jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۲۰۰۴۵۱   ۲۴ فروردين ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

احتمالا شنیده‌اید که ویروس زیکا تهدیدی جدی برای جنین انسان و نوزادان تازه متولدشده محسوب می‌شود، اما جالب است بدانید که همین ویروس مزاحم می‌تواند در درمان تومور مغزی مؤثر واقع شود. مطالعات جدید نشان داده است که زیکا از توانایی نابودی سلول‌های گلیوبلاستوما که شایع‌ترین نوع تومور مغزی به‌شمار می‌رود، برخوردار است.

سالانه ۱۲ هزار آمریکایی به این تومور بدخیم دچار می‌شوند و معمولا در کمتر از دو سال به کام مرگ فرو می‌روند. زیکا به سلول‌های پیش‌ساز عصبی در مغز حمله می‌کند. شمار این سلول‌های بنیادی در مغز انسان‌های بالغ زیاد نیست و به‌همین علت، ویروس زیکا در بزرگسالان چندان مخرب عمل نمی‌کند. اما شمار سلول‌های پیش‌ساز عصبی در نوزادان به‌مراتب بیشتر است و از این‌رو، نوزادان در برابر زیکا آسیب‌پذیرترند. آلودگی جنین انسان به زیکا می‌تواند به میکروسفالی بینجامد که به عدم تکامل طبیعی سر و مغز منجر می‌شود.
اما به‌تازگی پژوهشگران دانشگاه واشنگتون در سنت لوئیس و دانشگاه کالیفرنیا در سن دیه‌گو دریافتند که ویروس زیکا قادر است به سلول‌های بنیادی تومورهای گلیوبلاستوما حمله کند. این سلول‌های سرطانی معمولا در اثر رادیوتراپی، شیمی‌درمانی یا جراحی از بین نمی‌روند و همچنان پس از درمان به رشد و تکثیر خود ادامه می‌دهند، به‌طوری که بیمار علی‌رغم تدابیر درمانی با تشکیل یا رشد مجدد تومور مواجه می‌شود. اینجاست که زیکا به‌کار می‌آید، چرا که این ویروس به‌علت توانایی حمله به سلول‌های بنیادی قادر است دقیقا به سلول‌های بنیادی سرطان‌زا در مغز حمله کند. در مطالعات اخیر، پژوهشگران در پی آلوده‌سازی بافت تومور مغز انسان به ویروس زیکا در آزمایشگاه مشاهده کردند که این ویروس توانست سلول‌های بنیادی تومور را از بین ببرد. انجام این آزمایش روی بافت‌های مغزی سالم نشان داد که زیکا سلول‌های عادی مغز را آلوده نمی‌کند. همچنین آلوده‌سازی موش‌های آزمایشگاهی مبتلا به تومور مغزی نشان داد که تومور موش‌های آلوده‌شده به زیکا در مقایسه با موش‌هایی که دارونما دریافت کرده بودند، خیلی بزرگ نشد و این موش‌ها عمر طولانی‌تری پیدا کردند. گفته می‌شود که زیکا ‌همراه شیمی‌درمانی می‌تواند در بهبود مبتلایان به گلیوبلاستوما بسیار مؤثر واقع شود. شیمی‌درمانی بیشتر روی سلول‌های تومور موجود تأثیر می‌گذارد و در نابودی سلول‌های بنیادی کارایی بسزایی ندارد، اما زیکا از توانایی نابودی سلول‌های بنیادی برخوردار است.

صدف دژآلود
مترجم
منبع: iflscience

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
دولت آینده جبران کند

دولت آینده جبران کند

انتخابات ریاست‌ جمهوری بار دیگر عرصه‌ای برای خلق حماسه از سوی مردم انقلابی و فهیم جمهوری اسلامی ایران بود.

فهم مسؤولانه

فهم مسؤولانه

 انتخابات ریاست‌ جمهوری 1400 برگزار شد و این بار هم مثل همیشه مردم ما با درایت و هوشمندی، در یک جشن ملی و سیاسی، حضور شکوهمندی داشتند.

حق مطالبه از مسؤولان

حق مطالبه از مسؤولان

جایگاه مردم در حكومت مردم‌سالاری دینی اساسی و غیرقابل‌انکار است.حضورمردم پای صندوق‌های رأی یكی ازتجلیات این موضوع است اما صرفا محدود به آن نیست بلكه مطالبات مردمی هم جزئی از وظایف حكومت برآمده از مردم‌سالاری دینی است. ما در اندیشه مردم‌سالاری دینی هم برای مردم حق قائلیم و هم وظیفه.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر