محققان نوعی پوست مصنوعی انعطاف‌پذیر برای ربات‌ها ساخته‌اند که خود را ترمیم می‌کند.
کد خبر: ۱۰۶۳۷۵۱

به گزارش مهر، محققان دانشگاه Vrije در بروکسل نوعی پوست مصنوعی ساخته‌اند که قابلیت‌های خودترمیمی را تقلید می‌کند. این پوست، زخم و جراحات وارده به ربات‌ها هنگام انجام عملیات را ترمیم می‌کند.

به گفته کارشناسان، توسعه بیشتر این فناوری به ربات‌های جنگنده (مانند ترمیناتور) کمک می‌کند خود را ترمیم کنند تا بتوانند به مبارزه ادامه دهند. اکنون مدتی است که محققان دانشگاه Vrije مشغول آزمایش نرم ربات‌ها هستند. این نوع ربات از مواد انعطاف‌پذیر و با الهام از بافت بدن انسان ساخته می‌شود. انعطاف‌پذیری کاربردهای مختلفی را برای نرم ربات‌ها ایجاد می‌کند مانند برداشتن و کنترل اشیای نرم در صنایع غذایی یا انجام عمل‌های جراحی کوچک و غیرتهاجمی. همچنین آنها نقشی مهم در تولید پروتزهای طبیعی دارند، اما این مواد نرم همیشه در خطر بریدگی یا فشردگی قرار دارند. در این حالت بخش‌های آسیب‌دیده باید جایگزین شوند اما در روش جدید در نرم ربات‌ها از نوعی پلیمر لاستیکی استفاده می‌شود که قابلیت ترمیم خود را دارد.

دانشمندان برای تولید این ماده از پلیمرهای ژله‌ای مانند استفاده کردند که در مجاورت گرما با یکدیگر ذوب و سپس خنک شدند. این ماده هنگام آسیب دوباره به شکل اولیه خود برمی‌گردد و به طور کامل ترمیم می‌شود. به همین دلیل از آن در بخش‌های رباتیک (دست ربات، ماهیچه مصنوعی) استفاده شد.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها