jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۹۴۲۱۲ ۲۲ فروردين ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

این روزها و هنگام خرید برخی کالاها، بویژه کالاهای مصرفی روزانه یا به عبارتی سوپرمارکتی، دیدن برچسب‌های «تخفیف ویژه» یا عناوینی از این دست، به احتمال زیاد شما را به سمت این اجناس و خرید آنها وادار کرده است؛ خریدی که شاید قبل از دیدن این برچسب‌ها جایی در سبد هزینه‌هایتان نداشته و فقط به صرف پایین بودن قیمت و مقرون به‌صرفه بودن آن و نگرانی از اتمام آن محصول و گران‌تر خریدنشان در زمان دیگر وسوسه‌تان می‌کند.

آیا تا به حال از خود پرسیده‌اید چرا این اجناس با این تخفیف‌های خیره‌کننده به فروش می‌رسد؟ یا این که دامنه سود تولیدکنندگان و فروشندگان در مورد این کالاها چقدر است که حاضرند از آن چشم‌پوشی کنند تا سهم سود شما را با کم کردن هزینه‌های جاری زندگی بالاتر ببرند؟ کالاها و اجناسی که ادامه عرضه آنها با قیمت‌های قبلی، به ادعای تولیدکنندگانشان آنها را با خطر ورشکستگی و توقف تولید مواجه خواهد کرد.

جواب این پرسش‌ها شاید در این نکته خلاصه شود که ارقام مندرج در بسته‌بندی‌ها، واقعی نبوده و اصول واقعی قیمت‌گذاری در آنها بدرستی رعایت نشده است.

در همین زمینه محمد محمدی، مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران گفته است: «قیمت‌هایی که کارخانه‌ها روی اجناس خود درج می‌کنند، به حدی غیرواقعی و بالاست که اگر یک فروشگاه با 50 درصد تخفیف هم عرضه کند، باز هم سود می‌برد.» وی در همین زمینه با ذکر مثالی افزوده است: «یک دستمال کاغذی که می‌تواند به قیمت 1200 تومان به دست مصرف‌کننده برسد، حدود 3000 تومان روی آن درج می‌شود که این ارقام واقعی نیست.»

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران در ادامه صحبت‌هایش اضافه می‌کند: «در این بخش باید کشتارگاه‌ها قیمت گوشت میش را پایین بیاورند تا مردم مجبور نباشند بهای گوشت گوسفند را بپردازند، اما گوشت میش دریافت کنند.» این فقط یک جنبه از کاستی‌هایی است که در بازار فروش وجود دارد. آیا تا به حال با این صحنه نیز مواجه شده‌اید که وزن بسته‌بندی کالایی که قبلا 200 گرم بوده، اکنون 180 گرم شده، ولی قیمت مندرج روی آن همان قیمت قبلی است؟ دیدن بسته‌های چیپس که بیشتر آن را هوا اشغال کرده، چه حسی را به شما منتقل می‌کند؟ آیا دیدن تاریخ تولید محصولی که هنوز فرا نرسیده است، فقط لبخند روی صورت‌تان می‌نشاند یا به ضایع شدن حق خود به عنوان یک مصرف‌کننده نیز می‌اندیشید؟

براساس گفته‌های محمدی به عنوان یک مقام مسئول و دیدن صحنه‌های کم‌فروشی از این دست، جای خالی دستگاه‌های نظارتی بیش از پیش نمایان می‌شود؛ دستگاه‌هایی که وظیفه اصلی‌شان حفظ حقوق مصرف‌کنندگانی است که از حقوق اجتماعی و قانونی خود بی‌خبرند.

محمدرضا نجفی شاهکوهی

جام‌جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
از سراب دموکراسی تا واقعیت نژادپرستی

از سراب دموکراسی تا واقعیت نژادپرستی

یکی از متفکران معاصر، ایالات متحده آمریکا را تجسم آمال و ایده‌آل‌های دوران روشنگری‌ نامیده است. دوران به اصطلاح روشنگری مرحله‌ای در عالم غرب مدرن بود که مدرنیته در نظر و عمل به اوج خود و به نقطه تثبیت رسیده بود.

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر