معاون نظارت بر بهره‌برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با بیان این‌که میانگین بارندگی‌های کشور در هفت سال اخیر از 242 به 203 میلی‌متر کاهش یافته است، گفت: کسری بارش‌های کشور در سال‌های اخیر معادل سه برابر مصرف آب در بخش شرب است.
کد خبر: ۷۸۱۱۶۷
9 کلانشهر در وضع قرمز آبی

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، حمیدرضا تشیعی افزود: از ابتدای پاییز امسال نشست‌های مقابله با کم آبی در کشور برگزار و تاکنون اقدام‌های اضطراری لازم برای تامین آب و مدیریت مصرف در این نشست‌ها بررسی و تصویب شده است.

وی ادامه داد: شرکت‌های آب و فاضلاب بویژه در استان‌هایی که با محدودیت شدید منابع آبی مواجه هستند، ملزم به اجرای مصوبه‌های مقابله با کم آبی شده‌اند.

معاون شرکت مهندسی آبفای کشور، گفت: در سناریوی بدبینانه تدوین شده، 547 شهر کشور در شرایط تنش آبی قرار دارند که این تعداد در سال گذشته 517 شهر بود ضمن آن‌که براساس این سناریو، 24 مرکز استان در شرایط تنش آبی قرار دارند که این تعداد در سال گذشته 12 مرکز استان گزارش شده بود.

تشیعی با بیان این‌که برای عبور از پیک مصرف تابستان 94 به همکاری مشترکان برای صرفه‌جویی دست‌کم 10 تا 20 درصدی مصرف آب نیاز داریم، تصریح کرد: هم‌اکنون 9 مرکز استان شامل شهرهای کرمان، بندرعباس، سنندج، تهران، اصفهان، مشهد، شیراز، کرج و همدان در وضع قرمز آبی قرار دارند که صرفه‌جویی دست‌کم 20 درصدی مشترکان برای تامین پایدار آب شرب ضروری است.

وی همچنین سه مرکز استان شامل شهرهای بوشهر، زنجان و سمنان را در وضع نارنجی به لحاظ شرایط آبی برشمرد و از مشترکان این شهرها خواست دست‌کم 10 درصد در مصرف آب صرفه‌جویی کنند.

معاون آبفای کشور خاطرنشان کرد: حجم بارندگی‌های سالانه در هفت سال اخیر از 120 میلیارد مترمکعب با 18 میلیارد مترمکعب کاهش به 102 میلیارد مترمکعب رسیده که این میزان کاهش معادل حدود سه برابر مصرف سالانه آب شرب کشور و 18 برابر مصرف سالانه آب شرب در کلانشهر تهران است.

تشیعی ذخیره آب سدهای تامین کننده آب شرب در کشور را معادل 32 درصد حجم مخازن این سدها اعلام کرد و گفت: این میزان در سال گذشته 36 درصد گزارش شده بود که اکنون با کاهش 4 درصدی مواجه هستیم و این به معنای تشدید تنش آبی در کشور است.

وی افزود: مجموع حجم آب معادل برف کشور نیز هم‌اکنون معادل ظرفیت ذخیره آب سد امیرکبیر (کرج) است.

وی با بیان این‌که پیش‌بینی می‌شود متوسط دمای هوا در سال آینده 1.5 درجه گرم‌تر شود، تصریح کرد: با توجه به پیش‌بینی افزایش دمای هوا و کاهش ذخایر منابع آبی، رویکرد شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور برای تامین آب در سال آینده و بویژه تابستان 94 اجرای طرح‌های مدیریت مصرف آب است.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها