jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۰۴۷۸۸۸   ۱۳ تير ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

مهندس عزت‌الله ضرغامی در صفحه اینستاگرامش نوشت: «دیروز در مراسم اختتامیه مسابقه بین‌المللی کارتون و کاریکاتور ترامپیسم سخنرانی کردم.

محورهای این سخنرانی به اختصار به شرح زیر است:

1- کاریکاتور از مؤثرترین رشته‌های هنری است که به دلیل ویژگی‌هایی چون ارزانی و سرعت تولید، فراگیری میان اقشار مختلف، برخورداری از ماهیت طنز و نگاه تهاجمی و انتقادی به موضوعات از جایگاه برجسته‌ای برخوردار است.

2- ظرفیت‌های فضای مجازی زمینه را برای حضور مؤثرتر کاریکاتور در افکار عمومی و فضای ارتباطی جهانی فراهم کرده است.

3- کاریکاتور به دلیل برخورداری از ویژگی سهولت درک و فهم مشترک توان همگرایی و تأثیرگذاری در سطح ملی و جهانی را برخوردار است.

4- استقبـــال بــالای کاریکاتوریست‌های 70 کشور از این فراخوان و ارسال بیش از 1600 اثر خوب و حرفه‌ای به لحاظ محتوا و قالب‌های هنری نشان از این ظرفیت فوق‌العاده دارد.

5- ترامپ خود کاریکاتور است!

رفتار و سخنان ترامپ که هر روز جلوه‌ جدیدی از آن بروز می‌کند، ماهیت بدون روتوش دنیای سرمایه‌داری و استکباری آمریکاست و منبع نامحدودی برای تولیدات هنرمندان در این عرصه است.

6- «حقوق بشر فروشی» پدیده‌ عجیب دنیای امروز است.

عقب مانده‌ترین نظام قبیلگی و بدوی مثل عربستان، با سرازیر کردن سرمایه‌های ملت‌های مسلمان به جیب آمریکا، از مدعیان حقوق بشر و مبارزه با تروریسم می‌شود؛ در حالی که ایران با ویژگی‌های مترقی مردم سالار و اتکای مستمر به آرای عمومی هر روز مورد تحریم جدی حقوق بشر قرار می‌گیرد!

7- کاریکاتور خوراک فضای مجازی است.

کاریکاتور سلاح واکنش سریع و تهاجمی هنرمندان به رفتارهای مداخله جویانه و غیرانسانی است.

8- هنرمندان متعهد کشور فارغ از برخی کم‌لطفی‌ها در داخل و بی‌اعتنا به برخی اتهامات سلیقگی بدانند، از پایگاه محکمی در میان مردم و نخبگان در سطح جهانی برخوردار هستند.

9- هنر با قابلیت تأثیرگذاری عمیق و ماندگار، قدرت بالایی در تغییر باورها و رفتارها دارد. برخلاف رفتارهای هیجانی که سطحی و زودگذر است.

10- کارهای غیرهنری، به رغم حجم زیاد تولید، معمولاً یا دیده نمی‌شود یا بسرعت از حافظه‌ها پاک می‌شود و قدرت ماندگاری و موج سازی ندارد.

جنگ روانی با دشمن باید تهاجمی و به دور از انفعال باشد.»

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
گردش بیشتر جهش بیشتر

گردش بیشتر جهش بیشتر

شرایطی که امروز در کشور شاهد آن هستیم، بدون شک نشان‌دهنده وجود و گسترش ویروس جهش‌ یافته انگلیسی است؛ آن‌قدر که در آزمایش‌های جدیدی که انجام می‌دهیم، غالب بودن سویه انگلیسی ویروس درنتیجه آنها کاملا مشهود و مشخص است؛ اتفاقی که متاسفانه با مدیریت نادرست و تصمیمات بسیار نابخردانه در ستاد کرونا اتفاق افتاد و موجب شد ویروس جهش‌یافته در تمام کشور شیوع پیدا کند و همه شهرها را در بربگیرد.

همچنان خوشبین نیستیم

همچنان خوشبین نیستیم

بعد از برگزاری چند جلسه از مذاکرات کمیسیون برجام باید گفت که همچنان برای خوشبینی نسبت به ثمربخش بودن این مذاکرات زود است و ما مثل گذشته خوشبین نیستیم.

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

این روزها، روزهای سختی است. روزهایی که برگشتیم به محدودیت‌های پاییز ۱۳۹۹. روزهایی که آژیر قرمز کرونا یک‌بار دیگر در سراسر کشور به صدا در آمده است اما این بار سخت‌تر و نگران‌کننده‌تر. ابتلاها خانوادگی و سرعت انتقال بالا رفته است.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر