jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۲۱۹۸۷۹   ۰۵ مرداد ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

مقطع حساس‌کنونی

حکایت حالا هرچی

در ایام قدیم، مرد ثروتمند و بدخلق و بی‌شعور و ستمگری زندگی می‌کرد که غلام کاری و حرف‌شنو و صبور و تنومندی داشت.

غلام همواره همه دستورات مرد ثروتمند را در اسرع وقت و به بهترین شکل ممکن انجام می‌داد، اما مرد ثروتمند از آنجا که شخصی عصبی‌مزاج و عقده‌ای بود، همواره او را کتک می‌زد و تحقیر می‌کرد و به او توهین‌های نژادی می‌نمود. روزی غلامان دیگر جمع شدند و مخفیانه نزد غلام رفتند و به او گفتند راهکاری بیندیش تا از چنگ این حیوان خلاص شوی.
بر فرض مثال از او نافرمانی کن تا تو را بفروشد و گیر آدم دیگری بیفتی.
غلام در پاسخ آنان بدون آن که اظهار ناراحتی کند لبخندی زد و گفت: بگذرد. غلامان دیگر به او گفتند: برو بابا و سراغ کارهای خود رفتند. تا آن که شبی مرد ثروتمند در اثر زیاده‌روی جان به جان‌آفرین تسلیم کرد و دار فانی را وداع نمود. پس از پایان کار کفن و دفن و مراسم ختم و هفتم و چهلم، همسر مرد ثروتمند تازه‌درگذشته، اداره امور آن ‌مرحوم را در دست گرفت و دیری نپایید که در جریان کار شیفته اخلاق حسنه و صبوری و درایت غلام شد و پس از مدتی با او ازدواج کرد و علاوه بر زمام اختیار خودش، زمام اختیار اموال، اعتبارات، املاک و مستغلات مرد ثروتمند را به دست همسر جدیدش ، غلام سپرد.
غلامان دیگر به نزد غلام رفتند و سمت جدید را به او تبریک گفتند. غلام در پاسخ آنان بدون آن که اظهار خوشحالی کند، لبخندی زد و گفت: این نیز بگذرد. اما این نگذشت و غلام و همسرش سال‌های سال با خوبی و خوشی و در رفاه کامل در کنار هم زندگی کردند و صاحب فرزندانی سالم و صالح شدند. تا آن که غلام که اینک خواجه ‌غلام نام داشت، پیر شد و به بستر بیماری افتاد. در این هنگام همسرش را صدا کرد و به او وصیت کرد روی سنگ قبرش بنویسند: این نیز بگذرد. همسرش به او گفت: بعد از مرگ دیگر چه‌چیز قرار است بگذرد؟ خواجه ‌غلام گفت: حالا هرچی ! و به این ترتیب ضرب‌المثل «حالا هرچی» به گنجینه امثال فارسی اضافه شد.

امید مهدی‌نژاد

طنزنویس

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
دولت آینده جبران کند

دولت آینده جبران کند

انتخابات ریاست‌ جمهوری بار دیگر عرصه‌ای برای خلق حماسه از سوی مردم انقلابی و فهیم جمهوری اسلامی ایران بود.

فهم مسؤولانه

فهم مسؤولانه

 انتخابات ریاست‌ جمهوری 1400 برگزار شد و این بار هم مثل همیشه مردم ما با درایت و هوشمندی، در یک جشن ملی و سیاسی، حضور شکوهمندی داشتند.

حق مطالبه از مسؤولان

حق مطالبه از مسؤولان

جایگاه مردم در حكومت مردم‌سالاری دینی اساسی و غیرقابل‌انکار است.حضورمردم پای صندوق‌های رأی یكی ازتجلیات این موضوع است اما صرفا محدود به آن نیست بلكه مطالبات مردمی هم جزئی از وظایف حكومت برآمده از مردم‌سالاری دینی است. ما در اندیشه مردم‌سالاری دینی هم برای مردم حق قائلیم و هم وظیفه.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر