سرپرست اداره تشخیص جرایم سایبری پلیس فتا ناجا گفت: ارسال پیامک‌های اغواگرایانه و کلاهبردارانه یکی از رایج ترین انواع کلاهبرداری هاست که متأسفانه با وجود اطلاع‌رسانی گسترده، شاهد گرفتار شدن قربانیان در دام کلاهبرداران هستیم.
کد خبر: ۸۵۵۱۳۶
فریب چوپان دروغگو را نخورید

به گزارش جام جم آنلاین و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا، سرگرد حمید کیانی سرپرست اداره تشخیص جرایم سایبری پلیس فتا ناجا از شهروندان خواست در مواجهه با پیامک‌هایی مانند« برنده شدن در سفرهای زیارتی، وجه نقد، لب‌تاپ، تبلت یا پیامک هایی مشابه» با تیز هوشی برخورد کنند تا طعمه افراد سودجو نشوند.

وی با اشاره به اینکه کلاهبرداران با ارسال یک پیامک که نویدبخش باز شدن دروازه های خوشبختی برای فرد است، کاربران تلفن همراه را وسوسه می کند تا اطلاعات بانکی خود را در اختیار کلاهبردار قرار دهند، افزود: در برخی از شگردهای مجرمانه، کلاهبرداران، صاحبان حساب را مقابل دستگاه‌ های خود پرداز کشانده و از وی می خواهند پس از وارد کردن کارت خود در عابر بانک با انتخاب زبان فارسی یا انگلیسی کدهایی را در سیستم مربوطه وارد کنند.

این مقام مسئول ادامه داد: کلاهبرداران با این ترفند نه تنها وجهی را به حساب آنان واریز نمی کنند بلکه با فریب اشخاص، رمز های عبور قربانی را تغییر داده یا از حساب آنها وجهی مشخص را به حسابی دیگر که غالباً جعلی است منتقل می کنند.

وی به شهروندان هشدار داد: به هیچ عنوان، به این گونه پیامک ها اعتنایی نکرده و توجه داشته باشند که برای واریز وجه به حساب بانکی شما، نیازی به دادن اطلاعات مهم بانکی یا حضور صاحب کارت در کنار دستگاه خودپرداز نیست و عنوان این موضوع که «در انتقال وجه با استفاده از شبکه شتاب اشکالی رخ داده»، صرفاً شگردی است که کلاهبرداران از آن برای خالی کردن حساب عابر بانک و به دست آوردن رمز دوم شهروندان استفاده می‌کنند.

سرگرد کیانی افزود: اینگونه افراد بیشتر از شماره‌های اعتباری برای ارسال پیامک استفاده می‌کنند، این در حالی است که تمامی شرکت ها، موسسات، اپراتورها و سایر ارگان هایی که اقدام به برگزاری مسابقات و غیره می کنند از سامانه ای مشخص یا سایتی خاص که قبلاً معرفی کرده اند، برنده ها را اعلام می‌کنند؛ پس در پاسخگویی به این پیامک‌ها بیشتر دقت کنند.

سرپرست اداره تشخیص جرایم سایبری پلیس فتا ناجا در ادامه یکی دیگر از کلاهبرداریهای پیامکی را چوپان دروغگو خواند و گفت: در این روش، پیامکی برای شخص ارسال می‌شود مبنی بر اینکه من از روستایی در یکی از استان‌های کشور با شما تماس می‌گیریم و شغل من کشاورزی و دامداری است به هنگام کار بر روی زمین به گنج یا سکه‌های با ارزش برخورد کرده‌ام که برای فروش آن‌ها به کمک شما احتیاج دارم. شمارۀ شما را با استخاره به قرآن بدست آوردم.

این مقام مسئول افزود: مخاطب بی اطلاع، از روی طمع و به خاطر بدست آوردن گنج زیر خاکی و سکه با پرداخت مبلغی پول، به ظاهر صاحب این سکه‌ها می‌شود؛ ولی بعد از بررسی بیشتر متوجه خواهد شد که این سکه‌ ها تقلبی بوده و ارزش مادی خاصی ندارند.

وی ادامه داد: در این روش کلاهبرداران حتی برای از بین رفتن هرگونه سوءظن از احساسات مذهبی استفاده می‌نمایند یا کلمات را اشتباه تایپ می‌کنند که شخص خواننده باور کند که این افراد بی سواد و روستایی هستند.

سرپرست اداره تشخیص جرایم سایبری پلیس فتا ناجا با اشاره به انواع کلاهبرداریهای پیامکی که در ایام و مناسبتهای خاص صورت می گیرد، گفت: شهروندان به هیچ عنوان به این دست پیامک ها توجه ای نکنند و فریب آنها را نخورند و اصلا وجهی برای دریافت جایزه به شماره حسابهای اعلامی واریز نکنند.

سرگرد کیانی خاطرنشان کرد: با توجه به افزایش این موضوع برای جلوگیری از وقوع چنین جرائمی و برخورد قاطع با آنها، از هموطنان درخواست می‌شود در صورت مواجهه با موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir سامانه بخش ثبت گزارش مردمی با ما در میان بگذارند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
عصر برده‌داران مجازی

گفت‌و‌گوی «جام‌جم» با فرزاد مؤتمن، در باب کتابخوانی و بازیگری‌اش در فیلم «خاطرات بندباز»

عصر برده‌داران مجازی

نیازمندی ها