jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۸۰۱۳۳۱   ۰۳ خرداد ۱۳۹۴  |  ۲۰:۲۵

محمود احمدی‌نژاد با حجت الاسلام والمسلمین سیدحسن خمینی، تولیت آستان حضرت امام خمینی (ره) دیدار کرد.

احمدی نژاد به دیدار سیدحسن خمینی رفت

به گزارش ایسنا، این دیدار، جمعه اول خردادماه در جماران انجام شد و طی آن احمدی‌نژاد از حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی به سبب حضور در منزل خود و ابراز همدردی به مناسبت رحلت مرحومه مغفوره والده خویش قدردانی کرد.

این خبر در شرایطی منتشر می شود که روابط این دو بویژه در دوره دوم ریاست جمهوری احمدی نژاد شاهد تحولات بسیاری بود.

یکی از روزنامه ها در این باره نوشته است: یک سال پس از حوادث انتخابات ریاست جمهوری سال 88 یعنی مراسم بیستمین سال ارتحال امام خمینی (ره) در سال 89 یکی از نادرترین اتفاقات در عرصه سیاسی پس از انقلاب رخ داد و آن جلوگیری از سخنرانی یادگار امام(ره) در مراسمی بود که میزبانی آن را برعهده داشت. آن روز محمود احمدی نژاد مطابق معمول سال های گذشته به عنوان رئیس جمهور سخنران مراسم ارتحال امام(ره) بود و هنوز حاشیه های انتخابات ریاست جمهوری یک سال قبل از ان در گوشه و کنار فضای سیاسی کشور دیده می شد.

می گویند «محمود احمدی نژاد» با اطلاع از برنامه بعدی که سخنرانی و خیرمقدم گویی «سیدحسن خمینی» بود، آن قدر سخنرانی اش را طولانی کرد و در پایان نیز از مردم خواست که به سخنرانی مقام معظم رهبری گوش دهند، تا برگزارکنندگان را وادار کند که سخنرانی سید حسن خمینی را از برنامه حذف کنند. اما چند دقیقه بعد سید حسن خمینی پشت تریبون قرار گرفت و شروع به سخنرانی کرد. گروهی از افرادی که در جلوی جایگاه نشسته بودند، به ناگهان با حرکتی از پیش تعیین شده بلند شده و شروع به شعار دادن کردند.

سیدحسن خمینی که به دلیل شعارهای این مردم نمی توانست به سخنان خود ادامه دهد، گفت: اگر دوستان بنای شعار دارند، بهتر است اجازه دهند من چند دقیقه ای صحبت کنم، وقتی که رهبر معظم انقلاب تشریف آوردند و در جایگاه قرار گرفتند، طبیعتاً نسبت به آن بزرگوار ابراز احساسات می کنند. اما گروه ماموریت خود را به خوبی انجام داد و مانع سخنرانی نوه امام (ره) گردید. در آن روزها رفتارهای معنادار سید حسن خمینی در مخالفت با احمدی نژاد ارزیابی می شد و به همین خاطر، برخی از رسانه های اصولگرا نام او را به «سید حسن مصطفوی» تغییر دادند تا بدون مزاحمت نام خمینی بتوانند، او را آن گونه که خود می خواهند بنوازند.از آن سو نیز سید حسن خمینی که حضورش در دیدار با چهره های اصلاح طلب بیشتر شده بود، در کمتر مراسم رسمی که احمدی نژاد حضور داشت، شرکت می کرد. دیدارهای سالانه احمدی نژاد از حرم امام نیز معمولا در غیاب سیدحسن برگزار می شد تا همه گمانه زنی ها درباره ارتباط این دو تشدید شود.

اما از سال گذشته این روند تغییر کرده است. احمدی نژاد روز چهارشنبه 26 شهریور 1393 در حرم مطهر حضرت امام خمینی(ره) حضور یافت و از روند توسعه آن بازدید کرد. احمدی نژاد که حمید بقایی نیز وی را همراهی می کرد، در جریان این بازدید با حجت الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی دیدار داشت و اندکی بعد نیز در نامه ای به حجت الاسلام سید حسن خمینی تولیت آستان امام راحل مجموعه هدایای دوران ریاست جمهوری خود را به این موزه و آستان اهدا کرد.احمدی نژاد در بخشی از این نامه با اشاره به این که «امروز نیز همچنان در همه جای جهان نام مبارک امام خمینی (ره) گرمای حقیقت و شور زندگی و حرکت آرمانی را بر دل و جان و اندیشه و عمل همگان می تاباند و روح آزادگی را در جوامع می گستراند»؛ نوشت: «مطمئنا مجموعه کم نظیر مرقد منور امام راحل عظیم الشأن که با مساعی جنابعالی مراحل پایانی ساخت خود را می گذراند برای همیشه ملجأ توده های مردم و میعادگاه همه عاشقان حق و حقیقت بوده و اندیشه های الهی و متعالی آن عزیز مشعل فروزانی فرا راه همه موحدان و عدالت طلبان و آزادی خواهان جهان خواهد بود».

از سوی دیگر، سیدحسن خمینی نیز بهمن ماه گذشته در منزل احمدی نژاد حاضر شد تا درگذشت والده وی را تسلیت بگوید.

این روزها برخی به سیدحسن خمینی نام «آیت الله» و «خمینی جوان» داده و حتی شماری از روزنامه های اصلاح طلب، تصویر او را امروز در جریان دیدار اخیرش با جمعی از اعضای دبیرخانه دانشجویی توسعه پایدار و مدیریت شهری به گونه ای به چاپ رسانده اند که عکس مشهوری را از امام خمینی (ره) در نخستین روزهای انقلاب در اذهان تداعی می کند.

بسیاری از کارشناسان معتقدند حضور پررنگ سیدحسن خمینی در روزنامه ها در هفته های اخیر با حضور احتمالی او در انتخابات آتی مجلس خبرگان رهبری ارتباط دارد.

عراقچی: کریمی قدوسی و خبرگزاری فارس را به خدا واگذار می کنم

عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای انتشار خبری به نقل از وی در جلسه غیرعلنی امروز مجلس مبنی بر پذیرفتن بازرسی از مراکز نظامی را تکذیب کرد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، عراقچی در صفحه اینستاگرام خود تصویری از «فارس 24» که ضمیمه خبرگزاری فارس است منتشر کرده که در آن عکس وی دیده می شود و بالای آن نوشته شده است : «بازرسی از مراکز نظامی را پذیرفته ایم .»

وی در شرح این عکس نوشت : «جز آنکه آقای کریمی قدوسی و خبرگزاری فارس را به خداوند بزرگ واگذار نمود چه می توان کرد؟ الهی لا تکلنی الی نفسی طرفه عین ابدا».

واکنش تهران به ممانعت امریکا از فروش هواپیماها به ایران

چند روز پس از آنکه دولت امریکا، یک شرکت عراقی و یک شرکت امارات متحده عربی را بخاطر فروش هواپیمای دست دوم به ایران تحریم کرد، معاون هوانوردی و امور بین الملل سازمان هواپیمایی کشوری امروز، این اقدام امریکا را نقض صریح مقررات بین المللی دانست.

دولت آمریکا علاوه بر تحریم شرکتهای یادشده گفته است که از فعالیت هواپیماهای تازه خریداری شده مذکور در ناوگان هوایی ایران جلوگیری خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد خداکرمی در واکنش به این ادعاهای امریکا اظهار داشت: طبق مفاد حقوق بین الملل که حدود صلاحیت دولت‌ها را مشخص می‌کند، اعمال صلاحیت بر افراد و شرکت های تجاری از سوی یک دولت منوط به احراز عنصر ارتباط میان آن شخص و دولت مدعی است که در این خصوص ادعای کشور آمریکا مبنای واقعی در اصول مسلم حقوقی ندارد.

وی با بیان اینکه ادعای اخیر دولت آمریکا در کنار سایر اقدامات صورت گرفته از سوی این کشور همچون تحریم علیه شرکت‌های ایرانی مغایر حقوق بین الملل قلمداد می شود، افزود: به استناد ماده ۴ کنوانسیون شیکاگو که دولت آمریکا نیز متعهد به آن است، کشورهای متعاهد موافقت کرده‌اند تا از هواپیمایی کشوری برای انجام مقاصد مغایر با این کنوانسیون استفاده نکنند.

خداکرمی خاطرنشان کرد: اقدام کشورمان در ورود و ثبت این ناوگان در راستای اصل مسلم تساوی کشورها در اعمال حاکمیت و استقلال کشورها بوده و برای استفاده از این حق قانونی خود، هیچوقت منتظر اجازه سایر دولت ها نخواهد بود.

عربستان اجازه پرواز به هواپیمای پرسپولیسی ها نداد

خبرگزاری ایسنا گزارش داد: کارشکنی‌های عربستان پیش از دیدار برگشت پرسپولیس و الهلال در چارچوب رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا، از فرودگاه امام خمینی (ره) تهران آغاز شده است.

بر اساس این گزارش، در حالی که قرار بود کاروان تیم فوتبال پرسپولیس ساعت 15 امروز (یکشنبه) تهران را به مقصد ریاض ترک کند اما عدم اجازه پرواز از سوی عربستانی‌ها مانع پرواز هواپیمای سرخ‌پوشان در زمان تعیین شده به سمت ریاض شده است.

در حال حاضر مسئولان شرکت هواپیمایی ماهان در تلاش هستند تا اجازه پرواز را از مسئولان فرودگاه ریاض بگیرند.

محمود خوردبین در این باره به خبرنگار ایسنادر فرودگاه امام خمینی (ره) گفت: هرگونه که می‌خواهند رفتار کنند، هرچه این اتفاقات رخ دهد روحیه ما برای کسب پیروزی بیشتر خواهد شد.

وی افزود: ما با تمام این اتفاقات پیروز دیدار مقابل الهلال خواهیم بود.

بر اساس این گزارش، ظاهرا ساعت 18 زمان تعیین شده برای پرواز پرسپولیس اعلام شده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۴۸ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۳
بیخود نیست كه میگن سیاست پدر و مادر نداره
۰
۰

یادداشت

بیشتر
اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

دومین سفر خارجی رئیس‌جمهور همچون نخستین سفر برای حضور در اجلاسی بین‌المللی است که در یکی از کشورهای آسیای میانه برگزار می‌شود؛ اجلاس سران سازمان اکو در عشق‌آباد ترکمنستان.

بسیج و بیانیه گام دوم انقلاب

بسیج و بیانیه گام دوم انقلاب

بسیج یکی از مهم‌ترین مواریث امام و انقلاب ماست که توانسته در مقاطع مختلف خدمات گسترده‌ای به ایران عزیز داشته باشد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها