jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۷۱۵۶۷۰   ۱۹ شهريور ۱۳۹۳  |  ۱۸:۰۰

محققان دریافتند:

آرد، عامل بروز آسم شغلی

مطالعه صورت توسط محققان آلمانی نشان می‌دهد، آرد و ترکیبات آمونیاک در مواد شوینده به ترتیب عوامل اصلی بروز آسم شغلی محسوب می‌شوند.

آرد، عامل بروز آسم شغلی

این مطالعه که بزرگترین تحقیق در نوع خود محسوب می‌شود، با هدف شناسایی افراد در معرض خطر ابتلا به آسم شغلی و کشف علت اصلی بروز این مشکل انجام شد.

محققان دانشگاه استراسبورگ در طی یک دوره سه ساله پژوهش خود، اطلاعات بیماران فرانسوی را که به متخصصان ریه و دستگاه تنفسی – متخصص در زمینه بیماری‌های شغلی – مراجعه کردند، مورد ارزیابی قرار دادند.

فدریک بلی، یکی از محققان این مطالعه گفت: نتایج بدست آمده نشان می‌دهد که آرد، اصلی‌ترین عامل بروز آسم شغلی است و در رتبه دوم با اختلاف پنج درصدی، ترکیبات آمونیاک در مواد شوینده قرار دارد؛ همچنین زنان بیش از مردان در معرض ابتلا به آسم شغلی قرار دارند.

بیشترین میزان بروز آسم شغلی در افراد شاغل در کارخانه‌های تولید مواد غذایی – در مقایسه با شاغلین در بخش کشاورزی – گزارش شد؛ این نتایج می‌تواند برای توسعه روش‌های پیشگیرانه افراد در معرض خطر ابتلا به آسم شغلی مورد استفاده قرار گیرد.

نتایج این مطالعه در کنگره بین‌المللی جامعه متخصصان ریه اروپا (ERS)‌ در مونیخ ارائه شد.(ایسنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها