jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۷۰۵۷۰۸   ۲۵ مرداد ۱۳۹۳  |  ۰۴:۱۵

از وقتی چاپگرهای سه‌بعدی وارد بازار تجاری شده‌، شایعاتی مطرح بود که این فناوری حتما سال‌هاست توسط نظامیان مورد استفاده قرار می‌گرفته است، اما در کمال تعجب طرح‌های نظامی برای بهره‌برداری از فناوری چاپ سه‌بعدی همزمان با توسعه این فناوری، رشد کرد و اندک اندک شاهد ظهور این ایده‌ها هستیم؛ ایده‌هایی که می‌توانند صحنه نبردهای آینده را ـ که امیدواریم اصلا وجود نداشته باشد! ـ به کارزاری بسیار متفاوت‌تر از آنچه در تخیلات ما می‌گنجد، تبدیل کند.

چاپگرهای سه‌بعدی و جنگنده‌های آینده

برای مثال هواپیمای جنگنده‌ای را تصور کنید که بنا بر ضرورت بتواند در میدان جنگ یک پهپاد قابل کنترل یا یک راکت اضافه برای خودش تولید کند.

معمولا در عملیات نظامی درخواست پشتیبانی باعث وقفه در عملیات می‌شود، اما با ترکیب دو فناوری در حال رشد می‌توان در زمان و مکان مورد نیاز بیشترین پشتیبانی را ارائه داد. این چشم‌انداز به صنایع دفاعی انگلیس تعلق دارد و مهندسان این شرکت معتقدند که هواپیمای مجهز به پرینترهای سه‌بعدی پیشرفته می‌تواند برای اهداف گسترده نظامی خود به تولید پهپاد یا همان هواپیماهای بدون سرنشین اقدام کند.

مهندسان در دانشگاه ساوتهمپتون حدود سه سال پیش نخستین هواپیمای چاپ شده توسط یک پرینتر سه‌بعدی را طراحی و بعد آن را چاپ کردند! اما فقط همین اواخر بود که ایده ساخت هواپیماهای کوچک مجهز به چاپگر سه‌بعدی که قادر به 24 ساعت پرواز است، شنیده شد؛ ایده‌ای که مهندسان معتقدند با پیشرفت‌ احتمالی در هر دو فناوری چاپگرهای سه‌بعدی و هواپیماهای بدون سرنشین، بتوان تا 30 سال دیگر هواپیماهای جنگنده را برای ساخت انواع هواپیماهای بدون سرنشین در میدان نبرد، به چاپگرهای سه‌بعدی مجهز کرد. بسته به نوع نیاز می‌توان با کمک چاپگر از یک بالگرد چندپره‌ای برای عملیات جستجو و نجات تا هواپیمایی با بال‌های پهن برای نظارت طولانی مدت بر یک منطقه استفاده کرد.

gizmag / مترجم: ندا ابوطالبی‌راد

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها