jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۱۱۶۷۰ ۲۵ خرداد ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

شاید تیتر ما شما را یاد نام اثر معروفی از خورخه لوئیس بورخس انداخته باشد؛ اتفاقا نام بورخس در خبری که پایین همین صفحه می‌خوانید هم آمده و آنجا به دلیلی دیگر. منظورمان از اثر بورخس که شاید این تیتر شما را یاد آن انداخته باشد «چرا باید کلاسیک‌ها را خواند؟» است؛ اثری که بورخس در آن به همین پرسش پاسخ گفته است.

حالا مشیت علایی که از منتقدهای کاردرست ادبیات ماست، با خبرگزاری ایسنا به گفت‌وگو نشسته و در مضمونی مشابه، وضع رجوع ما به ادبیات کلاسیک را بررسی کرده است. او گفته: «جریان کلاسیک‌گریزی بیشتر در شکل و فرم و اغلب در حوزه شعر ادبیات مدرن دیده می‌شود.»
این منتقد ادبی و مترجم درباره میزان تاثیر ادبیات کلاسیک بر آثار ادبی معاصر اظهار کرده: «این اثرپذیری به جریان‌های ادبی بستگی دارد؛ جریان‌هایی که خودشان را مدرن می‌دانند و دست‌کم به لحاظ فرم معتقدند که هیچ‌ارتباطی با ادبیات کلاسیک ندارند.»
او با اشاره به این‌که ادبیات پست‌مدرن هم ادعایی برای ارتباط با ادبیات گذشته ندارد، گفته: «آنها بر این باور هستند که به لحاظ مفهومی، مضمون‌های قدیمی کهنه شده یا اصالت لازم را نشان نمی‌دهد و چه به لحاظ فرم و چه محتوا مانعی سر راه خود نمی‌بینند که بخواهند از ادبیات کلاسیک فاصله بگیرند.»
مشیت علایی افزوده: «شاید حرف نظریه‌پردازان درست است که مضمون جدیدی وجود ندارد که گذشته‌ها به آن نپرداخته باشند، حالا شاید نحوه پرداختن‌شان با ادبیات مدرن متفاوت باشد. موضوعات انسانی محدود هستند؛ آزادی، عشق، اسارت، مرگ و... که از همان ابتدا در ادبیات کلاسیک سراسر جهان وجود داشته است؛ فقط شاید نحوه پرداختن قدیمی‌ها به این مسائل متفاوت بوده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

پنجم آذر، یادآور نام بسیج و خاطره عزیزترین نهاد و بزرگ‌ترین مردان تاریخ ماست. نهادی که به تعبیر امام راحل تشکیل آن «یقینا از برکات و الطاف جلیه خداوند تعالی بود» و «شجره طیبه و درخت تناور و پرثمری است که شکوفه‌های آن بوی بهار وصل و طراوت یقین و حدیث عشق می‌دهد.

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

جلسات شورای‌ عالی هماهنگی اقتصادی قوا در ابتدای کار، امیدواری زیادی برای حل مشکلات اقتصادی ایجاد کرد، زیرا این احساس وجود داشت که یک نهاد بالادستی برای کنترل شرایط اقتصادی ایران و تعیین چشم‌انداز آتی آن ایجاد شده است اما به‌سرعت موانع متعددی در مقابل عملکرد این شورا ایجاد شد.

تدبیر و توکل در تحریم

تدبیر و توکل در تحریم

«دوستانت را نزدیک خودت نگه دار و دشمنانت را نزدیک‌تر»، با این‌که این عبارت را منسوب به چرچیل می‌دانند، ولی خلفای عباسی بیش از هزار سال پیش آن را زندگی کردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر