jamejamnashriyat
نشریات تپش کد خبر: ۱۲۱۴۰۹۲ ۰۵ تير ۱۳۹۸  |  ۰۸:۰۰

پرونده‌های خبرسازی که زود رسیدگی شدند

چند قدم تا مجازات

همیشه قرار نیست موضوعاتی مانند ترسناک‌ترین حادثه،کوتاه‌ترین زمان فرار از زندان، طولانی‌ترین تاریخ حبس یا کوچک‌ترین زندانی درصفحه ترین‌ها جا خوش‌کنند. این هفته سراغ موضوعی رفتیم که شاید خیلی‌ها از آن خبر نداشته باشند. در پرونده‌های قتل،قضات پس از انجام تحقیقات کامل و در متعادل‌ترین زمان ممکن به آن رسیدگی کرده و حکم صادر می‌کنند، اما در مواردی، برخی پرونده‌های قتل آن‌قدر دلخراش است که مردم بشدت حساس می‌شوند و همه بی‌صبرانه منتظر اعلام هرچه زودتر حکم قاتل و اجرای مجازات متهم هستند. همین مطالبه عمومی باعث شده قوه قضاییه به پرونده‌هایی که باعث جریحه‌دار شدن احساسات عمومی شده، واکنش نشان داده و به صورت ویژه و در کمترین زمان ممکن به آن رسیدگی کند. در حالی که پیش از این نیز شاهد صدورکیفرخواست‌های سریع در پرونده بودیم اما پس از اعتراف شهردار اسبق تهران به جنایت برخی افراد به رسیدگی سریع به پرونده اعتراض کردند. این اعتراضات درحالی مطرح شد که قوه قضاییه در این پرونده بر اساس قانون عمل کرد و بعد از پرونده نجفی در چند پرونده مهم دیگر هم کیفرخواست‌هایی صادر و زمان رسیدگی آنها رکورددار شد.

صدورکیفرخواست؛ فقط 4 روز
هنوز ساعاتی از قتل میترا استاد، توسط همسرش محمدعلی نجفی، شهردار پیشین تهران نگذشته بود که این بار خبر قتل امام جمعه شهرستان کازرون به یکی از مهم‌ترین خبرهای روز کشور تبدیل شد. بر اساس اظهارات راننده حجت الاسلام محمد خرسندکه آن شب در محل حادثه حضور داشت، او پس از پیاده شدن ازخودرو، قصد ورود به خانه خود را داشت که مرد ناشناسی به بهانه این که می‌خواهد با امام جمعه عکس بگیرد به او نزدیک شد.شهید خرسند در حالی که لبخند بر لب داشت،کنار مرد ناشناس قرار گرفت، اما ناگهان هدف ضربات متعدد چاقوی او قرار گرفت. پس از قتل، فرد مهاجم به‌سرعت از محل متواری شد. حجت الاسلام خرسند در شرایطی که به شدت خونریزی داشت به بیمارستان منتقل شد، اما به علت شدت جراحات وارده به شهادت رسید.
پس از اعلام حادثه، دادستان کازرون همراه بازپرس در صحنه حضور پیدا کرد و دستورهای قضایی جهت شناسایی ودستگیری قاتل صادر شد. به فاصله چند ساعت، این بار فضای مجازی پر شد از تصاویر محل قتل شهید خرسند و درخواست‌های متعدد مردم که خواستار دستگیری هرچه سریع‌ترقاتل و مجازات او بودند. با دستورهای قضایی، تلاش پلیس و همکاری دستگاه‌های اطلاعاتی استان فارس، محل اختفای قاتل فراری شناسایی و چندساعت پس از جنایت، توسط پلیس دستگیر شد. چهار روز پس از دستگیری قاتل و انجام تحقیقات لازم، رئیس کل دادگستری استان فارس از صدور کیفرخواست متهم پرونده شهادت امام جمعه کازرون خبر داد وگفت تحقیقات این پرونده در زمان فوق العاده‌ای در دادسرای کازرون انجام و کیفرخواست این پرونده صادر شده است و ادامه روند قضایی پرونده نیز در سریع‌ترین زمان ممکن انجام خواهد شد.

از دستگیری تا اعدام، 16 روز
قتل دختر هفت ساله‌ای به‌نام کیانا سادات هاشمی، یکی دیگر از پرونده‌های دلخراشی بود که احساسات جامعه را بشدت جریحه‌دار کرد و منجر به صدور سریع کیفرخواست شد. دخترک 24 شهریور 95 به‌دست شوهرعمه‌اش کشته شد. پس از اعلام گزارش، ماموران در اقدامی غافلگیرانه، متهم 37 ساله پرونده را که سابقه‌های متعدد کیفری داشت، دستگیر کردند.
مرد جوان که ابتدا جرمش را انکار کرده بود، وقتی در برابر ادله و مدارک انکارناپذیر پلیس قرار گرفت، زبان به اعتراف گشود وگفت: «با مادرزنم اختلاف داشتم. چون وسیله‌ای از خانه‌اش سرقت شده بود و او فکر می‌کرد من آن را سرقت کرده‌ام. تهمت او بسیار ناراحتم کرد و برای همین تصمیم گرفتم از او انتقام بگیرم. او به نوه‌اش کیانا علاقه زیادی داشت. شب حادثه، زمانی که همه خواب بودند، کیانا را در خواب ربودم و به خانه خودم بردم. پس از انتقالش به خانه، او را مورد اذیت و آزار قرار دادم و به قتل رساندم؛ سپس برای این‌که مدارک جرم را از بین ببرم، جسدش رابه باغ پدرش برده و زیر گچ‌های پیش‌ساخته مخفی کردم. »
با توجه به حساسیت موضوع به این پرونده به‌صورت فوق‌العاده در دادگاه کیفری یک نیشابور رسیدگی شد و اولیای‌دم کیانا برای قاتل فرزندشان تقاضای قصاص کردند. پس از دفاعیات متهم و وکلای مدافعش، قضات دادگاه وارد شور شده و او را به اتهام قتل به قصاص، به اتهام آدم‌ربایی به 15 سال حبس و به اتهام تجاوز به عنف به اعدام محکوم کردند و قاتل نهم مهر 95 در ملأ عام به دار مجازات آویخته شد.

فاصله قتل تا اعلام کیفرخواست، 15 روز
قتل اهورا، کودک سه ساله رشتی هم مثل بمب در کشور صدا کرد. با توجه به عمق جنایت و جریحه‌دار شدن احساسات مردم، صدور کیفرخواست برای متهم از زمان ارتکاب قتل تا انجام تحقیقات کامل، فقط 15 روز زمان برد.
این حادثه تلخ 22 مهر 96 و زمانی رخ داد که مادر اهورا برای انجام کاری به بیرون رفته بود و ناپدری اهورا قرار بود مراقب او باشد. ناپدری اما درگیر افکار شیطانی شد و اهورای کوچک را مورد آزار و اذیت قرار داد و کتک زد. اهورای کوچک بر اثر ضرب و شتم ناپدری مرگ مغزی شد و پس از انتقال به بیمارستان پورسینای رشت دوام نیاورد و جان سپرد. با اعلام مرگ اهورا به پلیس، ناپدری 27 ساله‌اش دستگیر شد. ابتدا منکر قتل شد، اما در ادامه به قتل و کودک‌آزاری اعتراف کرد. پس از طی مراحل لازم، هفتم آبان ماه 96، حجت‌الاسلام علی مصطفوی‌نیا، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان گیلان، از صدور کیفرخواست و ارسال پرونده قتل اهورا به دادگاه خبر داد. براساس شواهد موجود در پرونده و به درخواست اولیای دم، حکم قصاص نفس صادر و قاتل بیست و یکم فروردین ماه 97 در زندان لاکان رشت مقابل چشمان پدر اهورا به دار مجازات آویخته شد.

صدور کیفرخواست در کمتر از 3 روز
هنوز داغی خبر مرگ امام جمعه کازرون سرد نشده بود که این بار خبر رسید دو نفر از دریابانان ناجا در درگیری با قاچاقچیان به شهادت رسیده‌اند.
مدتی پیش، دریابانان میناب با قاچاقچیان احشام، سوخت و موادمخدر در دریای جنوب درگیر شدند و این موضوع که برای قاچاقچی‌ها سنگین تمام شده بود، به‌دنبال راهی برای تلافی بودند. در یکی از روزها، دریابانان دوباره با قاچاقچیان احشام روبه‌رو شدند و به تعقیب آنان پرداختند. در ادامه تعقیب و گریز، ماموران به قاچاقچیان فرمان ایست دادند، اما آنها توجهی نکردند و رودررو با دریابانان درگیر شدند که در این درگیری هر دو مامور به شهادت رسیدند.
با توجه به حساسیت موضوع، تحقیقات درخصوص این جنایت آغاز شد و در نهایت سه روز بعد، علی صالحی، رئیس‌کل دادگستری استان هرمزگان اعلام کرد، تحقیقات این پرونده، با سرعت و دقت لازم و به صورت ویژه در دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان میناب انجام و کیفرخواست متهمان در کمتر از سه روز صادر شد.

رکورد‌دار کیفرخواست
اما رکوددار کیفرخواست، پرونده قتل یک زندانی در ندامتگاه مرکزی تهران بزرگ است. علیرضا
22 ساله که به اتهام توهین به هشت سال حبس محکوم شده، در این زندان دوره محکومیتش را سپری می‌کرد. شامگاه بیستم خرداد امسال مورد حمله دو زندانی تبعیدی در آنجا قرار گرفت و به قتل رسید. در جریان تحقیقات معلوم شد یکی از عاملان جنایت، محمدرضا با 20 سابقه کیفری و آخرین جرایمش نیز مشارکت در آدم‌ربایی و مواد بوده و همجرمش حمیدرضا نام دارد که فردی را سال 88 به قتل رسانده و فرد دیگری را در زندان کشته و در دعوای درون‌گروهی زندانیان، فردی را هم آنجا زخمی کرده است.
دو متهم در جریان تحقیقات ادعا کردند به خاطر اختلافی که با مقتول داشته او را با ضربه‌های چاقو به قتل رسانده بودند. دو روز پس از این قتل، پرونده با صدور کیفرخواست برای محاکمه به دادگاه کیفری یک استان تهران ارسال شد تا متهمان در شعبه پنجم پای میز محاکمه قرار بگیرند.

لیلا حسین‌زاده
تپش

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پرچم افراشته بر جنازه‌ها

پرچم افراشته بر جنازه‌ها

آسمان، خاکستری است. زمین، یک دشت وسیع است پر از خانه‌های مخروبه و خرابه‌های سیمان و بتون و آجری که روزی دیوارهای خانه‌هایی بودند.

مراکز درمانی در ICU

مراکز درمانی در ICU

در سراسر دنیا استانداردهای ایمنی مشخصی برای مراکز تجمعی گوناگون تعریف شده و در کشور ما نیز قانون معینی درباره لزوم رعایت استانداردهای ایمنی در تمام ساختمان‌هایی که بیش از 25 نفر از آن بهره‌برداری می‌کنند تصویب شده‌است که براساس این قانون همه این ساختمان‌ها ملزم به رعایت استانداردهای بین‌المللی ICS هستند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر