jamejamnashriyat
کد خبر: ۸۹۶۸۶۳   ۳۱ فروردين ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

سوءتغذیه به هر گونه برهم خوردن تعادل در منابع دریافتی بدن اطلاق می‌شود. سوءتغذیه در افرادی که پرخور هستند و به کمیت غذا بیشتر از کیفیت آن توجه دارند، شایع‌تر است. سرطان، فشار خون، حملات قلبی و اختلالات مفصلی از نتایج این پرخوری و سوءتغذیه است.

بنابراین باید توجه داشته باشیم سوءتغذیه، هم در افراد فقیر و هم در افراد متمول وجود دارد. متاسفانه در کشور ما پس از گذشت نیم قرن از تاسیس دانشکده تغذیه و وجود این همه فارغ‌التحصیل تغذیه در کشور، هنوز فرهنگ تغذیه سالم، جایگاه خودش را پیدا نکرده است.

رژیم غذایی سالم باید متعادل و متنوع باشد تا 50 ریز مغذی بدن و سایر مواد ضروری سلول‌ها تامین شود. اگر این اتفاق نیفتد، گرسنگی پنهان پیش می‌آید که بی‌صدا ایجاد می‌شود، ولی با تبعات گسترده‌ای همراه است. این گرسنگی پنهان، عملکرد شیمیایی و فیزیولوژیکی سلول‌ها را تغییر می‌دهد.

جالب است بدانید سوءتغذیه به سن و سال هم ارتباط ندارد و این مشکل می‌تواند از لحظه حیات تا ممات انسان‌ها با آنها همراه باشد. متاسفانه امروزه به دلیل رواج سبک نامناسب تغذیه، آمار سوءتغذیه در ایرانی‌ها بالاتر رفته است و این روند ناامیدکننده در سال‌های آینده نیز ادامه خواهد داشت.

خیلی از ایرانی‌ها احساس می‌کنند با خوردن بیشتر می‌توانند با سوءتغذیه مقابله کنند و عده‌ای هم فقط غذاهای چرب و شیرین و خوشمزه را انتخاب می‌کنند، در حالی که زیاد خوردن یا خوشمزه خوردن به هیچ وجه تضمینی برای مبتلا نشدن به سوءتغذیه نیست؛ بلکه باید یاد بگیریم در سبد غذایی خانوار، مواد غذایی‌ای را بگنجانیم که ارزش غذایی بالایی داشته باشد و نباید صرفا حجم غذا را ملاکی برای مقوی بودن آن بدانیم.

دکتر سیدضیاءالدین مظهری

متخصص تغذیه

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نکات مثبت و منفی مذاکرات وین

نکات مثبت و منفی مذاکرات وین

یک نکته مثبت و خوب مذاکرات وین این است که مسؤولان دولت با یک موضع عقلانی و مبتنی بر سیاست قطعی نظام در مذاکرات سطح کارشناسی حاضر شده‌اند.

مصونیت جوانان از کرونا، باطل است

مصونیت جوانان از کرونا، باطل است

از ابتدای شیوع کووید ۱۹ در جهان، ناشناخته بودن ویروس کرونا تنها محدود به درک مردم عادی نبود و این ویروس برای جامعه پزشکی هم ناشناخته بود.

خودمان به خودمان رحم کنیم

خودمان به خودمان رحم کنیم

متاسفانه کرونا روی زندگی همه تأثیر منفی گذاشته است. به‌خصوص هنرمندان و پیشکسوت‌هایی مثل من که حدود ۱۵- ۱۴ ماه است که هیچ پیشنهادی را قبول نکردم.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر