در یکی دو ماه اخیر که ثبت سفارش برای واردات خودروهای خارجی ممنوع شده و این امر ـ با این‌که اصلا ربطی ندارد! ـ بازار برخی خودروهای داخلی را نیز ملتهب کرده است، ‌بیشتر شهروندان این روزها می‌پرسند که آیا زمان خرید خودرو فرا رسیده و اصولا خودرو بخریم یا نخریم...
کد خبر: ۱۱۰۷۵۰۵
می‌خواهید بخرید؟! الان بخرید

این پرسش این روزها در بسیاری از محافل تکرار می‌شود و لذا باید پاسخی کامل و جامع به آن داد تا در تصمیم‌گیری موثر افتد.

بازار خودروهای خارجی

هر چند آمار خرید و استفاده از خودروهای خارجی در مقایسه با کل خودروهای موجود در کشور زیاد نیست، اما قیمت‌ها و بازار آن مورد توجه است و در مواردی به لحاظ روانی بر کل بازار خودرو اثر می‌گذارد. از حدود دو ماه پیش زمزمه‌هایی مبنی بر توقف ثبت سفارش برای واردات خودروهای خارجی مطرح شد و کمی بعد این شایعه به واقعیت پیوست.

هم‌اکنون ثبت سفارش این خودروها ممنوع است و خودروهایی هم که وارد می‌شود، مربوط به ثبت سفارش‌های قبلی است.

براساس قانون، از زمان ثبت سفارش، شش ماه مهلت ورود خودرو به کشور وجود دارد و ظاهرا مهلت شش ماهه آخرین ثبت سفارش‌های انجام شده در دی‌ماه جاری به پایان خواهد رسید.

براساس مفاد منتشره از لایحه بودجه 97، ظاهرا دولت پیشنهاد کرده تعرفه انواع خودروهای وارداتی بر اساس حجم موتور آنها از 50 درصد فعلی تا 150 درصد افزایش یابد که طبیعی است تمام خودروهای خارجی با افزایش قیمت روبه‌رو خواهند شد و همین حالا نیز بسیاری از این خودروها بین 15تا 50 میلیون تومان گران شده‌اند و حتی برخی مدل‌های آن نایاب نیز شده‌ است.

هر چند خریداران این خودروها در اقلیت قرار دارند، اما باید به همان‌ها نیز پیشنهاد کرد حداکثر تا پایان دی‌ماه جاری نسبت به خرید خودرو اقدام کنند. ضمنا باید به آنهایی که جیب‌شان پر است توصیه کرد به بهانه خرید خودروی مدل 2018 از پیش‌خرید خودرو خودداری کنند، چرا که حتی خود نمایندگی‌ها نیز نمی‌دانند رشد قیمت‌ها تا چه حد خواهد بود و لذا ممکن است هنگام مشخص شدن قیمت نهایی شوکه شده و احساس زیان کنند. لذا همین دی‌ماه بخرید و نقد بخرید و ترجیحا منتظر نمانید!

خودروهای داخلی

ماجرا اما درباره خودروهای داخلی کمی متفاوت است، چون قیمت بیشتر خودروهای پرمصرف تحت‌کنترل دولت و شورای رقابت است.

قیمت کارخانه‌ای این خودروها افزایش نیافته، اما مانع افزایش نیافتن قیمت بازار این خودروها نشده و قیمت بازار آنها بین 5 تا 20 میلیون تومان افزایش یافته است.

به عنوان مثال همین دو هفته پیش یکی از خودروسازان اقدام به فروش فوری مدلی از خودروی کیاسراتو با ادعای تخفیف و ارائه آپشن‌های ویژه کرد. اما فعالان فضای مجازی - که این روزها بسیار در زمینه شناسایی و معرفی تخلفات فعال شده‌اند! - روشن کردند که قیمت این خودرو در اصل بین 14 تا 17 میلیون تومان افزایش یافته که البته پس از آشکار شدن این موضوع و فراگیرشدن آن،‌ خودروساز نسبت به اصلاح قیمت آن خودرو و بازگرداندن آن به حال سابق اقدام کرد. از سوی دیگر باید توجه داشت بسیاری از خودروهای تولید داخل از طریق واسطه‌ها و به اصطلاح به صورت «کاردکسی» و صفر به قیمت بازار فروخته می‌شود و چون اکنون مشتری برای خودرو زیاد است، خودروسازان حتی اقدام به راه‌اندازی طرح‌های فروش و پیش‌فروش عادی و ویژه هم نکرده‌اند.

تمام اینها گفته شد تا بدانید دسترسی عادی و به صورت مرحله‌ای به خودروهای تولید داخل مقداری دشوار شده و با وجود افزایش نیافتن قیمت کارخانه، چون عرضه کم شده، قیمت بازار در حال تحمیل خود به خریدار است. لذا به نظر می‌رسد باید به خریداران خودروهای داخلی هم پیشنهاد کرد زمان را از دست ندهند و به هر طریق اقدام به خرید خودروشان کنند چون ممکن است رشد قیمت‌ها در راه باشد.

بهمن در راه است...

فعالان بازار خودرو می‌دانند که بهمن، چون هر سال اوج معاملات و خرید و فروش خودرو و البته کمیابی برخی خودروها و افزایش قیمت آنان است. اکنون که روزهای آغازین دی‌ماه را سپری می‌کنیم و با توجه به نکات گفته شده درباره احتمال رشد قیمت خودروهای خارجی و اثر روانی آن بر کل بازار خودرو، پیشنهاد این است که در همین دی‌ماه و پیش از رسیدن بهمن نسبت به خرید خودروی دلخواه اقدام کنند.

فعالان بازار خودرو می‌گویند بهمن امسال برای بازار خودرو، متفاوت از سال‌های دیگر خواهد بود، چرا که بهمن فصل بررسی بودجه در مجلس نیز بوده و ممکن است تعرفه‌های واردات خودرو بیش از این افزایش یابد و لذا اثر روانی آن بر بازار بیشتر شود. لذا آنها باز هم تاکید می‌کنند که روزهای باقیمانده دی، زمان مناسبی برای خرید خودرو و بهتر است این خرید به بهمن و روزهای آغازین اسفند موکول نشود.

رونق در بازار دست‌دوم‌ها

شواهد موجود نشان می‌دهد نشانه‌های افزایش قیمت در بازار خودرو هم‌اکنون از بازار خودروهای دست‌دوم آشکار شده است.

به گفته فعالان بازار خودرو، عرضه برخی خودرو‌های دست‌دوم کاهش پیدا کرده و همه فعالان منتظر افزایش قریب‌الوقوع قیمت‌ها هستند تا خودرویشان را گرانتر بفروشند حتی خودروهای محدودی هم که در این بازارها عرضه می‌شود بسرعت به فروش می‌رود.

با این حال بجز کاهش عرضه فعلا رشد قیمت آنچنانی در بازار فروش خودروهای دست‌دوم مشاهده نمی‌شود، اما قطعا با فرارسیدن بهمن، این بازار نیز از وضعیت بازارهای خودروهای نو متاثر شده و قیمت‌ها به احتمال بسیار افزایش خواهد یافت.

در نهایت نیز باز هم فعالان بازار خودرو پیشنهاد می‌کنند چه خودروی نو و چه خودروی دست‌دوم، الان موقع خرید است و روزهای باقیمانده از دی را به هیچ عنوان از دست ندهید که احتمالا مجبور به پرداخت اضافه مبلغ خواهید شد... .

ضمیمه چمدان جام جم

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها