همه ما در امور عادی روزمره به مسائلی برمی‌خوریم که گاه برای حل و فصل آن به وکیل، حقوقدان، قاضی و محکمه نیاز داریم.
کد خبر: ۱۰۸۴۱۸۴

هر چند قانوندانی کار اهلش است، اما با آگاهی از برخی نکات حقوقی می‌توانیم پیش از نیاز به وکیل و قاضی از پایمال شدن حقوقمان جلوگیری کنیم. بنابراین شاید این نکات مختصر و مفید در این خصوص موثر افتد.

مجازات بیمه نکردن کارگران

براساس قانون، کارفرمایانی که از بیمه کردن کارگران خود خودداری نمایند، علاوه بر تادیه کلیه حقوق متعلق به کارگر (سهم کارفرما) با توجه به شرایط و امکانات خاطی و مراتب جرم به جریمه نقدی معادل دو تا ده برابر حق بیمه مربوط محکوم خواهند شد.

اعتراض به جریمه رانندگی

متخلف موظف است ظرف مدت 60 روز از تاریخ مندرج در قبض جریمه یا تاریخ ابلاغ شده در قبض جریمه‌ای که به اطلاع او می‌رسد جریمه را به حسابی که از طرف خزانه داری کل تعیین و اعلام می‌شود پرداخت و رسید دریافت کند.

وی باید درصورت داشتن اعتراض، مراتب اعتراض خود را ظرف مدت مذکور با ذکر دلایل به اداره اجرائیات راهنمایی و رانندگی تسلیم کند. اداره مذکور موظف است حداکثر ظرف 24 ساعت پس از وصول اعتراض بررسی لازم را انجام دهد و در صورت غیر موجه دانستن اعتراض، مراتب را به معترض ابلاغ کند.

در مرحله بعد در صورت اصرار معترض به قانونی نبودن نظر اداره اجرائیات، اداره مذکور موضوع را برای رسیدگی به واحد رسیدگی به اعتراضات ناشی از تخلفات رانندگی ارسال می‌کند . واحد فوق الذکر در اداره راهنمایی و رانندگی پس از رسیدگی مبادرت به صدور رأی می‌کند که رأی صادره قطعی است.

رفتار قانونی درصحنه تصادف

در تصادفات رانندگی منجر به خسارت، رانندگان مکلفند ضمن علامتگذاری محل استقرار چرخ ها، ابتدا ماشین‌ها را جهت باز شدن مسیر، به کنار راه منتقل و سپس درخواست کارشناس تصادفات نمایند.

در تصادفات رانندگی منجر به جرح یا فوت، این مسئولیت با ماموران انتظامی است تا ضمن علامتگذاری محل استقرار جسد یا موانع دیگر، ضمن حفظ صحنه تصادف اقدام به بازگشایی مسیر کنند.

این‌گونه وصیت کنید!

براساس موازین حقوقی و قانونی، وصیت‌نامه را در دو قالب می‌توان تنظیم کرد:

وصیت‌نامه رسمی: سند رسمی است و در دفتر اسناد رسمی تنظیم می‌شود. اعتبار بالایی دارد و البته هزینه آن هم بیشتر است.

وصیت‌نامه خود نوشت: سند رسمی نیست و توسط خود فرد نوشته می‌گردد و در صورتی معتبر است که تمام آن را وصیت‌کننده با خط خود نوشته، تاریخ (روز/ماه/سال) زده و امضا کرده باشد.

حضانت مادر

چنانچه در زمان طلاق حضانت اطفال به مادر واگذار شده باشد؛ تا زمانی که دلیل جدیدی مبنی بر سلب حضانت از وی حادث نشود؛ پدر نمی‌تواند با ارائه دادخواست جدید حضانت وی را ساقط کند.

مجازات فک پلمب

مجازات فک (باز کردن) غیرقانونی پلمب اماکنی که به هر دلیلی توسط مقام قضایی صورت گرفته؛ شش ماه حبس و جریمه نقدی است.

سمانه کارآمد - حقوقدان

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها