آغاز کشت سیب‌زمینی در اردبیل

این روزها کشت محصول سیب‌زمینی در استان اردبیل آغاز شده است و کشاورزان منطقه سخت مشغول تلاش و فعالیت هستند تا محصولی باکیفیت در منطقه تولید کنند.
کد خبر: ۱۰۱۹۹۲۶

به گزارش تسنیم، دشت اردبیل که یکی از دشتهای حاصل‌‌خیز منطقه محسوب می‌شود به دلیل خاک مناسب و داشتن آب و هوا و شرایط اقلیمی مساعد بهترین منطقه برای کشت محصول سیب‌زمینی است که در این زمینه کشاورزان اردبیلی نقش بسیار مهمی ایفا می‌کنند و با وجود تمامی مشکلات پیش رو باز هم دست از تولید نمی‌کشند.

اردبیل، قطب تولید سیب زمینی

استان اردبیل که یکی از دو قطب مهم تولید محصول سیب‌زمینی کشور محسوب می‌شود نقش اساسی در تولید سیب‌زمینی در منطقه دارد که این محصول استان اردبیل از باکیفیت‌ترین سیب‌زمینی کشور به حساب می‌آید.براساس آمارهای ارائه شده در سالهای اخیر بیش از 21 هزار هکتار از اراضی دشت اردبیل به کشت محصول سیب‌زمینی اختصاص یافته که با برنامه‌ریزیهای انجام شده و برای صرفه‌جویی در مصرف آب کشت این محصول نسبت به سالهای گذشته کاهش یافته است که در این راستا نیز کشاورزان منطقه تلاش مضاعفی داشته‌اند.

وقتی که بذر سیب‌زمینی بالاتر از 1200 تومان به فروش می‌رسد

یکی از مشکلات اساسی که کشاورزان سیب‌زمینی کار دشت اردبیل این روزها با آن مواجه بوده‌اند خرید بذر سیب‌زمینی است که قیمت آن باتوجه به کیفیت محصول متنوع بوده و از یک هزار و 300 تومان گرفته تا 2 هزار تومان نیز خریداری می‌شود.

در حالی که در چند سال اخیر کشاورزان منطقه در فروش محصول سیب‌زمینی خود با مشکلات زیادی مواجه بوده‌اند و حتی نمی‌توانستند آن را به فروش برسانند در این میان گرانی بذر این محصول نیز بر مشکلات کشاورزان و تولیدکنندگان منطقه افزوده است.وحید جعفری، یکی از کشاورزان سیب‌زمینی کار دشت اردبیل با بیان اینکه من 5 هکتار از اراضی خود را به کشت سیب‌زمینی اختصاص داده‌ام، گفت: قیمت بذری که برای زمین زراعی خود خریداری کرده‌ام از یک هزار و 300 تومان گرفته تا 2 هزار تومان متغیر است که این قیمت به طوری کمرشکن بوده و در برخی مواقع ما حتی توان خریداری این بذر را نیز نداریم.وی بیان کرد: در حالی که در سالهای گذشته من محصول سیب‌زمینی خود را نتوانستم بالای 600 تومان بفروشم ولی وقتی که نوبت به خرید بذر می‌رسد قیمتها چنان سر به فلک می‌کشد که مشکلات بسیاری را برای ما ایجاد می‌کند.

این کشاورز اردبیلی تصریح کرد: بسیاری از کشاورزان منطقه به دلیل نداشتن شرایط مالی مناسب با ارائه چک بذر سیب‌زمینی لازم را خریداری می‌کنند که این امر مشکلاتی را ایجاد می‌کند چرا که موقع برداشت محصول سیب‌زمینی بسیار پایین‌تر از قیمت تولید و خرید به فروش می‌رسد و این به واقع برای یک تولیدکننده انبوهی از مشکلات و بدهی‌ها را به همراه خواهد داشت.

راه‌اندازی سردخانه سیب‌زمینی در استان

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل از آغاز راه‌اندازی سردخانه و انبارهای نگهداری سیب‌زمینی در اردبیل خبر داد و گفت: با برنامه‌ریزیهای اساسی در صدد هستیم انبار و سردخانه سیب‌زمینی با ظرفیت 360 هزار تن در اردبیل را به بهره‌برداری برسانیم که این امر بسیار موثر در تسهیل و افزایش تولید محصول سیب‌زمینی در منطقه خواهد بود.

عدیل سروی تصریح کرد: انتظار می‌رود با راه‌اندازی انبارها و سردخانه‌های مدرن شاهد حل بسیاری از مشکلات پیش روی کشاورزان اردبیل باشیم.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها