jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۱۸۶۴۲۶   ۰۲ بهمن ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

گفت‌وگو با دکتر رضا ولی‌پور، جراح و متخصص کلیه

کلیه‌های سنگی‌!

چرا کلیه سنگ ساز می‌شود؟

عامل اصلی سنگ‌سازی کمبود مایعات بدن است. اگر مایعات بدن کم شود، فرد مستعد سنگ‌سازی می‌شود. مثل کسانی که در کوره کار می‌کنند، حرارت محل کار زیاد است و اینها به مصرف مایعات بیشتری نیاز دارند. همچنین ورزشکارانی که زیاد ورزش و عرق می‌کنند و آب نمی‌نوشند در معرض سنگ‌سازی قرار دارند. کسی که اسهال مزمن دارد و مایعات بدنش می‌رود، مستعد سنگ‌سازی می‌شود. کسانی که آب مصرف نمی‌کنند، اگر زمینه بیماری داشته باشند، سنگ می‌سازند. همچنین مصرف بیش از حد نمک باعث سنگ‌سازی در افراد مستعد می‌شود. مصرف بی‌رویه برخی داروها نیز در سنگ‌سازی نقش دارد. خیلی‌ها با مصرف ویتامینD دچارسنگ‌سازی می‌شوند.
آیا پودرهایی که در باشگاه‌های ورزشی داده می‌شود، برای کبد و کلیه ضرر دارد؟
تمام داروهایی که در باشگاه‌های ورزشی استفاده می‌شود، مضر است. در باشگاه‌ها از مصرف هر مکمل خوراکی و تزریقی پرهیز کنید. اینها خاصیت سنگ‌سازی دارند. ناباروری ایجاد می‌کنند و باعث ناتوانی جنسی می‌شوند.
تغذیه چه تاثیری بر سنگ دارد؟
افراد باید روزی چهار واحد شیر و لبنیات مصر ف کنند. یک لیوان شیر، یک کاسه ماست، یک قوطی کبریت پنیر و دو لیوان دوغ که هرکدام یک واحد حساب می‌شوند. اگر چهار واحد لبنیات مصر ف کنید، نیازی به مکمل ندارید. اگر کسی نمی‌تواند اینها را بخورد نیازبه مکمل دارد. مکمل کلسیم سیترات بهتر از کلسیم گلوکونات است. کسی که مستعد سنگ‌سازی است با کلسیم گلوکونات سنگ‌سازی می‌کند.
چه توصیه تغذیه‌ای برای پیشگیری به افراد توصیه می‌کنید؟
به جای مصرف نمک، غذاها را با آبلیموی تازه مزه دارکنید. سیترات موجود در آبلیمو جلوی سنگ‌سازی را می‌گیرد. کسی که سنگ اگزالاتی دارد از مصرف اسفناج، آجیل، شکلات، قهوه، نسکافه و نوشابه گازدار پرهیز کند. همچنین از مصرف ریواس، چغندر، جوانه گندم و هر نوع فلفل، بپرهیزد.
چه افرادی مصرف آب را باید محدود کنند؟
افراد مبتلا به نارسایی کلیه و نارسایی قلبی. این افراد نباید آب را زیاد یا کم مصرف کنند. باید به اندازه‌ای که پزشک به آنها توصیه می‌کند، آب و مایعات بنوشند.
آیا برای دفع سنگ کلیه ورزش را توصیه می‌کنید؟
زمانی که سنگ در حالب گیر می‌کند و درد شدید دارد، به مریض بالا و پایین پریدن یا طناب زدن را توصیه می‌کنیم.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
گردش بیشتر جهش بیشتر

گردش بیشتر جهش بیشتر

شرایطی که امروز در کشور شاهد آن هستیم، بدون شک نشان‌دهنده وجود و گسترش ویروس جهش‌ یافته انگلیسی است؛ آن‌قدر که در آزمایش‌های جدیدی که انجام می‌دهیم، غالب بودن سویه انگلیسی ویروس درنتیجه آنها کاملا مشهود و مشخص است؛ اتفاقی که متاسفانه با مدیریت نادرست و تصمیمات بسیار نابخردانه در ستاد کرونا اتفاق افتاد و موجب شد ویروس جهش‌یافته در تمام کشور شیوع پیدا کند و همه شهرها را در بربگیرد.

همچنان خوشبین نیستیم

همچنان خوشبین نیستیم

بعد از برگزاری چند جلسه از مذاکرات کمیسیون برجام باید گفت که همچنان برای خوشبینی نسبت به ثمربخش بودن این مذاکرات زود است و ما مثل گذشته خوشبین نیستیم.

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

این روزها، روزهای سختی است. روزهایی که برگشتیم به محدودیت‌های پاییز ۱۳۹۹. روزهایی که آژیر قرمز کرونا یک‌بار دیگر در سراسر کشور به صدا در آمده است اما این بار سخت‌تر و نگران‌کننده‌تر. ابتلاها خانوادگی و سرعت انتقال بالا رفته است.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر