jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۱۷۲۳۹۵ ۰۱ آبان ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

برخی مواد خوراکی مواد مغذی‌ای دارند که به لحاظ علمی ثابت شده است انرژی‌زا بوده، میزان کورتیزول را کاهش داده و سروتونین را افزایش می‌دهد.

به گزارش سلامت نیوز، پنج ماده خوراکی که میتوان با آنها مدیریت را کنترل کرد، عبارتند از:

گیاهان پربرگ به رنگ سبز تیره: سبزیجات برگ سبز نظیر اسفناج حاوی فولات است که موجب تولید دوپامین، میشود، دوپامین ماده شیمیایی در مغز است که لذت و خوشی ایجاد میکند.

بوقلمون: تریپتوفان، اسیدآمینه موجود در گوشت بوقلمون است که سروتونین تولید میکند. در عوض این ماده شیمیایی موجب تنظیم گرسنگی، شادی و آرامش میشود.

ماهی چرب: غذاهای دریایی نظیر ماهی تن، سالمون و قزلآلا مملو از اسیدهای چرب امگا3 است که نهتنها موجب کاهش التهاب میشوند بلکه اضطراب را نیز کاهش میدهد.

غلات کامل: کربوهیدراتها موجب تحریک تولید سروتونین میشود که دقیقا کاری مشابه با داروهای ضدافسردگی انجام میدهد و بهطور طبیعی رفتارهای اخلاقی را تنظیم میکند.

شکلات تلخ: شکلات تلخ موجب کاهش هورمون استرس شده و آنتیاکسیدانها به شل شدن عروقخونی کمک کرده، فشارخون را کاهش داده و موجب بهبود جریان خون میشود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

پنجم آذر، یادآور نام بسیج و خاطره عزیزترین نهاد و بزرگ‌ترین مردان تاریخ ماست. نهادی که به تعبیر امام راحل تشکیل آن «یقینا از برکات و الطاف جلیه خداوند تعالی بود» و «شجره طیبه و درخت تناور و پرثمری است که شکوفه‌های آن بوی بهار وصل و طراوت یقین و حدیث عشق می‌دهد.

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

جلسات شورای‌ عالی هماهنگی اقتصادی قوا در ابتدای کار، امیدواری زیادی برای حل مشکلات اقتصادی ایجاد کرد، زیرا این احساس وجود داشت که یک نهاد بالادستی برای کنترل شرایط اقتصادی ایران و تعیین چشم‌انداز آتی آن ایجاد شده است اما به‌سرعت موانع متعددی در مقابل عملکرد این شورا ایجاد شد.

تدبیر و توکل در تحریم

تدبیر و توکل در تحریم

«دوستانت را نزدیک خودت نگه دار و دشمنانت را نزدیک‌تر»، با این‌که این عبارت را منسوب به چرچیل می‌دانند، ولی خلفای عباسی بیش از هزار سال پیش آن را زندگی کردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر