jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۱۷۹۷۹ ۲۹ تير ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

این روزها هر کجا که می‌روی حرف از وزیر امور خارجه و فعالیت‌هایی است که گروه او در حوزه توافقات هسته‌ای به ثمر رسانده‌اند. از این رو روایت شیء‌ای را انتخاب کردیم که در ورودیه ساختمان شماره هفت وزارت امور خارجه قرار دارد.

مقصودمان همان توپ مروارید است. توپی که داستان‌های بسیاری برای گفتن دارد؛ از چگونگی پدید آمدنش گرفته تا داستان دخترکان و بانوانی که برای شفا دادن و بازکردن بختشان به سراغش می‌آمدند.

علیرضا عالم‌نژاد، از جمله نخستین افرادی است که تهرانگردی را به واسطه داستان‌هایی که به همراه دارد باب کرد. او درخصوص توپ مروارید می‌گوید: با وجود آن‌که قصه‌های فراوان از قل خوردن این توپ از شیراز تا تهران یا به غنیمت گرفته شدنش توسط نادرشاه وجود دارد، اما طبق نوشته روی آن می‌دانیم که سال ساخت آن ۱۲۳۳ قمری است و به دستور فتحعلی شاه قاجار ساخته شده است.

علت نامگذاری توپ مروارید به رشته‌های مرواریدی باز می‌گردد که تا حدودی شبیه دانه‌های تسبیح بوده و روی آن حک شده است. خرافات درباره توپ مروارید تا جایی پیش رفته بود که اشعاری هم برای آن سروده شد چنان که جعفر شهری در کتاب طهران قدیم به این اشعار اشاره کرده و گفته است: دخترها و بیوه‌زن‌ها بر لوله توپ سوار می‌شدند و سر می‌خوردند و این کار را به عنوان عملی می‌دانستند که با آن تا سال دیگر به خانه شوهر می‌روند. در کنار داستان‌ها و خرافه‌هایی که درباره آن نقل می‌شود نمی‌توان از نگاه صلح‌آمیز آن چشم‌پوشی کرد. نگاهی که با جشن و شادی همراه است و این روزها بیش از گذشته برای ایران و ایرانی معنا دارد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر