jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۰۲۳۵۵ ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

گفت و گو با دکتر فرامرز امیری، متخصص مغز واعصاب

چرا یادم نمی‌آید...

تعریف آلزایمر چیست؟

آلزایمر اختلال زوال عقل است، اما کارکرد عقل فراتر از حافظه است. آلزایمر یک بیماری است که تمام کارکردهای عالی مغز مانند قضاوت، اختراع، تصمیم‌گیری، جهتگیری، گفتار، نوشتار و برنامه‌ریزی را تحت‌تاثیر قرار می‌‌دهد. بعضی وقت‌ها مریض با اختلال حافظه مراجعه نمی‌کند. هر چه سن بالاتر می‌رود احتمال ابتلا به آلزایمر هم افزایش می‌یابد. آلزایمر مسائل اجتماعی و فردی و خانوادگی ایجاد می‌کند و روابط خانوادگی در آن مختل می‌شود.
تشخیص زودرس آلزایمر چه تاثیری دارد؟ تاخیر در درمان چه پیامدی دارد؟
امروزه ما معتقدیم آلزایمر بیماری تخریب‌کننده مغز است. سلول‌های مغزی در بعضی از نواحی تخریب می‌شوند. آلزایمر شیب تندی دارد و به سمت سرازیری می‌رود. با کمک دارو می‌توان شیب آن را کند کرد. آلزایمر پیشرونده است و بیمار به اندازه سه تا ده سال طول عمر دارد. افرادی که از بیرون با بیمار در ارتباط هستند متوجه مریضی فرد می‌شوند، اما کسانی که با او زندگی می‌کنند متوجه بیماری او نمی‌شوند. اطرافیان فرد باید دقت کنند. چون مشکل ما در تشخیص دیرهنگام بیماری است، ولی درمان قطعی نداریم. دارو سیر بیماری را کند می‌کند و روش‌های غیردارویی هم داریم که کیفیت زندگی آنها را بهبود می‌دهد.
آیا پخت غذا در ظروف آلومینیومی در بروز آلزایمر نقش دارد؟
شایع‌ترین علت زوال عقل آلزایمر است. افرادی که در معدن فلزات سنگین کار می‌کنند مثل معدن منگنز و آلومینیوم با تنفس این فلزات و تجمع این رسوبات در مغزشان در خطر آلزایمر قرار می‌گیرند، اما درتماس خانگی اگر ظرف مورد استفاده استاندارد باشد وتاییدیه داشته باشد، خطری ایجاد نمی‌کند.
چگونه می‌توان پیشگیری کرد؟
داشتن فعالیت ذهنی، تغذیه و فعالیت فیزیکی مناسب از بیماری پیشگیری می‌کند. با افزایش سن اعضا بدن نیز پیر می‌شود و حافظه نیز کاهش می‌یابد؛ اما آلزایمر یک اختلال حافظه نامتناسب با سن و سال است. اختلال حافظه از دو جنبه مهم است؛ یکی این‌که پیشرونده است و دیگری مختل‌کننده زندگی روزمره است.
راه تشخیص این بیماری چیست؟
با کمک تست‌های تشخیصی با ضریب اطمینان بالای 95درصد تشخیص می‌دهیم. تست‌ها 30 نمره‌ای است. اگر زیر 27 باشد تشخیص آلزایمر می‌دهیم.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سوء استفاده مکرون از مفهوم آزادی

سوء استفاده مکرون از مفهوم آزادی

اگر بخواهیم با منطق رئیس‌جمهور فرانسه به اتفاقات اخیر نگاه کنیم باید آن را به آزادی هتک حرمت مقدسات ادیان دیگر تعبیر کنیم البته باید در نظر داشته باشیم این هتک حرمت نمی‌تواند یکطرفه باشد، چرا که اگر مکرون توهین به اسلام را مصداق آزادی بیان معرفی کند باید اقدامات متقابل مسلمانان را نیز از مصادیق آزادی بیان بداند.

نشانه‌های قوه قضاییه فعال

نشانه‌های قوه قضاییه فعال

نکاتی در مورد دستورالعمل نحوه مقابله با ترک وظایف قانونی مدیران و کارمندان وجود دارد که باید به آن پرداخت‌.

انتظاری آگاهانه برای عهدی عاشقانه

انتظاری آگاهانه برای عهدی عاشقانه

در عرف روزنامه‌نگاری، برخی مطالب وابسته به زمان است و اگر انتشارشان کمی با تاخیر انجام شود، مطلب با اهمیتی محسوب نمی‌شود و از صفحه در می‌آید، اما گاهی باید برخی نکات را با کمی تاخیر بیان کرد، درست مانند همین مطلب.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر