jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۱۱۵۳۷۵۱   ۲۶ تير ۱۳۹۷  |  ۰۲:۰۰

انسان‌ها با توجه به فرهنگ خود با دیدگاه‌های متفاوتی به ازدواج نگاه می‌کنند. برخی ازدواج را نوعی محدودیت می‌دانند و این نوع دیدگاه‌ دلیلی می‌شود برای این‌که زندگی مجردی را ترجیح دهند. بسیاری از تحقیقات دانشگاهی نشان می‌دهد بسیاری از افراد که از پیشینه زندگی خانوادگی خود رضایت ندارند یا پدر و مادرشان با یکدیگر درگیرند و دچار اختلافات خانوادگی هستند تمایل به مجرد بودن دارند.

جــدا از جامعه

دستهای از افراد مجرد، آرمانگرا هستند و تا هنگاهی که شرایط خاص و ایدهآلی که در ذهن میپرورانند برایشان ایجاد نشود تن به ازدواج نمیدهند. اغلب این افراد زمانی به اشتباه خود پی میبرند که سنشان بالا رفته و به این شکل افزایش سن را دلیلی برای ازدواج نکردن مطرح میکنند.

گروه دیگری که زندگی مجردی را ترجیح میدهند برنامههایی مانند ادامه تحصیل، ارتقای شغل و تفریحات مجردی را بهانه قرار میدهند، این افراد نیز پس از مدتی از تصمیمشان پیشیمان میشوند و افسوس زمان از دست رفته را میخورند.

اغلب افراد زمانی که دوران زندگی مجردشان طولانی میشود از ازدواج بیشتر فاصله میگیرند، زیرا دچار وسواس شده و از طرفی قادر نیستند برای ایجاد خانواده مسئولیت قبول کنند.

البته نباید فراموش کرد افرادی نیز هستند که بناچار به زندگی مجردی میپردازند این گروه به خاطر مشکلات اقتصادی هر روز از آرزوهایشان فاصله میگیرند به همین دلیل مسئولان باید دسترسی به حداقلها را برای شروع زندگی برای جوانان فراهم کنند تا آنها به خاطر مشکلات اقتصادی زندگی مجردی را انتخاب نکنند.

افزایش زندگی مجردی آسیبهایی زیادی را برای جامعه به دنبال دارد برای نمونه بنیان خانواده به مرور از بین خواهد رفت و اعضای جامعه ارزشهای خانواده را زیر پا میگذارند، در چنین شرایطی افراد منفعتگرا میشوند. برای نمونه کم نیستند افرادی که این روزها به ازدواج دید اقتصادی دارند و قبل از هر اقدامی منفعت مالیشان را میسنجند. رواج چنین رویکردی نشان از کمرنگ شدن ارزشهای خــانواده دارد.

غفور شیخی

جامعهشناس

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
دفاع از محیط‌ زیست با تفنگ پلاستیکی!

دفاع از محیط‌ زیست با تفنگ پلاستیکی!

«سلاح محیط‌ بانان پلاستیکی است و آنها نمی‌توانند در برابر شکارچیان متخلف از آن استفاده کنند.» روایت‌هایی که در ادامه می‌آید این حقیقت تلخ را بیشتر آشکار می‌کند.

حمایت از خانواده، کلید بحران سالمندی

حمایت از خانواده، کلید بحران سالمندی

بدیهی است مساله جمعیت، پیش نیاز اساسی پیشرفت همه کشورهاست. در واقع هیچ اتفاقی، از پیشرفت‌های فناوری تا رشد علمی و صنعتی، بدون در نظر گرفتن نیروی انسانی ممکن نخواهد بود.

شرایط ازدواج استان به استان متفاوت است

شرایط ازدواج استان به استان متفاوت است

مقایسه اجمالی آمار ازدواج در سال‌های اخیر و اوایل دهه90، به‌وضوح نشان می‌دهد آمار ازدواج به طور کلی پایین آمده است اما این‌که میان همین آمار، باز هم برخی از استان‌ها وضعیت بهتر و بعضی دیگر در وضعیت اصطلاحا قرمز قرار دارند، طبیعتا نشات‌گرفته از شرایط اقتصادی و فرهنگی متفاوت در هرکدام از آنهاست.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها