jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۱۹۱۸۱۹ ۱۳ آذر ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

ادبیات داستانی ایران در سال جاری رجعتی تازه به داستان کوتاه داشته است؛ گونه‌ای از هنر داستان‌نویسی که به باور بسیاری از فعالان ادبیات نه تنها نسل نوی نویسندگان ایران در آن حرف‌های بسیاری برای گفتن دارند، که می‌توان ایران و کوتاه‌نویسانش را از صاحب‌سبکان این شیوه نوشتن به شمار آورد.

انتشارات کتاب نیستان امسال مجموعه‌های متنوعی از داستان‌های کوتاه از نویسندگان جوان را منتشر کرده است که هر کدام در سبک و سیاقی منحصر به فرد با مخاطب خود روبه‌رو شده‌اند. کتاب «اینجا، زیر درخت انجیر هر شب مهمانی است» نیز در زمره همین آثار است. مجموعه‌‌ای از هشت داستان کوتاه غزال امیری از نویسندگان جوان این روزهای کشور.
رویکرد امیری در این مجموعه داستان؛ رویکردی درونگرایانه و حسی است. او در داستان‌هایش سعی کرده است تا به کشفی درونی از خود، انسان‌های پیرامونش و رابطه میان آنها دست پیدا کند و آن را در قالب داستان بیان کند.
داستان نخست از این مجموعه با عنوان «چهل و چهار کوچه مشایخ» با همین رویکرد نوشته شده است. از دل یک روایت داستانی از زبان یک دختر که با نگاهی به زندگی و مرگ خواهرش و نوع نگاه اجتماعی به آنها روایت می‌شود؛ بیان بکر و بشدت داستانی و در عین‌حال به‌دور از سانتی‌مانتالیسم رایج در این نوع از سوژه‌ها.
در داستان دوم با عنوان «نام اصلی‌اش سیاووش بود» امیری بسراغ رابطه‌ای غیرمعمول و به نوعی طنزآمیز می‌رود؛ داستان رابطه محبت‌آمیز میان یک دختر و کفش‌هایش. او در حالتی رویاگونه لنگه کفش‌هایی را که گم کرده باز می‌یابد و این رابطه از نو شکل‌گرفته، دستمایه روایت داستانی از زندگی دختر می‌شود. در داستان «رزی و درخت انجیر» نیز داستانی با روایت ساختارشکنانه درباره روزمرگی‌های یک دختر و مشکلات جسمی او روایت شده است که از منظر نوع روایت بدیع و و از نظر جسارت در طرح موضوع بسیار قابل توجه است.
داستان «طعم میخک» نیز برداشتی است آزاد از زندگی مشترک یک زوج جوان که موضوعاتی کوچک از جمله سیگار کشیدن دستمایه هجوم مخاطب به لحظه‌های خاصی از ذهنیت و فعل آنها در زندگی مشترکشان شده است.
داستان «جزمین» از این مجموعه با تکنیک روایت اول شخص نوشته شده است و از ابتدا با ضرباهنگی جدی مخاطب خود را به قعر داستان پرتعلیقی که برایش تدارک دیده است پرتاب می‌کند، داستانی درباره زنی که نام‌های متفاوتی دارد و برخوردش با یک دوست، دستمایه نگارش نامه‌ای از آن دوست به وی شده است. این اتفاق به شکلی دیگر در داستان «کرگدن» نیز به کار رفته و مضمون روایت در قالب نامه مورد استفاده نویسنده برای طرح داستانش شده است.
داستان‌های «آبی بنفش» و «بهشت بدون لکسوس» در این مجموعه نیز آثار پر پرسوناژ و بیان‌کننده نوعی خاص از رابطه خانوادگی و دوستانه میان چند زن و مرد است. کتاب نیستان مجموعه داستان «اینجا، زیر درخت انجیر هر شب مهمانی است» را در 176 صفحه و با قیمت 13هزار تومان منتشر کرده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

پنجم آذر، یادآور نام بسیج و خاطره عزیزترین نهاد و بزرگ‌ترین مردان تاریخ ماست. نهادی که به تعبیر امام راحل تشکیل آن «یقینا از برکات و الطاف جلیه خداوند تعالی بود» و «شجره طیبه و درخت تناور و پرثمری است که شکوفه‌های آن بوی بهار وصل و طراوت یقین و حدیث عشق می‌دهد.

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

جلسات شورای‌ عالی هماهنگی اقتصادی قوا در ابتدای کار، امیدواری زیادی برای حل مشکلات اقتصادی ایجاد کرد، زیرا این احساس وجود داشت که یک نهاد بالادستی برای کنترل شرایط اقتصادی ایران و تعیین چشم‌انداز آتی آن ایجاد شده است اما به‌سرعت موانع متعددی در مقابل عملکرد این شورا ایجاد شد.

تدبیر و توکل در تحریم

تدبیر و توکل در تحریم

«دوستانت را نزدیک خودت نگه دار و دشمنانت را نزدیک‌تر»، با این‌که این عبارت را منسوب به چرچیل می‌دانند، ولی خلفای عباسی بیش از هزار سال پیش آن را زندگی کردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر