jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۰۶۷۳۸۵ ۰۷ شهريور ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

رهبر معظم انقلاب در دیدار 3 ساعته با طلاب حوزه علمیه استان تهران:

انقلاب ادامه دارد

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح دیروز و در آستانه آغاز سال تحصیلی مدارس علمیه در دیداری سه ساعته با جمعی از فضلا و طلاب حوزه‌ علمیه استان تهران، با اشاره به امتیازات و ویژگی‌های دوران حاکمیت نظام اسلامی برای انجام رسالت و وظایف اصلی روحانیت، تأکید کردند: امروز بشریت بویژه نسل‌های جوان بشدت نیازمند حرف‌های نو هستند و اسلام حرف‌های نو و جذابی در زمینه انسان، جامعه و سیاست دارد که اگر به گوش جهانیان رسانده شود، قطعا پذیرنده بسیاری خواهد داشت.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این دیدار با ابراز خرسندی از دیدار با طلاب جوان و شنیدن سخنان خوب و امیدوارکننده آنان، افزودند: شما طلبه‌های جوان همچون نهال‌های قدکشیده بوستان امامت و ولایت هستید و پیشرفت‌های فکری و افزایش توانایی‌های عملی شما موجب شگفتی پرورش‌دهندگانتان خواهد شد و خشم دشمنان را برخواهد انگیخت.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به آیه‌ای از قرآن کریم مبنی بر خشم کفار از رویش‌های برجسته اسلامی، گفتند: اگر دشمنانِ اسلام و حاکمیت قرآن از وجود، قاطعیت و حرکت ما خشمگین نباشند، باید در مفید بودن خود شک کنیم.

رهبر انقلاب اسلامی، روحانیت را ادامه‌دهنده وظیفه و رسالت انبیا برشمردند و خاطرنشان کردند: همان‌گونه که انبیا به‌دنبال ایجاد زمینه‌ای برای حاکمیت جهان‌بینی توحیدی و ایجاد حیات طیبه بودند، مهم‌ترین وظیفه روحانیت نیز ایفای همین رسالت است.

ایجاد حیات طیبه قطعا معارضانی خواهد داشت

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای گفتند: ایجاد حیات طیبه قطعا معارضانی خواهد داشت، همان‌گونه که در مقابل انبیا نیز معارضان وجود داشتند، بنابراین روحانیت باید خود را برای کار و تلاش پر زحمت و بلندمدت و در عین حال تأثیرگذار، ماندگار و نتیجه‌بخش، آماده کند.

ایشان به تشکیل نظام اسلامی در ایران و امتیازات این دوران برای انجام وظیفه روحانیت اشاره کردند و افزودند:
«حاکم بودن فضای اسلامی بر جامعه» یکی از این ویژگی‌هاست، علاوه بر آن، در سطح جهانی نیز یک خلأ فکری ناشی از سرخوردگی از بی‌نتیجه بودن تفکرات مارکسیستی و لیبرالیستی وجود دارد که زمینه را برای ارائه حرف‌های نوی تفکر اسلامی فراهم کرده است.

رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: اگر بتوانیم حرف‌های نو و جذاب اسلام را درخصوص انسان، جامعه و سیاست به گوش جهانیان و بویژه نسل‌های جوان برسانیم، قطعا مورد قبول قرار خواهند گرفت.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای وجود وسایل و ابزارهای ارتباطاتی و رسانه‌ای فراگیر به‌واسطه شکل‌گیری فضای مجازی را یکی دیگر از ویژگی‌های دوران کنونی برای رساندن پیام حیات‌بخش اسلام برشمردند و گفتند: یکی دیگر از امتیازات این دوران، کثرت سؤال‌ها و شبهه‌ها در ذهن‌هاست که همین زیاد بودن سؤال‌ها، ذهن‌ها را برای یافتن پاسخ‌ها فعال و زمینه را برای عبور از مرزهای علم فراهم خواهد کرد.

نباید در شبهه‌ها متوقف بمانیم

ایشان تأکید کردند: همان‌گونه که در سؤال‌ها و شبهه‌ها نباید متوقف بمانیم، در یافتن پاسخ نیز باید به‌دنبال پاسخ‌های منطقی و صحیح برویم.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنان خود به برخی مطالب مطرح شده از جانب طلاب، در این دیدار اشاره و نکاتی را درخصوص آنها بیان کردند.

رهبر انقلاب اسلامی، طلاب را به «جدی‌گرفتن درس و بحث علمی» توصیه کردند و در این خصوص گفتند: شرط تأثیرگذاری در جامعه، افزایش سواد و ارتقای نصاب علمی است، همچنان‌که امام بزرگوار که در نصاب کامل علمی قرار داشت، توانست مبارزه و حرکت عظیم انقلاب را به ثمر برساند.

ایشان، لازمه پیشنهادهای اصلاحی برای حوزه‌های علمیه را «عملی‌بودن» آنها برشمردند و افزودند: برنامه در واقع کشیدن راه و جاده به سمت مقصد است، بنابراین باید براساس واقعیت‌ها ،تنظیم و موانع احتمالی و راه‌حل‌ها در آن گنجانده و پیش‌بینی شود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، راه رفع نقاط‌ضعف و رسیدن به وضع مطلوب را در گروی عزم راسخ، حرکت پرانگیزه و مبارزه دانستند و خاطرنشان کردند: مبارزه یعنی تلاش و مجاهدت، همفکری و متشکل شدن.

تداوم انقلاب به معنی حفظ هنجارهای جدید است

ایشان، برداشت برخی افراد و نویسندگان مبنی بر تمام‌شدن مبارزه و انقلاب اسلامی را نادرست و «خیانت به انقلاب» خواندند و خاطرنشان کردند: انقلاب، هنجارهای گذشته را به هم می‌ریزد و هنجارهای جدیدی را به‌وجود می‌آورد و تداوم انقلاب به معنای حفظ هنجارهای جدید است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، حفظ و تداوم هنجارهای انقلابی را دشوار و نیازمند مبارزه دانستند و افزودند: دست‌هایی که با اصل انقلاب مخالفت و کارشکنی می‌کردند، در مقابل تداوم هنجارهای انقلابی نیز همین‌گونه عمل می‌کنند، اما همچنان‌که پیروزی انقلاب نیازمند مبارزه بود، تثبیت هنجارهای انقلاب و ایجاد جامعه اسلامی همچنان نیازمند مبارزه است. رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به مراحل تمدن‌سازی، افزودند: براساس حرکت انقلابی، نظام اسلامی به‌وجود آمد و این توفیقات بسیار مهم حاصل شد، اما تا رسیدن به نقطه مطلوب و تشکیل دولت اسلامی و جامعه اسلامی فاصله زیادی وجود دارد و ما بدون شک در این راه در حال حرکت و پیشرفت هستیم.

رهبر انقلاب اسلامی همه طلاب جوان را به تقوا و ورع و عبادت و انس با قرآن و دعا توصیه مؤکد کردند و گفتند: بدانید این مسیر بیشتر از تبلیغ زبانی نیازمند تبلیغ عملی است و ابتدا باید از خودمان آغاز کنیم.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پایان تأکید کردند: اگر درس و مباحثه علمی و ذهن‌های فعال با تقوا، همراه شوند، قطعا جامعه علمی و مذهبی ما که روحانیت نامیده می‌شود، آینده‌ای به مراتب بهتر از امروز خواهد داشت.

دغدغه‌های طلاب

در ابتدای این دیدار تعدادی از طلاب حوزه علمیه استان تهران به بیان نکات و دغدغه‌های خود پرداختند.

حجج اسلام آقایان:

حسین حلوائیان، طلبه درس خارج

امید فَشندی، سردبیر نشریه طلبگی رستاخیز

مصطفی جلالی، برگزیده جشنواره علامه حلی ویژه طلاب

سیدمحمدکاظم موسوی‌فر، دبیر نشست‌های بصیرت‌افزایی در حوزه

محمد عبدالصالح شاهنوش، دکترای حقوق

حسین صادق‌زاده، طلبه پایه نهم

محمدرضا فغانی، فعال فرهنگی و تبلیغی در زمینه کودک و نوجوان

محمدحسین افشاری، مؤسس گروه‌های جهادی

و خانم‌ها:

خدیجه احمدی، پژوهشگر برتر مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه

رضوان قربانی‌باوریانی، محقق و طلبه سطح 2

سمیه احمدی، دانشجوی دکترا

فاطمه احمدی، مولف هفت عنوان کتاب

موارد زیر را مطرح کردند:

ضرورت ایفای نقش حلقه رابط بین مردم و حاکمیت از سوی طلاب

ضرورت تولید علم دینی و انجام عمل انقلابی در حوزه‌های علمیه

احیای مکتب علمی و عملی حضرت امام(ره) به عنوان پادزهر انقلاب‌زدایی از حوزه‌ها

ضرورت پویا شدن حوزه برای حل مسائل جامعه بویژه موضوعات جدید اجتماعی، اقتصاد، سیاست خارجی و فرهنگ

ضرورت به‌روزسازی متون درسی حوزه، متناسب با نیازهای روز جامعه

ضرورت همکاری حوزه‌های علمیه با نهادهای عمومی جهت یافتن راه‌حل برای آسیب‌های اجتماعی

ضرورت شناسایی و جذب نیروهای کارآمد در حوزه

انتقاد از رها بودن فضای مجازی و بیان ضرورت تولید «فقه فضای مجازی» ناظر به ارزش‌ها و هنجارهای ایرانی اسلامی

ضرورت توجه به تبلیغ و آموزش در گروه سنی کودک و نوجوان و تدوین متون دینی متناسب با این گروه سنی

ضرورت تأسیس قرارگاه جهادی و مهندسی فرهنگی در حوزه‌های علمیه

ضرورت آماده‌سازی طلاب برای مواجهه عالمانه با شبهات

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ورود بورسی پرابهام

ورود بورسی پرابهام

با گسترش بازار سرمایه و رکوردزنی شاخص بورس در ماه‌های اخیر، بسیاری از شرکت‌ها متقاضی حضور در بورس و عرضه عمومی سهام خود در بازار سرمایه هستند.

«برد - برد» واقعی

«برد - برد» واقعی

یکی از اصلی‌ترین وظایف دستگاه سیاست خارجی تدوین استراتژی کار با کشورهای مختلف و طراحی راهبردهای بلندمدت، میان مدت و کوتاه مدت است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر