دبیر هیئت منصفه دادگاه مطبوعات:

هفته نامه های صدا و یالثارات مجرم شناخته شدند

هیئت نظارت بر مطبوعات به دلیل آنچه توهین نشریه یالثارات به هنرمندان خوانده، پروانه این هفته نامه را بار دیگر لغو و پرونده آن را به دادگاه ارسال کرد.
کد خبر: ۹۲۷۴۹۷
پروانه یالثارات لغو شد

به گزارش جام جم انلاین ، این خبر را حسین نوش آبادی سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صبح امروز دوشنبه ۱۱ مرداد در نشست خبری خود با اصحاب رسانه که هم اکنون در محل برج آزادی در تهران در حال برگزاری است، اعلام کرد و گفت: پرونده نشریه یالثارات پس از درج مطلبی با تصویری از یکی از جشن‌های هنرمندان در یکی از تالارهای تهران، در دستور کار رسیدگی در هیئت نظارت بر مطبوعات قرار گرفت.

وی افزود: البته این نشریه به دلیل برخی تخلفات و عدول از قانون مطبوعات و در نظرنگرفتن اخلاق حرفه‌ای و رسالت مطبوعاتی، پیشتر لغو مجوز، توقیب و پرونده‌اش هم به دادسرای فرهنگ، هنر و رسانه ارسال شده بود که با حکم مقامات قضایی، بار دیگر مجوز فعالیت گرفت و فعالیت خود را ادامه داد تا اینکه این تخلف اخیر را مرتکب شد.

سخنگوی وزارت ارشاد تاکید کرد: این نشریه در مطلب مورد اشاره به شکل آشکار به هنرمندان عزیزمان توهین کرده و با به کار بردن ادبیات سخیف و کلماتی که چندان در فرهنگ دینی و ملی ما جایگاهی ندارند، این کار را صورت داده که تخطی و تخلف از مواد قانونی مصرح در قانون مطبوعات است.

نوش آبادی اضافه کرد: این اقدام منجر به طرح پرونده تخلف مربوطه این نشریه در هیئت نظارت بر مطبوعات شد و این هیئت صبح امروز در جلسه خود مطابق تبصره های ۲ و ۸ ماده 6 قانون مطبوعات نشریه یاد شده را متخلف شناخت، پروانه اش را لغو کرد و پرونده آن را به دادسرا ارجاع داد.

وی تاکید کرد: ما به هیچ وجه از توقیف نشریات استقبال نمی کنیم اما در جایی که تذکرات و پیگیری ها منجر به اثر نشود، باید مطابق با قانون مطبوعات با تخلف برخورد کرد که هیئت نظارت بر مطبوعات هم که یک نهاد حاکمیتی و فراقوه ای است، دقیقاً به همین شکل به این موضوع ورود کرد و اعضای آن امروز با اکثریت آراء این تصمیم را اتخاذ کردند که نشریه یالثارات لغو مجوز شود و پرونده اش به دادسرا ارجاع شود.

سخنگوی وزارت ارشاد در همین رابطه گفت: نباید اجازه دهیم که ساحت فرهنگ و هنر آسیب ببیند و اگر در جایی هم با اشکالی مواجه شدیم که به زعم‌مان یک ناهنجاری و بداخلاقی است، دلیل نمی شود که با این ناهنجاری به شکلی غیر قانونی برخورد کنیم. حرکت نشریه یادشده یک حرکت ضدفرهنگی، ضداخلاقی، ضد قانونی و مغایر با رسالت مطبوعات بود.

نوش آبادی همچنین گفت: برای ما فرقی نمی‌کند که یک نشریه متعلق به چه حزب، ارگان و یا گروه سیاسی و فکری باشد. هیئت نظارت بر مطبوعات که یک نهاد فرادستگاهی و فراقوه ای و حاکمیتی است، مطابق با قانون با تخلفات برخورد می کند.

وی همچنین گفت: با توجه به آنکه قوه قضائیه اجازه انتشار مجدد به این نشریه داده بود، انتظار می‌رود همانطور که هیأت نظارت بر مطبوعات به اندازه خود پیش تر در خصوص تخلفات این نشریه پاسخگو بوده است، این قوه هم در این خصوص پاسخگو باشد.

این هفته نامه در شماره قبلی خود با نسبت به وضعیت حضور زنان بازیگر در مراسم جشن حافظ اعتراض کرده بود که تیتر انتخابی این نشریه انتقاداتی را به دنبال داشت.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۱۹
من
-
۱۲:۱۸ - ۱۱ مرداد ۱۳۹۵
۰
۰
خب دیگه .پس كار این نشریه غلط بوده و پوشش این هنرمندان قابل دفاع
ایمانـــ
-
۱۲:۲۷ - ۱۱ مرداد ۱۳۹۵
۰
۰
حقش بود
نگران
-
۱۲:۳۷ - ۱۱ مرداد ۱۳۹۵
۰
۰
چرا اینطوری شده چرا جلوی امر به معروف و نهی از منكر رو میگیرید اینطوری دیگه هیچ كس جرات نمیكنه امر به معروف و نهی از منكر كنه برید تو روایات ببینید عاقبت جامعه ای كه توش امر به معروف و نهی از منكر نباشه چی میشه دیوث طبق معنی فرهنگ لغت معین به معنی بی غیرت یكی هم كه جرات كرد امر به معروف و نهی از منكر كنه جلوشو گرفتن بله كار اقایون بازیگر یا خانومای بازیگر با اون وضع حجاب همسرانشون و خودشون بی غیرتیه كه زنانشونو در معرض دید نامحرما میذارن حرف حقیقت همیشه تلخه برای همین برخورده بهشون اتفاقا باید به این هفته نامه مدال شجاعت بدن و ازشون تقدیر بشه
رضا
-
۱۴:۲۴ - ۱۱ مرداد ۱۳۹۵
كاش بجای توهین كردن و زیر سوال بردن ادمها ، به زندگی خصوصی آنها احترام می گذاشتیم در اسلام هم اجباری در دین وجود ندارد ، متاسفانه امر به معروف در ایران با توهین و ایجاد ارعاب اشتباه گرفته شده است در حالیكه اینگونه برخورد ها جواب نمی دهد و بیشتر جوان ها را گریزان كرده است
ناشناس
-
۱۷:۱۰ - ۱۱ مرداد ۱۳۹۵
امر به معروف اگه اینطوریه كه همه فردا به هم دیگه میخورن
بنده خدا
-
۱۲:۵۵ - ۱۱ مرداد ۱۳۹۵
۰
۰
كدام دین ومكتب به ما اجازه میدهد براحتی هتك حرمت كنیم وتهمت بزنیم پیامبر ما ویا امامان ما كه این سنت را نداشتند حالا ما در قالب افراد متدین ومذهبی از كجا این رفتارها را یاد گرفته ایم جای تامل دارد
سروش
-
۱۴:۲۲ - ۱۱ مرداد ۱۳۹۵
اگرحرف ازسنت مذهب میزنید بفرماییدعمل خلاف شرع ومذهب بده ویابیان آن خلاف؟عزیزجان خلاف شرع و قانون رفتاركردندهیچكس صدایی درنیآورد ولی یكی مثل خودشان آینه اشان شد آنهم باحرف .حتی داعشی و...خطابشان كردند!!!پیامبر و امامان اجازه دادند درمقابل بی حیایی ونشربی عفتی حتی روایات رایادآورنشویم؟
عبدی
-
۱۳:۳۸ - ۱۱ مرداد ۱۳۹۵
۰
۰
با این همه لغو پروانه یك روزنامه بخاطر تخطی از عرف نمی تواند توجیه كننده پوشش و عملكرد دور از شئونات اسلامی هنرمندان باشد.
متاسفانه در چندین سال گذشته بعضا با چراغ سبز مسئولین ارشاد و سایر دستگاه های ذی ربط ابتذال در سینما پررنگ تر شده است.
من
-
۱۳:۴۵ - ۱۱ مرداد ۱۳۹۵
۰
۰
فعلا كه عمل خلاف اشكالی نداره ولی حرف بد را باید محاكمه نمود !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
محمد
-
۱۴:۱۵ - ۱۱ مرداد ۱۳۹۵
۰
۰
اینها نشانه آخر زمان می باشد. ما بچه كه بودیم بزرگان می گفتند در آخر زمان درستكاری و ایمان مورد نكوهش قرار می گیرد تا جایی كه مردم ناامید می شوند. واقعاً ناامید كننده است كه روزنامه ای را بخاطر نشر حدیث پیامبر ببندند و از منكران حمایت كنند. الهم عجل لولیك الفرج.
روح الله
-
۱۶:۵۶ - ۱۱ مرداد ۱۳۹۵
رنج و سختی برای مومنان است باید صبور بود و منتظر اما امیدوار به خدایی كه میبیند /
چ
-
۱۴:۵۰ - ۱۱ مرداد ۱۳۹۵
۰
۰
من با جمله :كلماتی كه چندان در فرهنگ دینی و ملی ما جایگاهی ندارند ، كاملا مخالفم چون كلمه د ی و ث هم معنای خاص خود و به معنای بی غیرتی مرد است كه احادیث فراوانی هم داریم ، از این واضح تر؟؟؟
راضیه
-
۱۴:۵۳ - ۱۱ مرداد ۱۳۹۵
۰
۰
اینا كلأ مخالف مد و هنرن این برام اثبات شده!
مگه حجابشون چشه؟
شاهرخ
-
۱۲:۱۷ - ۱۲ مرداد ۱۳۹۵
شما خانوم راضیه. اینجا رو با هالیود و بالیود اشتباه گرفتی.كانال فكرت رو بچرخونشِ.شما راضی دشمن راضی ؟؟؟؟!!!!
روح الله
-
۱۶:۵۳ - ۱۱ مرداد ۱۳۹۵
۰
۰
اقای وزیر اگه یه روزنامه اصلاح طلب توهینی بكنه همونطوری كه قبلا یكی از امامان رو نقد كرد خیلی ساده ازش گذشتند و گفتند هر كسی میتونه نقد كنه اینكه توهین نیست/اقای وزیر یك نشریه رو اینطور كوبیدن و تعطیلش كردن با كلی سر و صدا به دور از انصاف است/داعش این همه كشتار و جنایت میكنه شما اصلاح طلبها صداتون در نمیاد ولی یه خودی رو كه فقط یه انتقاد كرده از كاه كوه ساختید و ...... . اما ما نمیمیریم بلكه زنده ایم برای فردایی بهتر
حسن
-
۲۰:۵۷ - ۱۱ مرداد ۱۳۹۵
۰
۰
چرا بهشون میگن هنرمند؟ مگه هنر شون چیه؟
كسرا
-
۰۸:۲۱ - ۱۲ مرداد ۱۳۹۵
۰
۰
این بدنامه ( نه روزنامه ) جز توهین كردن و فحاشی نمودن هیچ مطلب دیگه ای نداره
بهروزرجبی
-
۰۸:۲۵ - ۱۲ مرداد ۱۳۹۵
۰
۰
سلام.جای تاسف است درواقع علت تعطیلی این نشریه اعتراض به عدم رعایت قانون ازسوی برخی بازیگران واهالی سینما درجشن باصطلاح حافظ بوده است. طبق قانون مجازاتهای اسلامی بی حجابی وبدحجابی وتمام عواملی كه منجربه اشاعه آن درجامعه شود جرم تلقی می گردد بنابراین اگرانتقاد از بازیگران بگونه ای بوده كه از مصادیق جرم تشخیص داده شود قوه قضائیه بایستی دراین موردتحقیق و رسیدگی نماید.درعین حال بازیگران بدحجاب ومسئولین برگزاری چنین جشن ومراسمی نیز بایستی تحت پیگرد قانونی قرارگیرند اجرای ناقص قانون ویابصورت گزینه ای، مصلحتی ونیزباهدف صرفا خرسندی ورضایتمندی گروه یا صنف خاصی ، عین بی عدالتی خواهدبود. مضافااینكه كوتاهی و ضعف مدیریت دستگاهها ومسئولین اجرایی ونظارتی دربرگزاری این مراسم ،كاملا محرز وآشكارمی باشد
شاهرخ
-
۱۲:۲۳ - ۱۲ مرداد ۱۳۹۵
۰
۰
فاتحه امر بمعروف و نهی از منكر را با بستن دهان رسانه ارزشی و انقلابی رو مسولان به اصطلاح فرهنگی. خواندند.ولی این راه ادامه دارد

نیازمندی ها