پنجمین جلسه رسیدگی به اتهامات حسین هدایتی و متهمان مرتبط در شعبه سوم دادگاه ویژه به ریاست قاضی مسعودی‌مقام برگزار شد.
کد خبر: ۱۱۹۸۲۷۶
ادعاهای حسین هدایتی در دادگاه

به گزارش جام جم آنلاین از میزان، پنجمین جلسه رسیدگی به اتهامات حسین هدایتی و متهمان مرتبط در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران و مفسدان اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی‌ مقام به صورت علنی برگزار شد.

قاضی مسعودی مقام در ابتدای جلسه دادگاه ماده ۱۹۳ و ۱۹۴ قانون آیین دادرسی کیفری را قرائت کرد و خطاب به متهمین گفت: ضمن رعایت اختصار دردفاع از خود سخن بگویید چرا که نفی یکدیگر تاثیری در حکم شما ندارد.

سپس متهم هدایتی برای ارائه دفاعیات در جایگاه حاضر شد و گفت: در اخبار عنوان شده که بنده برای یقینی وثیقه گذاشته ام در حالی که شما نیز در دادگاه بیان کردید که ایشان سند اجاره کرده است همچنین در اخبار عنوان شد که بنده ۲۴۲ حساب در شعبه فرمان افتتاح کرده ام در حالی که این کار را آقای موسوی نژاد انجام دادند.

قاضی خطاب به متهم گفت: در رأی ما تمام مطالب ذکر می‌شود و در بسیاری از سایت‌ها دفاعیات شما مکتوب است.

متهم افزود: نماینده دادستان در جلسات پیشین به موضوع مشهوریت بنده اشاره کردند، سئوال این جاست که آیا اگر مشهور نبودم نمی‌توانستم از بانک سرمایه وام بگیرم.

متهم تصریح کرد: بنده از کمیسیون حقوقی و مرکز پژوهش‌های مجلس در این رابطه استعلام گرفتم و آن‌ها گفتند که این موضوع مشمول استجازه نمی‌شود.

قاضی مسعودی مقام خطاب به متهم گفت: آقایانی که نظر داده‌اند آیین نامه، قانون آیین دادرسی کیفری و قانون مجازات اسلامی را بخوانند، در این رابطه نظریه مکتوب را ارائه دهید.

وی اضافه کرد: در مورد اخذ تسهیلات بانکی و مصوبه نقشی نداشتم و تمامی اقدامات قبل از بنده صورت گرفته بود اینکه ادعا می‌شود بعد از مدت دو ماه سپرده برداشته شده است کذب محض است و می‌توانید در این زمینه استعلام کنید، این سپرده‌ها یکساله بوده و قابل تمدید تا ۵ سال نیز بوده است. موسوی نژاد شخصا باید پاسخگوی اقدامات قانونی و غیر قانونی خود باشد.

قاضی خطاب به متهم گفت: جرمی که به شما منتسب کرده‌اند در خصوص دریافت است و مربوط به خارج کردن مال از حیطه بانک سرمایه است لذا در موضوع اتهام دفاع کنید.

متهم هدایتی با اشاره به طرح دعوای کیفری با موضوع حقوقی مطالبه وجه گفت: این موضوع قابل رسیدگی و مطالبه نمی‌باشد بانک عامل در خصوص میزان تسهیلات دریافتی مبادرت به خبرسازی غیر واقعی نموده است.

وی افزود: نماینده داستان در جلسات پیش گفته اند اگر بانک مرکزی نظارت صحیحی انجام می‌داد ما امروز امثال هدایتی را محاکمه نمی‌کردیم که در اینجا باید بگویم اتفاقا بانک مرکزی بازرسانی را به بانک سرمایه می‌فرستد همچنین ۷۲ شرکت طی نامه‌ای مورد کارشناسی قرار می‌گیرند که در آن به تخلفات بانک اشاره شده است. در شکوائیه بانک آمده بود که وثیقه صفر است این در حالی است که بنده هزار و ۱۴۰ میلیارد تومان وثیقه نزد بانک داشتم.

قاضی خطاب به متهم گفت: سند ترهینی را دارید؟ چگونه مالک نبودید و سند رهنی ارائه دادید؟

متهم پاسخ داد: در ادامه دفاعیاتم به این موضوع خواهم پرداخت.

متهم هدایتی در ادامه دفاعیات گفت: در آن زمان در بانک ۶۸۵ میلیارد تومان بوده که در دادسرا کارشناسی می‌کنند و معلوم می‌شود که ۳۰ درصد کمتر بوده است، موید صدق گفتار بنده گفتار مدیرعامل وقت بانک سرمایه در نزد بازپرس است که بیان داشته هدایتی برای پرداخت دیون خود اقدام کرده است؛ اما من نمی‌پذیرفتم.

متهم اظهار داشت: ۱۰۰ میلیارد هم با دو ماه تاخیر دادیم، در خصوص مالکیت شرکت‌ها نیز باید بگویم که متعلق به اکبر یقبینی است و همانطور که در حضور ضابطین اقرار کردند و در کیفرخواست نیز اشاره شده، شرکت‌ها مربوط به ایشان بوده و ایشان خود باید پاسخگو باشد. این شرکت‌ها صورت‌های مالی رسیدگی شده دارند و این‌ها را ما مستند داریم.

وی افزود: اگر آقای یقینی امروز جوانمردانه حاضر شده بود، نیازی به مستندات من نبود.

هدایتی در بخش دیگر از سخنان خود گفت: اعلام می‌دارم ملک ترهینی جهت اخذ وام ۲۰۶ میلیارد تومانی ارزیابی گردید و ملک در داسرا توسط هیئت کارشناسی توقیف، بازداشت و قیمت گذاری شده است، البته اشکال گرفتند که این ملک به نام آقای وافی است در صورتی که مبایعه نامه به نام من است و آقای وافی نیز کارمند بنده است. ایشان در دادسرا حاضر شد و ملک مال من بوده و همچنین ملک به نمایندگی از من به نام آقای وافی با وکالت بلاعوضش که این وکالت بلاعوض نیز تفویض شده است. از طرفی اشکال وارد می‌کنند که مالک قبلی ۲۰ میلیارد طلبکار است به همین علت دادسرا کل ملک را توقیف و بازداشت نمود.

وی گفت: ملک معرفی شده جهت اخذ وام ۲۰۶ میلیارد و ۷۵۰ میلیون تومان بوده است؛ و روی سه شرکت معرفی شده که از سوی آقای یقینی می‌باشد و اصل اسناد با وکالت تحویل نماینده حقوقی بانک شده و بانک نیز نامه‌ای به دفترخانه ۴۸ تهران زده است و اصل اسناد دست ما نبوده است.

متهم بیان کرد: آقایان به دلیل مصالح خودهمان وکالت را در اختیار خود قرار دادند و خودشان باید پاسخ دهند که چرا ترهین نکردند و اگر گران نمایی شده است سه کارشناس ارزیابی کردند و ۴۲۰ زدند، البته هر کارشناسی شش ماه اعتبار دارد و به شما قول می‌دهم تسویه حسابم را ریالی با ملک در تهران، لواسان و یا شمیران انجام دهم، اما باید از بانک سوال کرد که با در دست داشتن اسناد چرا از ترهین نمودن اسناد خود داری کرده است.

هدایتی در ادامه بیان کرد: مجموعا ما ۵۲۸ میلیارد و ۷۵۰ میلیون تومان وام گرفتیم که ۱۳۰ ضمانت نامه بوده و ۲۱۰ تا هم نقد بوده است. ۹۳ میلیارد تومان از محل این تسهیلات نزد آقای موسوی نژاد است امروز آن ملک ۹۳ میلیارد تومان نیست من معتقدم آن ملکی که سال ۹۲ ترهین شده چرا ۵ سال برای آن اجرائیات صادر نشده است. ده‌ها بار آقای کیان پیشه مراجعه کرده جهرم و می‌گوید که ما هفت ماه منتظر یک نامه از بانک سرمایه هستیم ما ۳۴۰ تومان روی این ملک وام گرفتیم. اگر غیر از این بود مرا به اشد مجازات محکوم کنید ۷۰ میلیارد وثیقه بیشتر ترهین شده است بانک‌ها برای این وثیقه می‌گیرند که به هر دلیلی اگر اتفاقی افتاد بتوانند وثیقه بگیرند.

قاضی در این هنگام و در واکنش به اظهارات متهم گفت: رای مدیران صادر و به اتهامات آن‌ها رسیدگی شده است.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها