jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۱۴۴۳۶۲ ۰۶ خرداد ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

دوبله و دوبلوری حکایتی است بسیار مفصل که از این بسیار، تنها به این اندک می‌توان اشاره‌ای سریع کرد که این حرفه نیز مانند دیگر مشاغل فرهنگی به رخدادها و حوادث پیرامون خودش بشدت وابسته است. این شرایط اجتماعی است که موجب سرسبزی آن می‌شود . بعد از انقلاب با محدود شدن اکران فیلم‌های خارجی و رونق سینمایی وطنی و از آن‌طرف ورود صدابرداری سرصحنه به جریان فیلمسازی، حضور دوبلور محدود شد به کارتون و مختصر فیلم‌های خارجی برای پخش در چند شبکه تلویزیونی.

دوبله طفلی بود که خود، خود را تربیت کرده و به آب و گل رسانده و در دنیای سینما یلی شده است. دوبله نیمی از فیلم فارسی بود؛ فیلم‌هایی که صامت ساخته می‌شدند و این زنان و مردان دوبلور بودند که شهرت فیلم و آرتیست‌هایش به مدد صدای آنان بود. اما آنگاه که بازیگران سینما، هم سیما داشتند هم صدا، هم اکران فیلم‌های خارجی تعطیل شده بود، دوبله تعطیل نشد و مردان و زنان دوبله برای عرض‌اندام اینک به کارتون‌های کم تحرک ژاپنی روی آورده و آنچنان جانی به این فیلم‌های بی‌جان داده‌اند که برای نسل امروز و کودک دیروز خاطره‌ای ساخته‌اند ماندگار ، آن هم برای کودکانی که زیر موشکباران و در انتظار پدران به جنگ رفته، چشم به این تصاویر می‌دوختند، اما دل به صداها می‌دادند . دوبله بعد انقلاب، بزرگانی با خود داشت که دیگر هم ورزیده بودند و باتجربه که اینک تربیت مردان و زنان جوان از اهم کارهایشان بود تا معرکه خالی نماند. این هنر هنوز هم کار وسازش، استاد و شاگردی است. مدرسه آنچنانی ندارد و از مرشد به مرید است که به ارث می‌رسد. ازدیاد شبکه‌های تلویزیونی و شبکه‌های خانگی و فراوانی فیلم و انیمیشن که بعد از انقلاب رونق گرفت، باز نیز آقا و خانم دوبله را سخت به تکاپو انداخت. همچنان که آب و زمین فراوان باشد، باغ و باغبانی فراوان می‌شود و این طور است که فراوانی کار، فراوانی هنرنمایی دوبله است؛ چرا که اینجا آنقدر استاد هست که از لغزش کیفیت نترسد. همان طور که شکوفایی سینمای وطنی و فیلم‌های وارداتی زمانی به دست یلی به اسم دوبله بود... دوبله نیز فرزند سینماست. اگر سینما زنده باشد، دوبله نیز زنده است. دوبله فرزند ناخلفی نبود، دیده نمی‌شد، ولی همیشه دیده می‌شد! اکنون دوبله پیر و مرشد، خاطره، گذشته و هویت دارد.

میرطاهر مظلومی/ هنرمند

میرطاهر مظلومی/ هنرمند

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پاسخ ایران قطعی است

پاسخ ایران قطعی است

گرچه ترامپ و نتانیاهو سعی دارند در برهه حساس و سرنوشت‌ساز فعلی، قواعد منازعه و توازن قوا در منطقه را به سود اهداف خود بر‌هم بریزند، اما هوشیاری ایران و جبهه مقاومت اجازه چنین اقدامی را به آنها نمی‌دهد.

دولت تجدیدنظر کند

دولت تجدیدنظر کند

محسن فخری‌ زاده، مرد درجه‌ یک صنعت‌ هسته‌ای کشور بود که در گسترش آموزش و پژوهش در ایران و تشکیل هسته‌های علمی نقش اساسی بر عهده داشت.

تلاش دشمن برای حذف چهره‌های تاثیر‌گذار

تلاش دشمن برای حذف چهره‌های تاثیر‌گذار

رژیم صهیونیستی از ابتدای تاسیس تا‌کنون یک هدف ثابت را در کنار مجموعه اهداف دیگر خود پیگیری می‌کند و آن حذف برخی افرادی است که ممکن است در دراز‌مدت برای اسرائیل به نحوی خطر‌آفرین باشند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر