jamejamnashriyat
کد خبر: ۹۹۰۵۴۶   ۲۷ دی ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

محققان دانشگاه کالیفرنیا در لس‌آنجلس توانسته‌اند باورهای رایج را در مورد سن ماه ارتقا بخشیده و زمان دقیق‌تر تولد قمر زمین را شناسایی کنند.

به گزارش ایسنا و به نقل از نیویورک‌پست، دانشمندان با بررسی سنگ و خاک جمع‌آوری شده توسط ماموریت آپولو 14 در سال 1971 دریافته‌اند که ماه 51/4 میلیارد سال سن دارد. به این شکل، قمر زمین بسیار پیرتر از برآوردهای پیشین است.

عقیده رایج این بوده که ماه حدود صد یا 200 میلیون سال پس از به وجود آمدن منظومه شمسی شکل گرفته است، اما تحقیق جدید که در مجله Science Advances منتشر شده، نشان داد که ماه طی 60 میلیون سال پس از تولد سیاره زمین به‌وجود آمده است. به گفته ملانی باربونی، مولف ارشد این تحقیق از دپارتمان علوم زمین، سیارات و فضا در دانشگاه کالیفرنیا در لس‌آنجلس، آنها توانسته‌اند حداقل سن ماه را تعیین کنند. وی تائید کرد که تیمش با استفاده از روش تعیین سن به وسیله اورانیوم و سرب روی نمونه‌های سنگ و خاک به‌دست آمده از ماموریت آپولو 14 که حاوی ماده معدنی زیرکنیوم هستند،‌ موفق به شناسایی طول عمر ماه شده‌اند. این دستاورد در نوع خود بسیار چشمگیر است، زیرا نمونه‌های مذکور به اندازه دانه‌های شن بوده و علاوه بر آن، ترکیبی از خاک ماه و سنگ‌های شکل گرفته در زمان برخورد شهاب‌سنگ‌ها به سطح قمر بودند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا خوشحال نمی‌شویم؟!

چرا خوشحال نمی‌شویم؟!

آدم‌های دنیا به اندازه زیادی آب، غذا، اکسیژن و البته خبر مصرف می‌کنند. شاید فکر کنید این مورد آخری خیلی هم نیاز نیست، اما به همان اندازه که گرسنگی ما را به دنبال خودش می‌کشد، میل به دانستن هم ما را دنبال خودش می‌برد.

اما بایدن گفته است: می‌رویم!

اما بایدن گفته است: می‌رویم!

روس‌ها ششم دی‌ماه ۱۳۵۸ وارد افغانستان شدند و ۲۶ دی‌ماه ۱۳۶۷ خارج. طی ۹ سال بیش از یک میلیون نفر را کشتند. زیرساخت‌ها نابود شد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر