jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۰۷۶۶۷۴   ۰۳ مهر ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

یکی از مهم‌ترین مراسمی که خاص مناطق آذری‌نشین کشورمان بوده و در هیچ جای کشور برگزار نمی‌شود مراسم شاه‌حسین و وای حسین است. این مراسم از چند شب مانده به ایام محرم آغاز می‌شود و در آن برگزارکنندگان اعم از پیر و جوان و کودک و نوجوان بعد از نماز مغرب و عشاء شانه به شانه هم قرار گرفته و چوب به دست در صف‌های بلند از محلات و خیابان‌های شهر و روستای خود عبور می‌کنند و یکی از اعضای هیات هم با استفاده از بلندگو اشعار مذهبی و حماسی را با آهنگ‌های خاص می‌خواند و بقیه پاسخ می‌دهند.

یکی دیگر از مراسم خاص آذری‌ها شرکت عزاداران در قالب دسته‌های سینه‌زنی و زنجیرزنی در بازار بزرگ تبریز است. دسته‌های تشکیل شده از محلات قدیمی و اصیل تبریز همچون امیرخیز، نوبر، شتربان، خیابان، کوچه باغ، اهراب، ششگلان و ده‌ها محله دیگر در دهه اول ماه محرم بخصوص روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی و سوم شهدای کربلا با نظم و انسجام خاص، سرتاپا سیاهپوش و بعضا با دستارهایی سیاه برسر، در سوگ حضرت اباعبدالله الحسین(ع) مراسم سنتی ـ مذهبی سینه‌زنی و زنجیرزنی را اجرا می‌کنند. یکی از نکات جالب و قابل توجه عزاداری محلات در بازار، ترکیب منظم هیات‌هاست، به طوری که هر محله، سه دسته عرب، عجم و زنجیرزن دارد که برای عزاداری در بازار به ترتیب وارد بازارچه و تیمچه‌ها شده و عزادارای می‌کنند که غالبا در بازار مظفریه (بازار فرش‌فروشان) به کار خود پایان می‌دهند.

نخست دسته عرب محله با لباس‌هایی سر تا پا مشکی به سبک اعراب وارد بازار شده و با نظم و سبک خاص دو دستان خود را بر سینه‌هایشان می‌کوبند، سپس دسته عجم که کت و شلوار بر تن دارند به صورت آرام و منظم با یک دست بر سینه می‌کوبند و در پایان زنجیرزنان آن محله، بر کار محله در روز عزاداری خاتمه داده و هیات‌ها به محله خود باز می‌گردند تا در مساجد عزاداری کنند. بیشتر مرثیه‌ها و نوحه‌های خوانده شده در بازار تبریز به زبان ترکی و با همان لحن و سبک قدیمی است. همزمان با برگزاری مراسم عزاداری در بازار مردم و مغازه‌داران نذورات و احسان‌های خود را بین مردم و دیگر حضار پخش می‌کنند.

علم‌بندی نیز یکی دیگر از سنت‌های قدیمی استان آذربایجان شرقی است که به صورت خاص در شهر مراغه و در سومین روز ماه محرم (روز رسیدن اصحاب و یاران امام حسین به کربلا و برافراشتن علم امام) برگزار می‌شود. سرپرست هیات‌ها پارچه و روسری‌ها را روی علم نصب می‌کنند که ارتفاع آن به 50 متر می‌رسد. علم را در مسجد لباس می‌پوشانند و با سلام و صلوات به میان جمعیت می‌آورند و تا اربعین به همان صورت برافراشته می‌ماند و 28‌صفر گروه‌های سینه‌زنی و نوحه‌خوانی مراغه علم را برداشته و به مکان قبلی منتقل می‌کنند.

از رسوم دیگر مردم آذربایجان در ایام محرم مراسم شبیه‌خوانی و به دنبال آن سوزاندن خیمه‌هاست. در این مراسم که معمولا حوالی ظهر عاشورا اتفاق می‌افتد امام‌حسین(ع) و یاران باوفای ایشان و یزیدیان در دو گروه مجزا به جنگ تن به تن می‌پردازند و سرانجام مراسم با سوزاندن خیمه‌ها و صحنه‌های حزن آلود دیگر به پایان می‌رسد .

از مراسم دیگری که بیشتر در روستاهای اطراف شهرستان عجب‌شیر برگزار می‌شود مراسم مشعل‌گردانی است. این مراسم شب‌های تاسوعا و عاشورا برگزار می‌شود و در آن 72 پارچه‌ کهنه گلوله شده را به یاد شهدای کربلا آتش می‌زنند.

سعیده دلال‌علیپور

جام‌جم تبریز

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نقطه طلایی

نقطه طلایی

یک) عکس را خیلی وقت است گذاشته‌ام. جایی که همیشه جلوی چشمم باشد. پشت عکس، بابا با خودکار آبی و خط شکسته نستعلیق نوشته: «باغ اکبرآقا- نوروز۱۳۶۵ - با محمدمهدی جان».

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

حملات و ترورهای مرگبار در سراسر افغانستان به امری روزمره بدل شده‌است. هر کسی هم می‌تواند هدف باشد.

رشته ‌کوه‌هایی به نام پدر

رشته ‌کوه‌هایی به نام پدر

از یک سنی به بعد، دیگر شخص و انسان نیستند. تبدیل می‌شوند به یک مفهوم. یک مکتب، یک تفکر. بعضی وقت‌ها با یک من عسل نمی‌شود خوردشان.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر