jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۸۵۸۴۳۵   ۰۱ آذر ۱۳۹۴  |  ۱۲:۱۶

ایران این روزها میزبان مقامات بزرگترین کشورهای تولیدکننده گاز جهان است. از وزرای نفت و گاز و انرژی کشورهای مختلفی که عضو مجمع کشورهای صادرکننده گاز یا همان اوپک گازی هستند گرفته تا دیگران مقامات عالیرتبه آنها از جمله چند تن از رؤسای این کشورها به ایران آمده‌اند تا درباره مهمترین موضوعات و سیاست‌های گازی با یکدیگر سخن بگویند.

ایران، میزبان غول‌های گازی

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از شبکه مجازی آستان، این میزبانی برای ایران از چند جهت حائز اهمیت است و هم اهمیت و نقش ایران در این حوزه را نشان می‌دهد، هم بهانه‌ای برای دیدارهای دیپلماتیک خواهد بود، هم مبنای همکاری‌های بیشتر ایران و این کشورها را فراهم می‌سازد و هم نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی ایران از توانایی و امنیت کافی برای میزبانی چنین اجلاس مهمی برخوردار است.

اوپک گازی، سازمانی است که به منظور هماهنگی در تولید، صادرات و کنترل قیمت گاز طبیعی در سطح جهان، توسط ایران، روسیه و قطر و تعدادی دیگر از کشورهای صادرکننده گاز، در ۲۳ دسامبر ۲۰۰۸ تاسیس شد و با وجود نقش ایران در تأسیس آن، اما دولت قبل نتوانست سهم قابل قبولی از اداره و مدیریت آن داشته باشد اما این‌بار و در ابتدای میزبانی ایران از این اجلاس، تصمیم گرفته شده که بیژن زنگنه وزیر نفت ایران، از ژانویه ٢٠١٦ به عنوان نایب رئیس مجمع کشورهای صادرکننده گاز فعالیت کند و این، یکی دیگر از دستاوردهای ایران در این زمینه محسوب می‌شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چندی پیـش محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در جریان حضور وزیرخارجه در صحن مجلس و پس از قانع نشدن نمایندگان از پاسخ‌های وزیرخارجه، در جملاتی به بیان ضرورت احیای دپیلماسی اقتصادی در این وزارتخانه کلیدی پرداخت و عنوان کرد: باید نام وزارت خارجه را تغییر دهیم و اگر نیاز است این کار را هم دنبال کنیم و نام آن را به وزارت خارجه و تجارت امور بین‌الملل تبدیل کنیم.

مسائل اقتصادی و منطقه‌ای در اولویت روابط تهران - مسکو

مسائل اقتصادی و منطقه‌ای در اولویت روابط تهران - مسکو

سفر رئیس‌مجلس ایران به روسیه ابعاد مختلفی دارد؛ یک بعدش به روابط دوجانبه ایران و روسیه مرتبط است به این معنا که دو کشور تمایل دارند روابط خود را در عرصه‌های مختلف به‌ویژه در حوزه‌های اقتصادی و همکاری‌های منطقه‌ای توسعه بخشند.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر