jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۲۰۴۵۸۲   ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۸  |  ۲۲:۳۰

رئیس مرکز تحقیقات سلامت و ایمنی غذای یزد گفت: افزایش کشتار خانگی گوسفندان در ماه رمضان خطر ابتلاء به تب کریمه کنگو را افزایش می‌دهد.

خطرات مصرف جگر آب‌دار

به گزارش جام جم آنلاین از ایسنا، دکتر بهادر حاجی محمدی با بیان این‌که بیماری تب کریمه کنگو یک بیماری ویروسی خطرناک مشترک بین انسان و دام است، اظهار کرد: در برخی از ایام سال نظیر عید قربان، ماه محرم و ماه رمضان که احتمال کشتار خانگی دام‌ها خارج از کشتارگاه افزایش می‌یابد در صورت بی توجهی به نکات بهداشتی خطر ابتلاء به تب کریمه کنگو افزایش می‌یابد.

وی با اشاره به این‌که بر اساس آمار وزارت بهداشت، ۴۱ نفر در سه ماهه بهار سال گذشته به این بیماری مبتلا شدند و متأسفانه پنج نفر نیز جان خود را از دست دادند، افزود: احتمال ابتلاء به این بیماری در فصل بهار بیشتر است و اگر به موقع درمان نشود احتمال خطر مرگ را در پی دارد.

بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، گزیدگی با کنه، تماس با ترشحات دام بیمار، مصرف گوشت دام بیمار و باد کردن پوست گوسفند با دهان را از مهمترین راه‌های ابتلاء به تب کریمه کنگو عنوان کرد و گفت: در کشتارهای خانگی که فرد برای جدا کردن پوست گوسفند از گوشت، با دهان خود اقدام به باد کردن و دمیدن زیر پوست می‌کند به دلیل مماس شدن لب و دهان با لاشه گوسفند خطر بیشتری برای ابتلاء وجود دارد.

وی با تاکید بر این‌که افراد و قصاب‌ها باید برای باد کردن پوست گوسفند از تلمبه استفاده کنند و در صورت عدم دسترسی به تلمبه می‌توانند با استفاده از شلنگ و یا نی، هوا را به زیر پوست گوسفند منتقل کنند، تصریح کرد: این اقدام باید به گونه‌ای باشد که هیچ تماسی بین دهان افراد و لاشه گوسفند برقرار نشود.

حاجی محمدی در ادامه خاطرنشان کرد: برای پیشگیری از ابتلاء به تب کریمه کنگو در ابتدا نباید دام‌ها خارج از کشتارگاه ذبح شوند و در صورت ذبح در مراسم مذهبی، حضور و نظارت توسط دامپزشک الزامی است، چرا که در صورت کشتار دام زیر نظر سازمان دامپزشکی خطرات بهداشتی رفع می‌شود.

وی با اشاره به این‌که گوشت‌های عرضه شده دارای مهر سازمان دامپزشکی ایمن و سالم هستند، یادآور شد: افرادی که اقدام به ذبح گوسفند در منزل می‌کنند، برای ذبح و قطعه کردن گوشت حتماً از دستکش استفاده کنند.

حاجی محمدی در بخش دیگری از سخنان خود بر نگهداری گوشت حاصل از کشتار خانگی به مدت ۲۴ ساعت در یخچال تاکید و بیان کرد: این اقدام منجر به تولید اسید در داخل گوشت شده و اسیدی شدن گوشت موجب نابودی ویروس عامل تب کریمه کنگو می‌شود.

وی با بیان این که نباید به هیچ وجه گوشت گرم حاصل از کشتار خانگی را مستقیماً در فریزر قرار داد، گفت: سرمای شدید فریزر آنزیم‌های گوشت را متوقف می‌کند بنابراین گوشت اسیدی نشده و ممکن است ویروس تب کریمه کنگو در گوشت زنده بماند.

این فوق دکترای سم‌شناسی، مواد غذایی به خطرات حاصل از مصرف جگر نیم پخته یا آبدار اشاره و بیان کرد: در صورت ذبح خانگی دام، تنها راه سالم سازی ویروس تب کریمه کنگو پخت کامل جگر است.

این مسئول با اشاره به این که حیواناتی نظیر گاو، گوسفند، بز و حتی شتر مرغ می‌توانند حامل این بیماری باشند اما مرغ معمولاً به این ویروس مبتلا نشده و مردم نگران مصرف گوشت مرغ نباشند، گفت: علائم این بیماری در انسان شامل تب، لرز، درد عضلانی و خون ریزی شدید زیرپوستی است بنابراین افراد در صورت مشاهده این علائم سریعاً و بدون درنگ به مراکز درمانی مراجعه کنند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سنجرخان سردار ایرانی

سنجرخان سردار ایرانی

سنجرخان شهید اهل سنت از روستای زیبای نران در قلب کردستان؛ شهیدی که در ظهر عاشورای یکصد سال قبل با دسیسه حکام مستبد وابسته به بیگانه بعد از چند سال مبارزه و ایستادگی در مقابل نفوذ بیگانگان روس و انگلیس و رد القاب و عناوین اهدایی عثمانی و مخالفت با ظلم و ستم خوانین محلی به شهادت رسید.

گام‌های موثر برای جدی‌تر شدن نگاه به شرق

گام‌های موثر برای جدی‌تر شدن نگاه به شرق

تحرکات دیپلماتیک منطقه‌ای با هر یک از کشورهایی که در مناطق آسیایی، آفریقایی و آمریکایی وجود دارد کاری پسندیده، مفید و منتهی به اثر خوب و نتایج درخشان برای کشورمان محسوب می‌شود. یکی از مهمترین همکاری‌ های اقتصادی با مجموعه کشورهایی است که در منطقه شرق آسیا قرار دارند و به سازمان همکاری اقتصادی شانگهای معروف هستند.

آژانس باید به رویکرد فنی و غیرسیاسی بازگردد

آژانس باید به رویکرد فنی و غیرسیاسی بازگردد

 بر اساس تجربیات سالیان گذشته چند نکته درباره آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی وجود دارد. نکته اول این است که آژانس یک محیط سیاسی است، به این معنا که اعضای شورای‌ حکام همیشه اکثریت غربی داشته و آژانس از این نظر یک ابزار سیاسی در دست کشورهای غربی بوده که هرگاه خواسته‌اند، فشار خود را نسبت به کشورهای دیگر افزایش یا کاهش داده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها