الو اورژانس

چرا مفاصلم ورم کرده؟

بیماری‌های متعددی می‌توانند موجب درد و تورم مفاصل شوند که اکثر این موارد بیماری‌های مزمن روماتولوژیک هستند ولی موارد حادی نیز از این عارضه وجود دارند که بیمار هیچ سابقه‌ای از علائم بالینی مشابه در گذشته نداشته است و در عرض چند ساعت دچار درد و تورم یا التهاب در یکی از مفاصل خود می‌‌شود. یکی از خطرناک‌ترین علل درد، تورم و التهاب حاد در مفاصل، آرتریت‌های عفونی است که مفصل بیمار- معمولا مفاصل بزرگ مانند زانو - دچار درد، قرمزی، تورم، محدودیت در حرکت و گرم شدن می‌‌شود و در صورت درمان نشدن موجب تخریب بازگشت‌ناپذیر غضروف مفصل و حتی ورود عامل عفونت‌زا به گردش خون بیمار و وخیم شدن وضعیت بالینی وی خواهد شد. علل متعددی برای این عارضه محتمل است که از جمله می‌توان به ضعف سیستم ایمنی بدن مثلا در افراد دیابتی، تزریق کورتون در مفصل، وجود بیماری‌های زمینه‌ای التهاب مفاصل، ضربه، گزش حشرات یا حیوانات و زخم در محل مفصل در چند روز گذشته یا سابقه جراحی اخیر در این ناحیه اشاره کرد.
کد خبر: ۱۲۰۰۹۴۸

با مراجعه بیمار به مراکز اورژانس بیمارستانی بعد از اخذ شرح حال و معاینه و احتمالا انجام آزمایش‌های پایه، اقدام به نمونه‌گیری از مایع مفصلی می‌شود و ادامه درمان براساس جواب آزمایش نمونه ارسال‌شده صورت می‌گیرد. همان‌طور که گفته شد تزریق دارو در مفصل به خصوص در شرایط غیراستریل و توسط افراد غیرمتخصص یکی از عوامل ایجاد عفونت‌های مفصل است که حتی ممکن است علائم طی چند هفته بعد مشخص و منجر به بستری بیمار شود.
فقط عوامل عفونی موجب التهاب حاد مفاصل نمی‌‌شوند، بیماری‌های دیگری مانند نقرس نیز موجب ایجاد علائم مشابه می‌شوند. در نقرس معمولا شروع علائم در مفصل انگشت شست پای بیمار است، اگرچه سایر مفاصل نیز می‌توانند در شروع بیماری درگیر شوند. نقرس نیز بیماری مخربی برای مفاصل است و درمان نشدن و رعایت نکردن رژیم غذایی مناسب بیماران نقرسی مثلا استفاده بیش از اندازه گوشت قرمز در وعده‌های غذایی موجب شعله‌ور شدن بیماری می‌‌شود.

دکتر سید میثم یکه سادات

متخصص طب اورژانس

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها