jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۱۹۰۰۹۶ ۱۸ آذر ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

ماجرای دانش‌آموختگان بورسیه و ستمی که بر آنان وارد شد به تعبیر حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب، یک ظلم و خلاف قانون و تدبیر و اخلاق بود. درباره این دسته از دانش‌آموختگان متاسفانه دروغ بزرگی گفته شد و با زندگی و آینده علمی تعداد زیادی از نخبگان کشور بازی شد.

از همان روز اول که بحث دانش‌آموختگان بورسیه مطرح شد کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی به ماجرا ورود جدی پیدا کرد و اعضای این کمیسیون جلسات زیادی را پیرامون این موضوع با عالی‌ترین مقام مسؤول در وزارت علوم،‌ تحقیقات و فناوری برگزار کردند. مجموع برداشت‌ها و بررسی‌های اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات حاکی از این بود که ادعاهای مطرح شده درباره دانش‌آموختگان بورسیه از اساس صحت ندارد و غیرواقعی است.
نکته قابل تامل این‌که با وجود پیگیری‌های فراوان صورت گرفته برای این‌که مدارک و مستندات مورد نظر وزارت علوم مورد بررسی قرار گیرد از این وزارتخانه درخواست کردیم این مدارک به کمیسیون ارسال شود اما با این وصف با وجود اصرار مکرر، تنها بخشی از مدارک به دستمان رسید و همین اسناد هم نشان می‌داد که وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در این زمینه تخلف کرده است. همچنین دیوان عدالت اداری نیز بعد از پیگیری‌های صورت گرفته از سوی دانش‌آموختگان بورسیه درنهایت حکم را به نفع دانش‌آموختگان صادر کرد و اکنون هم شاهد صدور حکم دیوان محاسبات در این زمینه هستیم و با وجود حکم دیوان عدالت اداری همچنان حقوق برخی دانش‌آموختگان بورسیه احقاق نشده و وزارت علوم با رویکرد سیاسی و بهانه‌گیری‌های مختلف در مسیر حل نهایی و صددرصدی مسائل مربوط به دانش‌آموختگان بورسیه سنگ‌اندازی می‌کند.

علیرضا سلیمی
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شمایل دانش و خرد

شمایل دانش و خرد

دانش و دانایی و خرد، بزرگ‌ترین سرمایه یک انسان و یک ملت است. فرهنگ‌ها و تمدن‌ها بر بنیاد این هر سه پدید آمده، بالیده و بارور و بارآور شده‌اند و چشمه هنرها در سایه ایمن دانایی و خرد، جوشیده و جاری گشته و فضای زیست فردی و اجتماعی را در هوایی تازه و اهورایی زنده و شاداب ساخته‌اند.

۱۶ آذر؛ زادروز گفتمان «نه به ذلت»

۱۶ آذر؛ زادروز گفتمان «نه به ذلت»

۱۶ آذر ۱۳۳۲ شهادت دانشجویان دانشگاه تهران در اعتراض به سفر نیکسون به ایران پس از کودتای ۲۸ مرداد، آغاز خط مبارزه 67 ساله‌ای است که امپراتوری پر نخوت و شیطانی آمریکا را به سراشیبی افول کشاند.

خطر تندروی در رفع محدودیت‌ ها

خطر تندروی در رفع محدودیت‌ ها

در کشور ما دور تازه محدودیت‌ های کرونایی از اول آذرماه آغاز شد که این تقریبا مصادف با اعمال محدودیت‌های جدید در اغلب کشورهای درگیر با کرونا و به‌خصوص اروپا بود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر