بلوغ جسمانی و بلوغ رفتاری جزو مسائل مهم زندگی انسان است و افراد پس از این‌که به بلوغ جسمی می‌رسند لازم است تا رفته رفته به بلوغ رفتاری نیز دست یابند. بنابراین می‌توان گفت فرد بالغ کسی است که در زندگی به مرحله‌ای برسد که مسؤولیت زندگی خود را به دست بگیرد.
کد خبر: ۱۲۰۵۰۴۴

یکی از مواردی که در بلوغ رفتاری و روانی مطرح می‌شود، مسؤولیت‌پذیری و تصمیم‌گیری است. مسؤولیت‌پذیری افراد در زمینه‌های متفاوت و مختلف گسترده می‌شود که یکی از آنها مسائل مالی است.
استقلال مالی یعنی این‌که فرد برای رفع نیازهای مالی و داشته‌های خود به دیگران وابسته نیست و می‌تواند مستقلا هزینه‌های خود را تامین کند، اما بلوغ مالی چیزی فراتر از استقلال مالی است. بلوغ مالی یعنی لازم است تا فرد برای اداره امور زندگی روی پای خودش بایستد و توانایی تصمیم‌گیری صحیح را دارد و انتظاراتش در زمینه‌های مختلف مشخص و منطقی است. فردی که بلوغ مالی دارد در زندگی خود در زمینه‌های مالی هدفمند رفتار می‌کند و در صورتی که به اهداف خود نرسد برنامه‌هایش را تغییر می‌دهد و برای رسیدن به موفقیت در مقابل تغییر کردن مقاومت نمی‌کند. همچنین این فرد توانایی تصمیم‌گیری صحیح را در زمینه مالی دارد و در صورت لزوم نیز با افراد آگاه مشورت می‌کند، اما در نهایت می‌تواند تصمیم صحیح بگیرد و بدون فکر از کسی پیروی نمی‌کند. او توانایی پذیرش تعهدات مالی را در زندگی خود دارد و درقبال تصمیمات و رفتارهایی که انجام می‌دهد بالغانه و مسؤولانه عمل می‌کند. افرادی که به بلوغ فکری رسیده‌اند توانایی کنترل تکانه‌های هیجانی خود را دارند و این توانایی در سطوح مالی نیز به چشم می‌خورد. برای رسیدن به استقلال مالی، مهم‌ترین چیزی که باید در فکر نوجوان و جوان رخ دهد این است که نگرش آنها تغییر کند و باید بدانند که برای شروع استقلال مالی و کار کردن به دنبال مشاغل رویایی با حقوق نجومی نباشند و پس از استقلال مالی لازم است تا افراد بلوغ مالی خود را تقویت کنند. باید اشاره داشت که یک نوجوان می‌تواند در عین این‌که هنوز در زمینه مالی وابسته به پدر و مادر خود است، اما در عین حال قدم در راه بلوغ مالی بگذارد و رفتارهایش در زمینه‌های کنترل تکانه‌های مالی جهت‌دهی شود.

دکتر مهرنوش دارینی

روان شناس و مشاور

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها