jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۱۶۹۰۳۵   ۱۶ مهر ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

گزارش اختصاصی جام‌جم از شرط و شروط عجیب و غریبی که سلبریتی‌ها برای عکاس‌ها می‌گذارند

افاده‌ها طبق طبق

برخی چهره‌های مشهور سینما، عکاس مختص به خود دارند و همچنین شرط و شروطی عجیب برای دوربین‌ به‌دست‌ها تعیین می‌کنند

چند سال پیش بود که پس از کلی نازکشی ـ که البته بلد هم نبودم ـ توانستم با خانم بازیگری قرار گفت‌وگو تنظیم کنم؛ نمی‌خواستم درباره سینما با او به گفت‌وگو بنشینم، چون می‌دانستم حرف چندانی برای گفتن ندارد و همان‌طور که ورودش به سینما و فعالیتش در آن چندان ناظر بر توانایی‌های هنری‌اش نبوده است، طبعا در ملاحظات حرفه‌ای آن هم تخصصی ندارد که بتواند پاسخ بدهد.

او، کلینیک زیبایی تاسیس کرده بود و با این‌که از سینما پول خوبی درمی‌آورد و شاید نیازی به بیزینس‌پلن دیگری هم نداشت، صاحب یکی دو کافه و بوتیک هم بود و می‌خواستم پاسخ‌هایش را مد نظر قرار بدهم و با کمک یک روانکاو و یک جامعه‌شناس گزارشی بنویسم از ملزومات پرداختن چنین آدم‌هایی به چنین کارهایی. القصه، وقتی با عکاس هفته‌نامه مرحومی که آن وقت‌ها درمی‌آوردیم به دفتر کلینیک خانم بازیگر رسیدیم و تا دیدگان هفت‌قلم نقش و نگار خانم به تجهیزات و ادوات فوتوغراف دوستمان افتاد، درصدد امحای آتش گفت‌وگو برآمد که نه نمی‌کنم و اینها. عرض کردیم که اصلا قرار نیست از جمال مبارک عکسی به توشه بریم و می‌خواهیم از ادوات زیبایی در کلینیک عکس بگیریم که البت استقبال نیز فرمودند از جهت رپرتاژ هر چند که ما کاری دیگر می‌خواستیم بکنیم و نمی‌خواستیم تبلیغ بکنیم برای سرکار. پرسیدم حالا اگر می‌خواستیم از شما عکسی بستانیم، سرکار دلیل مخالفتشان چه بود؟ که گفت: «استایلیستم همراهم نیست و ظاهر مطلوبم را ندارم». در عین حال که در شگفت بودیم که ملت تا استایلیست‌شان به همراه نباشد جلوی دوربین نمی‌روند، به این فکر می‌کردیم که اتفاقا ظاهرشان بسیار هم مطلوب بود که! از هر چه برای مطلوب‌بودن نیاز است به غایت در ایشان بود و ما نقصی نمی‌دیدیم که مخل عکس باشد.

این‌طور گمان بردیم که خب آنچه ما مطلوب می‌پنداریم، ایشان نمی‌پندارند. غرض از این مقدمه این است که بگوییم امروز در این گزارش می‌خواهیم به همه ملاحظات عجیب و غریبی که سلبریتی‌ها برای جلوی دوربین عکاسان رفتن دارند، بپردازیم. اسمش را چه بگذاریم؟ افاده‌ها یا به قول امروزی‌ترها افه‌ها... برای پی بردن به عجیب‌ترین ملاحظات، چه کسانی بهتر از خود عکاسان که با آنها روبه‌رویی‌هایی مشقت‌بار را تجربه کرده‌اند. پای حرف‌های چند تن از آنها نشسته‌ایم و هر نکته‌ای که درباره حساسیت‌ها در این گزارش می‌خوانید، حرف‌های آنهاست؛ منتها بنا بر ملاحظاتی به خاطر خودشان، نه اسمی از عکاس‌ها آورده‌ایم و نه نامی از چهره‌ها.

مورد عجیب عکاسهای شخصی

آنها نه عکاس رسانهها هستند، نه عکاس اجتماعی محسوب میشوند و نه عکاس هنری از آنها که فقط برای برپایی نمایشگاهها عکس میگیرند. حتی پاپاراتزی در معنای مرسوم نیستند. آنها عکاسان انحصاری سلبریتیها هستند. کارشان فقط همین است که یک، دو یا چند سلبریتی را به لحاظ پوشش عکس، حمایت میکنند و ماجرا از این قرار است که هر کسی میخواهد به نسخههای اصلی عکس فلان خانم بازیگر یا فلان بازیگر آقا دست یابد، لاجرم باید از کانال آنها عبور کند. بازیگرانی که چنین عکاسهایی را زیر بال و پرشان دارند، اغلب تن به خواسته دیگر عکاسان نمیدهند و از دوربین آنها فراری هستند. گفتیم که اینها حتی پاپاراتزی نیستند؛ در واقع باید بگوییم آنها اتفاقا ضدپاپاراتزیها هستند و به نوعی از کار آنها جلوگیری میکنند. عکاسانی که در این مراسم و آن مراسم پی عکاسی از لحظات شخصی چهرهها هستند، مانعی بزرگ جلوی روی خود میبینند؛ عکاسهای شخصی سلبریتیها. عرصه انتشار عکسهای آنها اینستاگرام خودشان و چهرههاست. روال کارشان هم اینطور است که چهرهها عکسهای خودشان را که به دست این عکاسها ثبت شده، در صفحه شخصی خودشان منتشر میکنند و البته که نام و آدرس صفحه عکاس را هم به صورت لینک (تگ) ذکر میکنند تا از این راه به فالورهای عکاس هم افزوده شود. فکرش را بکنید آدرس صفحهتان در پست بازیگری که فالور چند میلیونی دارد قابل دسترسی شود... مزدی از این بیشتر؟

سخت نگیر!

7 روایت عکاسها از حساسیتهای غیرمنتظره چهرهها در عکاسی

قدی بگیر؛ لاغرتر از اینی که هستم!

میگویند خانمها حساسیت بیشتری در جلوی دوربین دارند. شاید طبیعی هم به نظر برسد. اغلبشان میخواهند عکاس طوری کادر را ببندد که آنها لاغرتر به نظر برسند؛ از همین رو و نیز به خاطر اینکه برای لباسشان برنامه داشتهاند، بیشتر عکسهای قدی را دوست دارند.

هم خانمها عکاس خانم میخواهند هم آقایان!

یکی از عکاسهای مرد که جزو عکاسهای معروف سلبریتیهای سینماست به ما میگوید خانمها بیشتر با عکاسان خانم راحتند. بدیهی است که آنها با همجنسهای خودشان راحت باشند، اما نکته جالبی که این عکاس به آن اشاره میکند این است که آقایان هم اغلب تمایل دارند جلوی دوربین خانمها قرار بگیرند. عکاسی که به این ماجرا اشاره میکند میگوید از ذکر دلایل این تمایل، معذور است!

هر عکس تکهای از روحم را میدزدد!

این را عکاسی به ما میگوید که با خبرنگار جامجم یکبار برای عکاسی از یکی از ستارههای مرد سینمای ایران رفته بود. آقای بازیگر جلوگیری کرده بود از کار عکاس و گفته بود تمایلی ندارد، چون فکر میکند هر عکسی که از او ثبت میشود تکهای از روحش را میدزدد!

مورد عجیب بانوی گیشه!

بازیگر فیلمهای گیشهپسند که البته مدتی است سعی داشته تغییر رویه بدهد هم جزو موردهای عجیب برای عکاسهاست. او به عکاسها اجازه نمیدهد از لحظه ورودش به مراسم و جشنها عکس بگیرند، چرا که میخواهد هنگام خوش و بش با همکارانش راحت باشد و در گیر و دار موازین نباشد. عکاسها فقط حق دارند در لحظه مقرر برای عکاسی در جایگاه رسمی سراغش بروند.

عکس به شرط تماشای ویزور!

خانم عکاسی که به خاطر نزدیکیاش به چهرهها و عکسهای متعددی که از آنها در صفحه شخصی اینستاگرامش منتشر کرده، حالا برای خودش چهره شده به ما میگوید یکی از بازیگران خانم آنقدر بر عکسهایی که عکاسها از او میگیرند حساس است که در لحظه به پشت دوربین میآید، ویزور دوربین را چک میکند و اگر از عکس راضی نباشد، عکس را همانجا حذف میکند. این روال، شرط او برای اجازهدادن به عکاسها برای عکاسی است.

گریمور و عکاس در نقش بادیگارد!

میگوید عکاسی از آقای بازیگر چشمرنگی تقریبا محال است. یک بار که عکاسی جز عکاس شخصی خود او عکسی گرفته و منتشر کرده بود همه گفته بودند مگر میشود؟! این واقعا فلانی است؟! خودش میگوید مشکل پوستی دارد و حتما باید پیش از اینکه جلوی دوربین برود گریم شود. ماجرا از این قرار است که گریمور و عکاس این بازیگر در مراسم مختلف اغلب همراه او هستند. وظیفه گریمور این است که صورت او را مدام چک کند و وظیفه عکاس هم این است که حواسش باشد دیگر عکاسان از او عکسی نگیرند!

نور و کادر را از چند ساعت قبل هماهنگ کن!

این مورد را البته عکاسی که با ما در میان میگذارد و به عنوان نکتهای مثبت یاد میکند و میگوید بازیگری از بین آقایان هست که با لباسهای گاه عجیب و غریبش به صدر رسانهها میآید. او استایلیست لباس و میکاپآرتیست برای گریم صورتش در اختیار دارد. روال عکاسی از او به این صورت است که اگر استایل بخصوصی داشته باشد، پیش از مراسم استایلیستش با عکاس مورد نظر تماس میگیرد و او را در جریان جزئیات تیپ آقای بازیگر قرار میدهد و نوع کادربندی را با هم هماهنگ میکنند. اگر روزی هم در مراسمی گریم بخصوصی داشته باشد میکاپآرتیستش با عکاس تماس میگیرد و میگوید در مراسم حواسش به نور باشد و بهتر است از چه نور و زاویهای برای عکاسی استفاده کند.

عکاسها میگویند چهرهها از دستشان فراریاند اما این فهرست، استثناهایی هم دارد

نوید محمدزاده ، محمدرضا گلزار و یکی دو نفر دیگر

یکی از عکاسها که به عکاسی از چهرهها در مراسمهای مختلف مشهور است وقتی در جریان گزارش ما قرار میگیرد زخم دلش تازه میشود.

خواهش میکند اگر بازیگران مخاطب گزارش ما هستند این را عنوان کنیم که این عکاسها هستند که به ثبت لحظهها و تصاویر مختلف بازیگرها کمک کردهاند و درصد بالایی از شهرت بازیگرها به خاطر همین فعالیتهای رسانهای شکل گرفته اما اغلب آنها در مقابل عکاسها رفتار مناسبی ندارند.

میگوید بازیگرها آن چیزی نیستند که در اینستاگرام میبینیم؛ کسانی که صبحها با متنی انرژیبخش کارشان را در اینستاگرام آغاز میکنند و تا آخر شب چند پیغام پر از مهر و محبت برای مردم منتشر میکنند.

میگوید این لایه رویین زندگی آنهاست و این را به این خاطر میگوید که به قول خودش بارها با رفتارهای دور از شأن آنها روبهرو شده است.

میگوید حتی برخی از آنها با عکسهای ما از طریق این مزون و آن بوتیک و این برند و آن برند فعالیت اقتصادی میکنند، اما حتی از ذکر نام عکاس دریغ میکنند.

میگوید تقریبا اغلب بازیگرها مودیاند و نمیشود گفت چه زمانی با عکاسها راحتند و چه زمانی نیستند.

به چند اسم اشاره میکند که استثنا هستند و با عکاسها راحتند و حرفهایتر رفتار میکنند: مثل نوید محمدزاده، محمدرضا گلزار و مهناز افشار.

صابر محمدی

ادبیات و هنر

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر