jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۰۵۹۵۳   ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

دست لیورپول جذاب از جام کوتاه ماند

قهرمان سیتی!

سرانجام قطار پرشتاب لیگ برتر انگلیس در ایستگاه پایانی متوقف شد و جام قهرمانی به منچسترسیتی رسید.

رقابت 6 تیم آرسنال، تاتنهام، چلسی، منچسترسیتی، منچستریونایتد و لیورپول در ابتدای این فصل لیگ برتر آنقدر داغ بود که همه را شگفت‌زده کرد؛ اما تیمها به نوبت از اتوبوس مدعیان پیاده شدند. منچستریونایتد، آرسنال، تاتنهام و چلسی از دور کنار رفتند؛ اما منچسترسیتی و لیورپول به هیچ عنوان میدان را برای رقیب خالی نکردند. پپ گواردیولا و یورگن کلوپ دو مربی پرهیجان و دوست‌داشتنی سیتی و لیورپول آنقدر خاص بودند که تیمهای خود و لیگ برتر را هم خاص کنند.
سیتی در طول این رقابتها 2 مساوی و 4 شکست داشت و لیورپول 7 مساوی و تنها یک شکست متحمل شد که آن شکست هم در برابر رقیبش سیتی رقم خورد. مسابقه برگشت دو تیم در ورزشگاه اتحاد شهر منچستر، پیچ خطرناک لیورپول در طول این فصل بود. آنها تا پیش از بازی 4 ژانویه (14 دی سال قبل) 54 امتیازی بودند و سیتی 47 امتیازی را در تعقیب خود می‌دیدند. آن بازی اگر با برد لیورپول یا با تساوی تمام می‌شد، پرونده این فصل لیگ برتر هم با قهرمانی لیورپول بسته می‌شد؛ اما برد دو بر یک سیتی، لیگ جزیره را زنده نگه داشت و کار دو تیم با حساسیت هر چه تمامتر تا روز آخر پیش رفت. تساوی لیورپول مقابل اورتون در هفته 29 آخرین لغزش لیورپول بود و موجب شد سیتی یک امتیاز بیشتر از رقیب قرمزپوش داشته باشد. انگار سرنوشت لیورپول این گونه نوشته شده که قهرمانی را در روز آخر از دست بدهد.
از هفته 29 به این سو و تا دیشب که بازی هفته 38 برگزار شد هر دو تیم از بازی‌های خانگی و خارج از خانه خود با برد خارج شدند. این رقابت آنقدر جذاب شد که نگاه همه فوتبالدوستان دنیا را روی این لیگ مهیج متمرکز کرد.
در 8 هفته اخیر این دو تیم بازیهای سختی در پیش داشتند؛ اما از همه این بازیها با موفقیت خارج شدند. لیورپول به ترتیب مقابل برنلی، فولام، تاتنهام، ساتهمپتون، چلسی، کاردیف، هادرزفیلد و نیوکاسل به پیروزی رسید و منچسترسیتی هم به ترتیب واتفورد، منچستریونایتد، فولام، کاردیسف، کریستال پالاس، تاتنهام، برنلی و لسترسیتی را از پیش رو برداشت ضمن آنکه بازی خارج از خانه هفته 29 مقابل بورنموث را هم با برد پشت سر گذاشته بود.
پیش از شروع بازیهای هفته آخر منچسترسیتی یا 95 امتیاز در صدر قرار داشت و لیورپول با 94 امتیاز آرزوی لغزش این تیم را داشت. با قرار دادن امتیاز این دو تیم در کنار دیگر مدعیان یعنی چلسی (71)، تاتنهام (70)، آرسنال (67) و منچستریونایتد (66) ارزش کار گواردیولا و کلوپ مشخص می‌شد.
دیشب اوج هیجان فوتبال را در دو ورزشگاه شاهد بودیم: آنفیلد ورزشگاه خانگی لیورپول در بازی این تیم مقابل وولورهمپتون و ورزشگاه فالمر که از بازی خانگی برایتون مقابل سیتی پذیرایی می‌کرد.
برایتون تنها دو هفته قبل جواز بقا در لیگ برتر را دریافت کرد و از نظر روانی بدون کوچکترین فشاری بازی می‌کرد. آنها در این بازی 65 دقیقه هم از وجود ملی‌پوش دوست‌داشتنی ما علیرضا جهانبخش استفاده کردند. در مقابل، سیتی که به دلیل غیبت دی‌بروینه کلیدی‌ترین مهره خود، بازیهای اخیر خود را با بردهای خفیف پشت سر گذاشته بود اضطراب فراوانی برای این بازی داشت.
گل دقیقه 17 سادیو مانه، لیورپول را پیش انداخت تا فشار برای شاگردان گواردیولا مضاعف شود. 10 دقیقه بعد از گل لیورپول که آنفیلد را منفجر کرد، خبر دیگری به این ورزشگاه رسید تا دوباره هواداران لیورپول غرق در شادی شوند: سیتی در دقیقه 27 از برایتون گل خورد! آدرنالین گالن گالن به خون لیورپولی‌ها ریخته می‌شد. آنها در آستانه قهرمانی قرار گرفته بودند تا طلسم 29 ساله را بشکنند. همه چیز عالی پیش می‌رفت تا اینکه دوباره از شهر برایتون خبری رسید: سرخیو آگوئرو در دقیقه 28 گل تساوی را وارد دروازه برایتون کرد. حتی این نتیجه هم قهرمانی را از آن لیورپول می‌کرد؛ اما گل دقیقه 38 آیمریک لاپورته، کاخ آرزوها را خراب کرد. سیتی دو بر‌یک جلو افتاده بود و این یعنی بر باد رفتن رویای قهرمانی هواداران لیورپول آن هم پس از نزدیک به 3 دهه.
نیمه اول با برد یک بر صفر لیورپول و برتری 2 بر یک سیتی تمام شد. انگار لیگ جزیره تیم دیگری غیر از این دو تیم نداشت. بازیهای دیگر آنقدر بی اعتبار شده بود که کسی متوجه نشد منچستریونایتد در نیمه اول در زمین خود با یک گل مغلوب کاردیف سقوط کرده است. انگار نه انگار که چلسی و آرسنال فینال لیگ اروپای امسال را باید برگزار ‌کنند و تاتنهام در فینال لیگ قهرمانان این فصل باید در برابر همین لیورپول قرار بگیرد. آنچه دیشب اهمیت داشت این بود که دو تیم، فقط دو تیم نفس به نفس پیش آمده بودند و باید یکی از آنها قهرمان می‌شد. اضطراب، حرف اول وقت استراحت بین دو نیمه برای هواداران دو تیم بود و دقایق، بالاخره گذشت.
نیمه دوم با همان هیجان نیمه اول آغاز شد. لیورپول و سیتی در زمین حریف بودند و برای گلهای بیشتر تلاش می‌کردند؛ اما سیتی زودتر به گل رسید. ریاز مارز با یک دریبل عالی و ضربه‌ای تماشایی، گل سوم سیتی را در دقیقه 63 به ثمر رساند تا استرس در اردوی آبی‌های شهر منچستر به پایین‌ترین حد خود برسد. این آرامش کمک کرد تا ایلکای گوندوگان در دقیقه 72 با شلیکی استثنایی گل چهارم را هم بزند.
در آنفیلد هم مانه در دقیقه 81 گل دوم لیورپول را زد تا با 22 گل همراه با هم‌تیمی‌اش محمد صلاح و همین‌طور اوبامیانگ آقای‌گل مشترک این فصل لیگ برتر شود. عنوان انفرادی که کسب آن در این شب شاید چندان شیرین نبود. مانند جایزه بهترین بازیکن فصل لیگ برتر که به فان دایک مدافع مستحکم لیورپول رسید؛ اما حاضر بود به‌جای این جایزه انفرادی، جام قهرمانی لیگ برتر جزیره را در آغوش بکشد.
بازی در برابتون با برد 4 بر یک منچسترسیتی تمام شد تا برد یک بر صفر لیورپول در خانه گرهی را باز نکند. قرمزهای بندر لیورپول که حتی سکوی قهرمانی را هم تدارک دیده بودند، باز هم در آخرین لحظه از جام دور ماندند تا تیم جذاب کلوپ که بهترین آمار سال‌های اخیر را ثبت کرده و 97امتیاز هم به‌دست آورده، دستش از جام کوتاه بماند. در قسمت جنوبی شهر لندن و در برایتون هم تیم منچسترسیتی و گواردیولا 98 امتیازی شدند و برای دومین سال پیاپی قهرمانی لیگ برتر را جشن گرفتند تا ناکامی در لیگ قهرمانان در بازی تاریخی مقابل تاتنهام را به دست فراموشی بسپارند.

تابلوی نتایج
برایتون یک - منچسترسیتی 4
لیورپول 2 - وولورهمپتون صفر
برنلی یک - آرسنال 3
کریستال پالاس 5 - بورنموث 3
فولام صفر - نیوکاسل 3
لسترسیتی صفر - چلسی صفر
منچستریونایتد صفر - کاردیف 2
ساوتهمپتون یک - هادرزفیلد یک
تاتنهام 2 - اورتون 2
واتفورد یک - وستهام 4

حسین خلیلی

ورزش

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نگاه طالبان به ابتکار صلح منطقه‌ای

نگاه طالبان به ابتکار صلح منطقه‌ای

موضوع دیدار هیات طالبان با مقامات جمهوری اسلامی از منظرهای مختلفی قابل بررسی است. شاید ریشه اصلی این مساله به روابط بین طالبان و آمریکا برگردد.

مشتری بانک درگیر شناسه شهاب نیست

مشتری بانک درگیر شناسه شهاب نیست

کد یا شناسه شهاب همان شناسه‌ای است که بانک‌ها مشتری را از طریق آن شناسایی می‌کنند،یعنی برای اشخاص حقیقی کد ملی، اشخاص حقوقی شناسه ملی و برای اتباع خارجی همان شماره فراگیر اتباع خارجی است.

فرانسه بر مدار سیاست اجبار

فرانسه بر مدار سیاست اجبار

سیاست‌های فرانسه طی سال‌های گذشته تابعی از سازوکارهای دیپلماسی اجبار،‌ همکاری‌های حقوقی و فشارهای سیاسی علیه ایران بوده است.

گفتگو

بیشتر
پشت صحنه یک «دعوت نحس»

گزارش جام‌جم از تولید جدیدترین سریال ماورائی تلویزیون که بعد از مدت‌ها قرار است روی آنتن برود

پشت صحنه یک «دعوت نحس»

راه میانبر رشد کسب‌وکار

گفت‌وگو با دکتر علی رودگر، از پایه‌گذاران هک رشد کسب‌وکار در ایران که موجب رشد بسیاری از کسب‌وکارهای نوپا و بزرگ‌ مقیاس کشور شده است

راه میانبر رشد کسب‌وکار

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر