jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۹۲۰۲۱۴   ۱۹ تير ۱۳۹۵  |  ۲۱:۱۵

مدیرعامل اسبق بانک ملی ایران که پس از فساد مالی به کانادا فرار کرده است به همراه خانواده اش در طی ۴ سال گذشته، حداقل ۱۲.۱ میلیون دلار املاک در شهر تورنتوی کانادا خریداری کرده است.

خاوری در کانادا چه می کند؟

به گزارش جام جم آنلاین ، 5 سال پیش، سام میرزایی، یکی از بلندپروازترین توسعه دهندگان املاک تورنتو، خود را در زیرزمین یکی از خانه های واقع در محله بریدل پث یافت. به گفته او آنجا بود که وی بابت امنیت خود احساس نگرانی کرد.

تنها در عرض چند ساعت، یکی از اصلی ترین حامیان مالی 2 پروژه مجلل وی، یعنی محمود خاوری از ریاست بزرگترین بانک ایران به تحت تعقیب ترین مرد ایران تبدیل شد. خاوری پس از دست داشتن در یک رسوایی فساد مالی به کانادا فرار کرده بود.

با توجه به اینکه دولت ایران خواستار استرداد فوری محمود خاوری است، میرزایی در حالی که در خانه این بانکدار سابق در تورنتو درباره وضعیت آینده شراکتشان با خاوری گفت وگو می کرد، نگران بود که به صورت ناخواسته در میانه یک اختلاف بین المللی گیر بیفتد.

توافقی که در آن زیرزمین در طی چند ساعت بسته شده بود، اکنون به موضوع یک دعوای حقوقی چند میلیون دلاری در نزد دادگاه عالی اونتاریو بین آقای میرزایی و خانواده خاوری تبدیل شده است.

خاوری ها به دنبال گرفتن خسارتی حداقل 35 میلیون دلاری از شریک سابقشان هستند و استدلال می کنند که سهمشان در 2 ملک منطقه یورک ویل که در آنها سرمایه گذاری کرده بودند و همچنین در 3 ملک دیگر از جمله یک برج 80 طبقه نادیده گرفته شده است.

میرزایی نیز دعوای متقابلی مطرح کرده و اتهاماتی نظیر ارعاب و نقض قرارداد را متوجه خانواده خاوری کرده است. وی این ادعا را که خاوری ها در دیگر املاک شریک بوده اند رد می کند و می گوید آنها تنها در نیمی از سود 2 پروژه مجلل وی سهم داشته اند.

در حالی که این اختلاف به دادگاه کشیده شده، مقامات ایرانی همچنان به دنبال بازرگرداندن خاوری هستند که گفته می شود در یک اختلاس 2.6 میلیون دلاری نقش داشته است.

به صورت رسمی، کانادا درخواست ایران برای استرداد خاوری را رد کرده است. سخنگوی وزارت دادگستری کانادا گفته، این کشور موافقتنامه استرداد مجرمین با ایران ندارد.

خاوری که در سال 2005 شهروند کانادا شده، همچنین در صورت استرداد ممکن است با خطر صدور حکم اعدام مواجه شود. یکی از همدستان وی، مه آفرید خسروی در سال 2014 به اتهام دست داشتن در این پرونده اعدام شد.

میرزایی گفته، خانواده خاوری و سرویس اطلاعاتی کانادا در سال 2011 به وی اطلاع داده اند که دولت ایران تیمی ویژه را به تورنتو فرستاده تا خاوری را مجبور به بازگشت به ایران کنند.

مقامات ایرانی در مذاکرات خود درباره سارن آذر، پزشک ایرانی کانادایی که متهم به ربودن 4 فرزند خود و فرار از ایران است، نام خاوری را نیز مطرح ساخته اند. در ماه می، دو مقام فدرال کانادا در این باره گفتند، نام خاوری در مذاکرات پشت پرده با مقامات ایرانی مطرح شده و این نشان می دهد که باید معامله ای در کار باشد.

علیرغم همه اینها خانواده خاوری در سال های گذشته در حال گسترش حضور خود در تورنتو بوده است. بر اساس مستندات دولتی، در طی 4 سال گذشته، خانواده خاوری به نام های مختلف حداقل 12.1 میلیون دلار املاک در این شهر خریداری کرده است.

در عین حال، آنها مسئول بازپرداخت تقریبا 11 میلیون دلار وامی هستند که از 10 موسسه و بانک مختلف گرفته اند و نرخ بهره برخی از آنها به 10 تا 21 درصد می رسد.

منبع: تسنیم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایان احتکار مسکن؟

پایان احتکار مسکن؟

نخستین مصوبه مجلس یازدهم که به‌طور مستقیم به مطالبات مردم اختصاص داشت، مربوط به مالیات بر خانه‌ های خالی (احتکار مسکن) و اصلاح قانون مالیات‌ ها در این زمینه بود.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چندی پیـش محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در جریان حضور وزیرخارجه در صحن مجلس و پس از قانع نشدن نمایندگان از پاسخ‌های وزیرخارجه، در جملاتی به بیان ضرورت احیای دپیلماسی اقتصادی در این وزارتخانه کلیدی پرداخت و عنوان کرد: باید نام وزارت خارجه را تغییر دهیم و اگر نیاز است این کار را هم دنبال کنیم و نام آن را به وزارت خارجه و تجارت امور بین‌الملل تبدیل کنیم.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر