jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۰۷۵۲۱۹ ۳۰ شهريور ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

سدهای زیادی در کشور ما وجود دارند که در صورت تخریب بر اثر فرسودگی یا آسیب‌دیدن به دلیل شدت سیل یا ترک خوردن به سبب زمین‌لرزه یا خرابکاری‌های انسانی می‌توانند تهدید‌کننده جان و مال افراد باشند . جریانات شدیدی که بر اثر تخریب سدها به وجود می‌آید می‌تواند همچون سیلاب‌های شدید و ناگهانی با سرعت و شدت زیاد تا کیلومترها پیش برود و به مرگ و مصدومیت افراد و تخریب منازل منجر شود .

چه باید کرد ؟

معمولا هنگام تخریب سد، جز فرار راه دیگری وجود ندارد .

اگر کنار رودخانه زندگی می‌کنید و متوجه شدید تخریب سد قریب‌الوقوع است باید محل را فورا تخلیه و از همه مهم‌تر به مسیر صحیح فرار آگاه باشید‌. البته برنامه‌ریزی تخلیه و ترک محل برای ایمنی جان افراد، به عهده مقامات مسئول است .

سعی کنید اسناد و مدارک و اوراق بهادار خود را در جعبه‌های ضدآب و مطمئن قرار دهید .

اگر خانه‌تان در محل مرتفعی است و خطر آبگرفتی شما را تهدید نمی‌کند هرگز منزل را ترک نکنید‌. در غیر این صورت به مناطق مرتفع پناه ببرید .

در جریان آب راه نروید و شنا نکنید چون تعادل شما را برهم می‌زند‌. اگر مجبور به حرکت در آب هستید از کناره‌های آب و جاهایی که آب راکد است و در حال حرکت نیست، عبور کنید .

از خودرو استفاده نکنید، چون احتمال غرق‌شدگی با آن بسیار بالاست .

هرگز از درختان در معرض جریانات آب به‌عنوان محل ایمن استفاده نکنید و از آب در جریان فاصله بگیرید .

از ساختمان‌هایی که اطرافش را آب احاطه کرده دور شوید .

هنگام ورود به منزل محتاط باشید، چون ممکن است پی‌های ساختمان آسیب‌دیده، ولی در ظاهر خانه سالم باشد‌.

زمانی به خانه برگردید که مسئولان وضعیت امن را اعلام کرده باشند‌.

فاخره بهبهانی

جام‌جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

پنجم آذر، یادآور نام بسیج و خاطره عزیزترین نهاد و بزرگ‌ترین مردان تاریخ ماست. نهادی که به تعبیر امام راحل تشکیل آن «یقینا از برکات و الطاف جلیه خداوند تعالی بود» و «شجره طیبه و درخت تناور و پرثمری است که شکوفه‌های آن بوی بهار وصل و طراوت یقین و حدیث عشق می‌دهد.

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

جلسات شورای‌ عالی هماهنگی اقتصادی قوا در ابتدای کار، امیدواری زیادی برای حل مشکلات اقتصادی ایجاد کرد، زیرا این احساس وجود داشت که یک نهاد بالادستی برای کنترل شرایط اقتصادی ایران و تعیین چشم‌انداز آتی آن ایجاد شده است اما به‌سرعت موانع متعددی در مقابل عملکرد این شورا ایجاد شد.

تدبیر و توکل در تحریم

تدبیر و توکل در تحریم

«دوستانت را نزدیک خودت نگه دار و دشمنانت را نزدیک‌تر»، با این‌که این عبارت را منسوب به چرچیل می‌دانند، ولی خلفای عباسی بیش از هزار سال پیش آن را زندگی کردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر