jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۱۶۹۹۵۲   ۱۹ مهر ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

با یک عکاس درباره مواجهه غیر منتظره اش با برخی دختران و پسران در عزاداری‌ها حرف زده‌ایم

عشق صددرصدی

یدا... عبدی بیش از سه دهه است که به صورت حرفه‌ای عکاسی می‌کند و عزاداران حسینی طی این سال‌ها بارها سوژه دوربین این عکاس بوده‌اند. در مجموعه عکس‌های عاشورایی این هنرمند می‌توان افرادی را از نسل‌ها و سنین مختلف دید. چنانچه در گزارش نیز خواندید، چندسالی است انتشار عکس‌های دختران و پسرانی که شاید ظاهرشان برای حضور در دسته‌های عزاداری چندان متعارف نباشد اما به عشق سالار شهیدان در آن حضور می‌یابند، مورد توجه قرار می‌گیرد و دست‌به‌دست می‌شود. اما کمتر پیش آمده عبدی از کسانی عکاسی کند که به لحاظ ظاهری چندان متناسب و هماهنگ با عزاداری‌ها نیستند. عبدی درباره این افراد به خبرنگار جام‌جم می‌گوید: علاقه‌ای به عکاسی از این افراد ندارم، چون سبک و سیاق عکس‌های من نمایش لطافت و معنویت در هیات‌های حسینی(ع) است و در ضمن نگرانم مبادا عکاسی از چنین افرادی باعث تبلیغ ظاهرشان شود، اما معتقدم آنها هم صد در صد عاشق امام حسین (ع) هستند.

این عکاس به اشکها و نالههای عمیق و از ته دل زنانی اشاره میکند که حجاب چندانی ندارند اما در عزاداریهای شرکت میکنند یا درد و داغ پسرانی را متذکر میشود که ظاهری نامتعارف دارند، اما با همه وجود در برگزاری هیاتها و کمک به عزاداران حسینی تلاش کرده و عاشقانه در دستگاه امام حسین(ع) خدمت میکنند.

آنطور که این عکاس میگوید زمانهای زیادی را در هیاتها و تکایا به دنبال سوژه گشته و آنچه از چنین کسانی دیده عشق و معرفت به امام حسین(ع) بوده، نه چیز دیگر. عبدی که بعد از سالها حضور در هیاتهای عزاداری دوستان زیادی بین مداحان و مبلغان دارد، تاکید میکند که باید زبان ارتباط با این نسل را پیدا کرد و توضیح میدهد: بارها به مداحان و مبلغان گفتهام که شما میتوانید با ملایمت و روشنگری توامان به این جوانان آگاهی بدهید و در آنها تغییر ایجاد کنید همانطور که رهبر معظم انقلاب نیز آنها را پاک توصیف کرده و از معرفت بالقوه آنها سخن گفته است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تلاش آمریکا برای اجماع سیاسی علیه پرونده‌ هسته‌ای‌ ایران

تلاش آمریکا برای اجماع سیاسی علیه پرونده‌ هسته‌ای‌ ایران

خبرگزاری بلومبرگ خبر داده‌است مقامات آمریکایی پیش‌ نویس قطعنامه‌ای را تهیه کرده‌اند که هدف آن انتقاد از ایران به دلیل افزایش فعالیت‌های هسته‌ای است و از ایران می‌خواهد به طور کامل با بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی‌اتمی همکاری کند.

نقطه طلایی

نقطه طلایی

یک) عکس را خیلی وقت است گذاشته‌ام. جایی که همیشه جلوی چشمم باشد. پشت عکس، بابا با خودکار آبی و خط شکسته نستعلیق نوشته: «باغ اکبرآقا- نوروز۱۳۶۵ - با محمدمهدی جان».

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

حملات و ترورهای مرگبار در سراسر افغانستان به امری روزمره بدل شده‌است. هر کسی هم می‌تواند هدف باشد.

گفتگو

بیشتر
مشهد؛ دهه شصت

گفت‌وگو با کارگردان، نویسنده و بازیگران سریال «نوروز رنگی» که ایام عید روی آنتن شبکه ۵ خواهد رفت

مشهد؛ دهه شصت

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر