jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۱۸۷۱۱۵   ۰۴ بهمن ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

بازتاب تایید و تکذیب‌ها درباره نامه 8 وزیر به رهبر انقلاب

نامه پرحاشیه

چالش‌های مربوط به لوایح چهارگانه اف‌ای‌تی‌اف که چند ماهی است فضای سیاسی کشور را به خود مشغول کرده این روزها با انتشار خبر نامه هشت وزیر به رهبر انقلاب، ابعاد تازه‌تری پیدا کرده است. اولین بار یکی از کانال‌های تلگرامی ضدانقلاب بود که از ارسال این نامه از سوی چند نفر از وزرا به رهبر انقلاب خبر داد و بعد از آن یکی از اعضای کمیسیون امنیت ملی با تایید این اخبار، نامه وزرا را تهدیدی از سوی آنها برای تحت فشار قرار دادن نظام در تصویب لوایح اف‌ای‌تی‌اف عنوان کرد و گفت وزیران در این نامه اعلام کرده‌اند در صورت عدم تصویب لوایح استعفا خواهند داد. به دنبال این اظهارنظر، علیرضا رحیمی، عضو هیات‌رئیسه مجلس در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: «تعدادی از وزیران طی نامه‌ای از مقام رهبری درخواست کرده‌اند برای تسریع در بررسی سی‌اف‌تی و پالرمو توسط مجمع تشخیص مصلحت، ایشان تاکید مستقیم فرمایند. ‏عضو افراطی جبهه پایداری در کمیسیون امنیت ملی در تحریفی آشکار، این نامه مشفقانه را تعبیر به تهدید به استعفای جمعی از کابینه کرده است.» محمد شریعتمداری وزیر کار، اولین وزیری بود که درباره این نامه اظهارنظر کرد و البته تاکید کرد که نام او در میان امضاکنندگان این نامه نیست. در رسانه‌ها از بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت، رضا رحمانی وزیر صنعت، رضا اردکانیان وزیر نیرو، محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی، محمد شریعتمداری وزیر کار و محمد اسلامی، وزیر راه به عنوان وزرای امضاکننده نامه به رهبری، نام برده شده بود اما علاوه بر شریعتمداری که امضای این نامه را تکذیب کرد زنگنه هم دیروز در جمع خبرنگاران گفت: من نامه‌ای در خصوص FATF امضا نکرده‌ام و بنابراین سایر مسائلی که در این خصوص از سوی افراد مطرح می‌شود، دروغ است.

پالرمو و سی‌اف‌تی در مجمع
از میان لوایح چهارگانه اف‌ای‌تی‌اف، دو لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی و اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم، مراحل قانونی خود را طی کرده و به مرحله اجرا رسیده‌اند، اما دو لایحه دیگر یعنی لایحه پیوستن ایران به کنوانسیون مبارزه با جرایم ملی سازمان یافته (پالرمو) و لایحه پیوستن ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم (سی‌اف‌تی) پس از چند بار رفت و برگشت میان مجلس و شورای نگهبان، اکنون در مجمع تشخیص مصلحت نظام هستند. اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام در حال حاضر بررسی لایحه پالرمو را در دستور کار دارند و آن‌طور که اعلام شده، روز شنبه تصمیم نهایی درباره این لایحه گرفته خواهد شد و بعد از آن هم لایحه سی‌اف‌تی در دستور کار اعضا قرار می‌گیرد، اما حشمت‌ا... فلاحت‌پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس گفته حداکثر تا یک ماه آینده کنوانسیون سی‌اف‌تی هم تعیین تکلیف می‌شود.

تاکید دولتی‌ها برای تصویب سریع‌تر لوایح
همزمان با بررسی لایحه پالرمو در مجمع تشخیص مصلحت نظام که در این هفته دو جلسه آن برگزار شد، محمدجواد ظریف، وزیر خارجه با حضور در این جلسه تلاش کرد با برشمردن دلایل دولت، اعضا را قانع کند. اما با این حال آن‌طور که احمد توکلی در مصاحبه‌ای گفته بود و عکس‌های منتشر شده از جلسه مجمع نیز نشان می‌داد ظریف در قانع کردن اعضای مجمع چندان موفق نبوده است.
دولتی‌ها تاکید دارند تصویب این لوایح برای فعالیت اقتصادی کشور ضروری است و تصویب نشدن آنها و بازگشت ایران به لیست سیاه اف‌ای‌تی‌اف باعث قفل شدن فعالیت بین‌المللی بانک‌ها می‌شود. اگرچه در مورد این ادعای دولتی‌ها، تحلیل‌های موافق و مخالف زیادی وجود دارد و برخی می‌گویند همکاری نکردن بانک‌های بین‌المللی با ایران ناشی از تحریم‌های آمریکا است و ارتباطی با اف‌ای‌تی‌اف ندارد و همچنین دبیر اجرایی اف‌ای‌تی‌اف هم صراحتا گفته بود که حتی تصویب لوایح چهارگانه هم تضمینی برای خروج ایران از لیست سیاه نیست با این‌حال مقامات دولت همچنان بر تصویب هرچه سریع‌تر آن تاکید دارند و برای این کار به هر دری می‌زنند. نامه‌ای که وزیران به رهبر انقلاب نوشته‌اند نیز در همین راستا قابل تحلیل است.
البته محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهور دیروز در حاشیه جلسه هیات دولت، نامه‌نویسی وزرا به رهبری را یک روال معمولی دانست و گفت: رهبر انقلاب در پاسخ به نامه وزرای عضو شورای‌عالی مقابله با پولشویی، رهنمودهای بسیار خوبی ارائه کرده‌اند.
واعظی تاریخ نامه نوشته شده به رهبر انقلاب از سوی وزیران را مربوط به دو هفته قبل دانست و با بیان این‌که این نامه در شورای‌عالی مقابله با پولشویی نوشته شده است گفت: در این شورا هشت نفر از اعضای کابینه عضو هستند و مسائلی که ممکن است در آینده در اثر عدم تصویب لوایح چهارگانه به وجود آید و محدودیت‌هایی که در این زمینه ایجاد می‌شود مورد بررسی قرار می‌گیرد. تصمیم دوستان این بود که ما جمع‌بندی جلسه را خدمت مقام معظم رهبری گزارش دهیم، این اتفاق افتاده و این کار انجام شده و مساله خاصی نبوده است.
واعظی با تایید پاسخ رهبری به نامه وزرا گفت: مقام معظم رهبری هم محبت فرمودند و پاسخ نامه را دادند که تا اینجا یک روال عادی انجام شده است. رهبری هم در پاسخ خود رهنمودهای بسیار خوبی فرمودند و به همین دلیل هم این نامه نوشته شد. رئیس دفتر رئیس‌جمهور تاکید کرد: به هیچ وجه نه بحثی از استعفا مطرح شده و نه موضوع دیگری.
رئیس‌جمهور نیز در جلسه دیروز هیات دولت با بیان این‌که دولت و مجلس با همکاری هم اقدامات خوبی راجع به لوایح چهارگانه انجام داده‌اند گفت: امیدواریم نهادهای دیگری هم که در این زمینه باید اقداماتی را در مراحل نهایی انجام دهند با سرعت بیشتر تلاش کرده تا بتوانیم این لوایح را به تصویب برسانیم.

انتقاد از نسبت دادن برخی نظرات به رهبری
با این‌حال همزمان با این اظهارات درباره نامه وزرا و پاسخ رهبر انقلاب، اظهارنظرهایی نیز منتشر شده که در راستای موافق نشان دادن رهبر انقلاب با این لوایح است. به عنوان مثال محمد شریعتمداری، وزیر کار در گفت‌وگویی اظهار داشته است: فکر می‌کنم دو یا سه اظهارنظر مکتوب رهبر معظم انقلاب ذیل نظر شورای‌عالی هماهنگی سه قوه - هم منفردا در مورد هرکدام از این لوایح به صورت جداگانه و هم مجتمعا - اخذ شده است؛ یعنی کاملا پیداست که متناسب با روند طبیعی قانونی کار، رهبر معظم انقلاب با تحقق این شرایط موافقت فرموده‌اند.
طرح چنین اظهاراتی در حالی است که در گذشته هم شاهد مواردی بوده‌ایم که برخی برای پیش بردن یک موضوع تلاش‌ کرده‌اند از رهبر انقلاب مایه بگذارند و چنین رویکردی همواره با انتقادات فراوانی روبه‌رو بوده است.
شاید بتوان توئیت دیروز عزت‌ا... ضرغامی را واکنشی به همین اظهارات شریعتمداری عنوان کرد.
ضرغامی در مطلبی که دیروز منتشر کرد با بیان این‌که رسانه‌ای شدن نامه هشت وزیر به رهبر انقلاب حاکی از کلید خوردن پروژه‌ای تکراری است! بدون اشاره به اظهارات شریعتمداری نوشت: اعضای مجمع نسبت به انتساب بلاوجه نظرات شخصی به معظم‌له حساسیت نشان دهند.

تصویب لوایح ، مشکلی را حل نمی‌کند
محمد دهقان، نماینده چناران، طرقبه و شاندیز در گفت‌وگو با جام‌جم با بیان این‌که وزیران امضا‌کننده نامه به رهبری را متهم نمی‌کنم اظهار کرد: اما متاسفانه خطی در کشور از سوی برخی دنبال می‌شود که معتقد است برای حل مشکلات باید با آمریکایی‌ها مذاکره کرد و این خط قصد دارد کشور را به سمتی ببرد که همگان بگویند هیج راهی جز قبول خواسته‌های آمریکا نیست.
دهقان افزود: بنابراین در شرایط فعلی آنها بر موضوع بی‌اهمیتی مثل سی.اف.تی تمرکز کرده و سعی در القای این موضوع دارند که حل مشکلات کشور وابسته به تصویب این لوایح است، در حالی که در اصل، تصویب آن نتیجه‌ای جز ارائه همه اطلاعات کشور به ایالات متحده و تامین خواسته‌‌های آمریکا برای تحریم‌های هوشمند علیه ایران ندارد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایتخت ایران اسلامی و ضرورت توسعه فرهنگی و هنری

پایتخت ایران اسلامی و ضرورت توسعه فرهنگی و هنری

تهران به تعبیر بسیاری از اساتید و فعالان فرهنگی به عنوان پایتخت فرهنگی کشور محسوب می‌شود و بیشتر رویدادهای مهم فرهنگی و هنری و رسانه‌ای کشور در حوزه این کلانشهر روی می‌دهد و به نوعی جهتگیری و سمت و سوی فعالیت‌ های فرهنگی کشور در ارتباط با فعالیت‌ های انجام شده در این کلانشهر تعریف می‌شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر