jamejamnashriyat
کد خبر: ۸۹۶۸۶۳   ۳۱ فروردين ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

سوءتغذیه به هر گونه برهم خوردن تعادل در منابع دریافتی بدن اطلاق می‌شود. سوءتغذیه در افرادی که پرخور هستند و به کمیت غذا بیشتر از کیفیت آن توجه دارند، شایع‌تر است. سرطان، فشار خون، حملات قلبی و اختلالات مفصلی از نتایج این پرخوری و سوءتغذیه است.

بنابراین باید توجه داشته باشیم سوءتغذیه، هم در افراد فقیر و هم در افراد متمول وجود دارد. متاسفانه در کشور ما پس از گذشت نیم قرن از تاسیس دانشکده تغذیه و وجود این همه فارغ‌التحصیل تغذیه در کشور، هنوز فرهنگ تغذیه سالم، جایگاه خودش را پیدا نکرده است.

رژیم غذایی سالم باید متعادل و متنوع باشد تا 50 ریز مغذی بدن و سایر مواد ضروری سلول‌ها تامین شود. اگر این اتفاق نیفتد، گرسنگی پنهان پیش می‌آید که بی‌صدا ایجاد می‌شود، ولی با تبعات گسترده‌ای همراه است. این گرسنگی پنهان، عملکرد شیمیایی و فیزیولوژیکی سلول‌ها را تغییر می‌دهد.

جالب است بدانید سوءتغذیه به سن و سال هم ارتباط ندارد و این مشکل می‌تواند از لحظه حیات تا ممات انسان‌ها با آنها همراه باشد. متاسفانه امروزه به دلیل رواج سبک نامناسب تغذیه، آمار سوءتغذیه در ایرانی‌ها بالاتر رفته است و این روند ناامیدکننده در سال‌های آینده نیز ادامه خواهد داشت.

خیلی از ایرانی‌ها احساس می‌کنند با خوردن بیشتر می‌توانند با سوءتغذیه مقابله کنند و عده‌ای هم فقط غذاهای چرب و شیرین و خوشمزه را انتخاب می‌کنند، در حالی که زیاد خوردن یا خوشمزه خوردن به هیچ وجه تضمینی برای مبتلا نشدن به سوءتغذیه نیست؛ بلکه باید یاد بگیریم در سبد غذایی خانوار، مواد غذایی‌ای را بگنجانیم که ارزش غذایی بالایی داشته باشد و نباید صرفا حجم غذا را ملاکی برای مقوی بودن آن بدانیم.

دکتر سیدضیاءالدین مظهری

متخصص تغذیه

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تازه اول کار است

تازه اول کار است

دوستی صاحب‌نظر را جایی دعوت کرده بودند برای جلسه بارش افکار طرح و ایده برای سالگرد شهادت عزیز دل‌مان حاج قاسم سلیمانی.

عقب‌ نشینی مقابل قاطعیت

عقب‌ نشینی مقابل قاطعیت

استراتژی مقاومت و ایستادگی در برابر زورگویی‌ های غرب موجب عقب‌نشینی آنها در برابر مقاومت ملت ایران شده است.

ناجیان صلح در سرزمین جنگ

ناجیان صلح در سرزمین جنگ

شنبه گذشته در افغانستان روز ملی سرباز بود. بسیاری از مسؤولان آنجا هم در رثای سربازان حرف‌هایی زدند. در استان‌های مختلف محافل بزرگداشت برایشان برگزار شد.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

پیشخوان

بیشتر