jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۰۵۶۵۴۵   ۰۹ مرداد ۱۳۹۶  |  ۰۸:۰۰

فالوده نوعی دسر یخی ایرانی است که از گذاشتن رشته‌های نشاسته در محلول آب و شکر تهیه می‌شود. فالوده یا پالوده شیراز، کرمان و یزد از دسرهای معروف ایرانی است.

شیرازی‌ها معمولا فالوده را با نوعی چاشنی مثل آب‌لیمو، عرق نسترن یا شربت آلبالو و کرمانی‌ها بیشتر با گلاب و نعناع می‌خورند. معمولا از روش طبخ و طعم فالوده شیرازی شنیده‌اید، این بار برای ایجاد کمی تفاوت فالوده را به روش کرمانی درست کنید و لذت ببرید.

مواد لازم برای تهیه فالوده کرمانی:

نشاسته گل اعلا: نیم کیلوگرم / شکر: نیم کیلوگرم / گلاب: نصف لیوان / بیدمشک: مقداری تخم بالنگ یا تخم شربتی: 20 گرم / آب: 2/5 لیتر

نشاسته را با آب مخلوط کرده و به مدت 20 دقیقه بجوشانید. هنگام جوشاندن کمی گلاب به آن اضافه کنید. وقتی نشاسته به صورت توده ژله‌ای درآمد آن را در صافی ریخته و یک ظرف پر از آب و یخ زیرش قرار ‌دهید و نشاسته را صاف کنید تا به صورت قطره‌ای در ظرف آب و یخ بریزد و اصطلاحا مروارید شکل شود و خودش را ببندد. عملا خود نشاسته از سوراخ‌های صافی رد می‌شود و نیازی به فشار دادن زیاد نیست. بعد از ریختن آن می‌توانید با اضافه کردن کمی شیره، گلاب، تخم ریحان و بیدمشک در ظرف فالوده‌تان را آماده و سرو کنید.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نباید دوباره معطل غرب شویم

نباید دوباره معطل غرب شویم

تحولاتی که در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران در روزهای اخیر در اروپا و با حمایت آمریکا در حال رخ دادن است عمدتا به‌دلیل موضع قاطع ایران در اجرای حرف قطعی است که مقام معظم رهبری اعلام کردند مبنی بر این‌که تا وقتی لغو تحریم‌ها به صورت کامل صورت نگیرد ما نیز به تعهدات برجامی خودمان باز نخواهیم گشت و فقط وقتی آمریکا به‌صورت عملی، تحریم‌ها را بردارد و این مساله راستی‌آزمایی شود آن زمان ایران هم حاضر است بار دیگر تعهدات برجامی خود را به‌صورت کامل اجرا کند.

چراغ سبز به کرونا و سفر

چراغ سبز به کرونا و سفر

براساس آخرین اطلاعات می‌توان گفت وضعیت کرونا در کشور بسیار شکننده است، چراکه وضعیت ‌ ۱۱ شهرستان ‌قرمز، ۳۲شهرستان نارنجی، ۲۵۱ شهرستان زرد و ۱۵۴ شهرستان نیز آبی گزارش شده است.

گفتگو

بیشتر
ورزش، رمز سلامت در سالمندی

در گفت‌وگو با دکتر ایرج عبداللهی، عضو هیأت‌مدیره انجمن فیزیوتراپی ایران با بهترین فعالیت‌ های ورزشی برای سالمندان آشنا می‌شویم

ورزش، رمز سلامت در سالمندی

زمزمه‌های ناامیدکننده

گفت‌وگو با محمد مرندی درباره اخبار ضد و نقیض رسانه‌های خارجی مبنی بر «گفت‌وگو‌های امیدوار کننده ایران و غرب»

زمزمه‌های ناامیدکننده

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

پیشخوان

بیشتر