک رشد کسب‌وکار در ایران که موجب رشد بسیاری از کسب‌وکارهای نوپا و بزرگ‌ مقیاس کشور شده است

راه میانبر رشد کسب‌وکار

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر