jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۰۶۳۷۵۱   ۲۸ مرداد ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

محققان نوعی پوست مصنوعی انعطاف‌پذیر برای ربات‌ها ساخته‌اند که خود را ترمیم می‌کند.

به گزارش مهر، محققان دانشگاه Vrije در بروکسل نوعی پوست مصنوعی ساخته‌اند که قابلیت‌های خودترمیمی را تقلید می‌کند. این پوست، زخم و جراحات وارده به ربات‌ها هنگام انجام عملیات را ترمیم می‌کند.

به گفته کارشناسان، توسعه بیشتر این فناوری به ربات‌های جنگنده (مانند ترمیناتور) کمک می‌کند خود را ترمیم کنند تا بتوانند به مبارزه ادامه دهند. اکنون مدتی است که محققان دانشگاه Vrije مشغول آزمایش نرم ربات‌ها هستند. این نوع ربات از مواد انعطاف‌پذیر و با الهام از بافت بدن انسان ساخته می‌شود. انعطاف‌پذیری کاربردهای مختلفی را برای نرم ربات‌ها ایجاد می‌کند مانند برداشتن و کنترل اشیای نرم در صنایع غذایی یا انجام عمل‌های جراحی کوچک و غیرتهاجمی. همچنین آنها نقشی مهم در تولید پروتزهای طبیعی دارند، اما این مواد نرم همیشه در خطر بریدگی یا فشردگی قرار دارند. در این حالت بخش‌های آسیب‌دیده باید جایگزین شوند اما در روش جدید در نرم ربات‌ها از نوعی پلیمر لاستیکی استفاده می‌شود که قابلیت ترمیم خود را دارد.

دانشمندان برای تولید این ماده از پلیمرهای ژله‌ای مانند استفاده کردند که در مجاورت گرما با یکدیگر ذوب و سپس خنک شدند. این ماده هنگام آسیب دوباره به شکل اولیه خود برمی‌گردد و به طور کامل ترمیم می‌شود. به همین دلیل از آن در بخش‌های رباتیک (دست ربات، ماهیچه مصنوعی) استفاده شد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عراق خواهان تعادل سیاسی است

عراق خواهان تعادل سیاسی است

با توجه به شرایط خاص و ویژه‌ای که در آن آقای مصطفی الکاظمی به‌عنوان نخست‌ وزیر عراق انتخاب شد، باید به این نکته توجه داشت که وی به‌عنوان بالانس کننده میان نیروهای مؤثر در کشور عراق مطرح است.

ویروس در جهش است

ویروس در جهش است

این روزها بحث درباره جهش‌ های ویروس داغ است؛ دیروز نایب‌ رئیس‌ مجلس از شواهد تایید نشده‌ای گفت که از جهش ویروس ایرانی در قزوین حکایت دارد، پس از او رئیس روابط‌ عمومی وزارت بهداشت نیز به این موضوع پرداخت و گفت تاکنون افزون بر ۷۰ جهش در ایران شناسایی شده که البته هیچ‌ کدام تغییر معناداری در رفتار ویروس ایجاد نکرده و اطلاق واریانت (گونه) جدید به آنها درست نیست.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

گفت‌و گو با دکتر حسن گلچین‌ نژاد دزفولی، استاد دانشگاه و معلم باسابقه‌ای که به کودکان کار مهاجر در خیابان درس می‌دهد

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر