jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۱۸۷۱۸۴   ۰۴ بهمن ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

گفت‌وگو با دکتر حیدر سیاتیری، فوق‌تخصص قرنیه چشم

وقتی چشم عفونی شود

معمولا بروز عفونت در کدام بخش چشم شایع‌تر است‌؟

به طور کلی همه اجزای چشم از قرنیه گرفته تا زجاجیه، شبکیه و همچنین لبه پلک و غدد میبومین، ممکن است دچار عفونت شوند، اما بیشتر عفونت در قسمت خارجی چشم اتفاق می‌افتد. عفونت قرنیه یا ملتحمه در کسانی که خشکی چشم دارند، شایع‌تر است و در کسانی که از لنز استفاده می‌کنند، عفونت‌های قرنیه شایع‌تر است. در افرادی که جراحی چشم شده‌اند، عفونت پشت چشم شایع‌تر است و در کسانی که عمل جراحی در سطح چشم شده‌اند، عفونت قرنیه شایع‌تر است.
چه زمانی عفونت پلک اتفاق می‌افتد؟
در عفونت پلک، علائم به صورت تورم، درد و ترشح پلک بروز می‌کند. افرادی که صورت‌شان جوش می‌زند و شوره روی پلک‌شان مشاهده می‌شود در معرض بلفاریت (عفونت پلک) هستند. به این افراد مصرف غذای کم چرب توصیه می‌شود. همچنین هر شب پلک‌ها را با شامپوی بچه بشویند تا ترشحات پلک تخلیه شود، اما شالازیون عفونی نیست، بلکه یک واکنش التهابی استریل است، اما گل مژه یک واکنش عفونی است.
نشانه‌های عفونت چشم چیست؟
قرمزی چشم علامت شایع عفونت است، اما هر قرمزی نشانه عفونت نیست. قرمزی چشم کودکی که به مهد می‌رود، معمولا به علت عفونت ویروسی فصلی است. کودکی که ترشح آبکی و کمی درد دارد، بهتراست این کودک در کلاس درس حاضر نشود. دست‌ها را مرتب بشوید و از تماس با خانواده خودداری کند. در عفونت‌های میکروبی چشم التهاب و درد بیشتری دیده می‌شود و نیاز به درمان توسط پزشک دارد.
منظور از قی کردن چیست؟
قی یک اسم کلی برای ترشح ملایم سفید رنگ در چشم است، به ویژه وقتی آب چشم خشک می‌شود و قسمت غلیظ آن می‌ماند. برای قی کردن فرد می‌تواند از اشک مصنوعی غلیظ استفاده و مایعات میل کند. قی کردن بر اثر عفونت ویروسی و باکتریایی با ناآرامی و قرمزی چشم است.
استفاده از لنز چه پیامدهایی دارد؟
لنزها به‌خصوص لنزهای زیبایی یکی از عوامل خطر عفونت‌های چشم هستند. لنز را فقط با مشورت پزشک تهیه کنید. کسی که لنز دارد در معرض عفونت است و با لنز هرگز نباید بخوابید.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نگاه طالبان به ابتکار صلح منطقه‌ای

نگاه طالبان به ابتکار صلح منطقه‌ای

موضوع دیدار هیات طالبان با مقامات جمهوری اسلامی از منظرهای مختلفی قابل بررسی است. شاید ریشه اصلی این مساله به روابط بین طالبان و آمریکا برگردد.

مشتری بانک درگیر شناسه شهاب نیست

مشتری بانک درگیر شناسه شهاب نیست

کد یا شناسه شهاب همان شناسه‌ای است که بانک‌ها مشتری را از طریق آن شناسایی می‌کنند،یعنی برای اشخاص حقیقی کد ملی، اشخاص حقوقی شناسه ملی و برای اتباع خارجی همان شماره فراگیر اتباع خارجی است.

فرانسه بر مدار سیاست اجبار

فرانسه بر مدار سیاست اجبار

سیاست‌های فرانسه طی سال‌های گذشته تابعی از سازوکارهای دیپلماسی اجبار،‌ همکاری‌های حقوقی و فشارهای سیاسی علیه ایران بوده است.

گفتگو

بیشتر
پشت صحنه یک «دعوت نحس»

گزارش جام‌جم از تولید جدیدترین سریال ماورائی تلویزیون که بعد از مدت‌ها قرار است روی آنتن برود

پشت صحنه یک «دعوت نحس»

راه میانبر رشد کسب‌وکار

گفت‌وگو با دکتر علی رودگر، از پایه‌گذاران هک رشد کسب‌وکار در ایران که موجب رشد بسیاری از کسب‌وکارهای نوپا و بزرگ‌ مقیاس کشور شده است

راه میانبر رشد کسب‌وکار

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر