jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۶۴۲۶۲۶   ۱۵ بهمن ۱۳۹۲  |  ۱۰:۰۳

گزیده عناوین روزنامه های صبح سه شنبه

سرماخوردگی تدبیر

۳

روزنامه های صبح امروز صفحات اول خود را با عناوینی همچون؛«ظریف:می توان طی 6 ماه به توافق هسته ای رسید»،«مقابله فوری وزارت اطلاعات با مفاسد اقتصادی»،« دستور برفی روحانی به 3 وزیر»،«اعتراض به سوءمدیریت در توزیع سبد کالا»،««چ» مثل چمران مثل بهترین چریک» و «سرماخوردگی تدبیر» را منتشر کردند.

سرماخوردگی تدبیر

سیاست روز:سرماخوردگی تدبیر

توزیع سبد کالایی، چندروزی است صدای اقشار مختلف جامعه، از نمایندگان مجلس گرفته تا اقشار آسیب پذیر را درآورده است؛ اقشاری که تا آخرین لحظات نیز کد ملی خود را به سامانه توزیع سبدکالا پیامک می‌کردند که شاید مشمول دریافت آن شوند.
از مدت ها قبل حاشیه‌دار بودن مساله «توزیع سبد کالا» برای اجرا‌کنندگان آن مشخص بود ولی سعی شد با بی‌تفاوتی از کنار آن عبور شود.
«توزیع سبد کالایی میان مردم»؛ عنوان وعده انتخاباتی بود که روحانی قبل از انتخابات عنوان «یارانه کالایی» را بر روی آن گذاشت.
طرحی که در اولین روز اجرایش صدای نمایندگان مجلس را درآورد و تحقیق و تفحص از وزارت صنعت معدن و تجارت درباره توزیع سبد کالایی را کلید زد.
البته در روزهای قبل از اجرای این طرح نیز انتقادات فراوانی به اصل طرح، شیوه شناسایی افراد مشمول و همچنین ترکیب سبد کالایی صورت گرفت اما در میان همه انتقادها یک واژه آشنا‌تر از دیگر واژه‌ها بود؛ «گداپروری»! عنوانی که سالهای گذشته بارها از سوی طیف منتقد دولت‌های نهم و دهم تکرار شد و تمامی آنان شیوه پرداخت یارانه از سوی احمدی‌نژاد را نوعی گداپروری می‌خواندند.
این انتقادات درست زمانی اوج گرفت که احمدی‌نژاد تصمیم گرفت در پایان سال ۹۱ مبلغ ۷۰ تا ۹۰ هزار تومان (نسبت به میزان دهک هر خانواده) به عنوان عیدانه و یا جبرانی، به حساب سرپرستان خانوار واریز کند.
مشکلات و شیوه توزیع سبد کالایی که روز یکشنبه اولین مرحله آن آغاز شد تنها صدای طیف خاصی از سیاسیون را درآورد و چهره‌ها و رسانه‌هایی که پیش از این انتقادات جدی به شیوه توزیع یارانه و عیدانه احمدی‌نژاد (آن هم به شیوه‌ای بسیار محترمانه‌تر از این نحوه توزیع) را داشتند تقریبا در سکوت کامل بسر بردند.

وعده روحانی؛ یارانه کالایی یا سبد غذایی کالا؟!
حسن روحانی اولین کسی بود که در تبلیغات انتخابات، مساله یارانه کالایی را برای تامین مایحتاج ضروری خانوار مطرح کرد.
وی در مناظره کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری یازدهم تصریح کرد که معتقد است در کنار یارانه نقدی که باید ادامه پیدا کند، یارانه کالا نیز باید میان خانواده‌ها توزیع شود.
تقریبا ۶ ماه پس از انتخابات و در صدمین روز از تشکیل دولت یازدهم، رئیس دولت در ۵ آذر ماه سال ۹۲ برای ارائه گزارش عملکرد ۱۰۰ روزه دولتش در برابر دوربین‌های تلویزیونی قرار گرفت. وی در بخشی از اظهارات خود وعده توزیع بسته کالایی را به مردم داد. رئیس دولت یازدهم تصریح کرد: ما ابتدا می‌خواهیم تورم را تا حدی مهار کنیم و سیستم بانکی را تا حدی اصلاح کنیم سپس سراغ بخش دوم در بحث یارانه خواهیم رفت. البته دولت اقداماتی را امسال برای اقشار کم‌درآمد انجام خواهد داد، در حد توان این دولت که به هر حال آغاز کار است و مشکلاتی وجود دارد.
روحانی ادامه داد: ما انشاءالله برای اقشار کم‌درآمد جامعه تا پایان سال دو بسته کالایی را تقدیم خواهیم کرد. وی در پاسخ به این سؤال که آیا این بسته‌ها به افرادی که قابل شناسایی هستند یا کارمندان و کارگران تعلق می‌گیرد، گفت: کارمندان دولت و اقشار کم‌درآمد مشمول این بسته‌ها خواهند شد، البته به آن یارانه دست نمی‌زنیم و آن سر جای خودش است؛ در کنار آن برای اقشار کم درآمد در دو نوبت دو بسته کالایی مد نظر قرار می‌گیرد.
انتشار این خبر موجی از سوال را درباره چگونگی توزیع و ترکیب این بسته کالایی ایجاد کرد و سخنگوی دولت کسی بود که می‌توانست به این سوالات پاسخ دهد.
محمد باقر نوبخت در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس، مبنی بر این که چه زمانی دو سبد کالایی گفته شده از سوی رئیس جمهور به مردم ارائه می‌شود، اظهار داشت: اعتبارات این موضوع از محل بودجه‌ای پیش‌بینی و تأمین شده و همچنین برای تأمین کالاهای مورد نیاز با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت اقدامات لازم صورت گرفته و مشکلی در این راستا وجود ندارد و امیدواریم در زمان پیش‌بینی شده، یعنی بهمن‌ماه و اسفند این دو سبد کالا به مردم تقدیم شود. البته نوبخت در حاشیه جلسه هیات دولت در تاریخ ۲۰ آذر جزئیات دیگری از این طرح را نیز اعلام کرد.
بر‌اساس طرح دولت قرار بود کارمندان دولت با هر نوع قرارداد، بازنشستگان دولت، نیروهای مسلح، سرپرست خانوارها و نیز افراد تحت‌پوشش بهزیستی و کمیته امداد، مشمول دریافت‌ سبد کالا شوند.
بر همین اساس قرار شد که دولت ۵ کالای اساسی را در بسته کالایی به مردم ارائه دهد؛ برنج، مرغ، تخم مرغ، پنیر و روغن، کالاهایی بودند که دولت تدبیر و امید به عنوان یارانه کالایی به اقشار کم درآمد جامعه تحویل داد.
اعلام خارجی بودن برنج‌ها و عدم استفاده از برنج مرغوب ایرانی نکته دیگری بود که صدای منتقدان طرح را درآورد.
بسیاری از منتقدان که نام نمایندگان مجلس نیز در آنها به چشم می خورد معتقد بودند، قرار دادن برنج کشوری که بارها خبر مسموم بودن برنج‌های آن در میان مردم دهان به دهان چرخیده، در قالب سبد کالایی زیر سوال بردن‌شان مردم است.
نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در پاسخ به منتقدان ترکیب سبد کالایی و به ویژه بسته ۱۰ کیلویی برنج آن، عدم وجود بسته
۱۰ کیلویی برنج ایرانی را دلیل عدم استفاده از آن در سبد کالایی عنوان کرد؛ دلیلی که نه تنها جامعه را راضی نکرد بلکه زمینه استیضاح نعمت‌زاده و تحقیق و تفحص از وزارتخانه‌اش را نیز فراهم نمود.

سکوت معنا‌دار منتقدان دیروز
طی دو تا سه روز گذشته بیشتر جامعه مشغول ارسال پیامک به سامانه‌ای بودند که از سوی دولت اعلام شده بود تا بدانند که مشمول دریافت سبد کالایی می‌شوند یا خیر.
برای کارگران و بازنشستگان تامین اجتماعی عجیب بود که صاحب کار آنها مشمول دریافت سبد کالا می‌شود ولی کارگر روزمزد آنها نه.
روز یکشنبه نیز انتشار برخی عکس‌های تاسف‌بار و تامل برانگیز از صف‌های طولانی و ساعت‌های انتظار مردم برای دریافت سبد کالایی در هوای منجمد زیر صفر انتقاد شدید رسانه‌ها و مردم و نمایندگان را درآورد. شیوه‌ای که به گفته بسیاری، شأن اقشار مختلف جامعه‌ای که مشمول این طرح می‌شوند، پائین آورد. آنان بعد از ساعت‌های طولانی معطل ماندن در صف دریافت کالا، خود را محروم از سبد کالایی دیدند.

جای خالی منتقدان دیروز
در ۲ سال پایانی دولت دهم و با نمود برخی مشکلات اجرای هدفمندی یارانه‌ها، علاوه بر صاحب‌نظران اقتصادی طیفی از سیاسیون نیز انتقادهای خود نسبت به هدفمندی یارانه‌ها را با شیوه تندتری آغاز کردند و اولین‌بار نیز الفاظی همچون، «گداپروری» و «ایجاد یک کمیته امداد ۷۰ میلیونی» را بکار بردند.
هاشمی رفسنجانی یکی از جدی‌ترین منتقدان پرداخت یارانه نقدی از سوی احمدی‌نژاد بود.
وی که سابقه طولانی در انتقاد از رقیب انتخاباتی خود در انتخابات ریاست جمهوری نهم و دولتش را در همه زمینه‌ها در کارنامه داشت، در آخرین روزهای سال ۹۱ با تاکید بر انحراف در اجرای هدفمندی یارانه‌ها گفت: نتیجه هدفمندی یارانه می‌بایست تقویت تولید و رشد اقتصاد و کشاورزی کشور می‌شد و نه سرازیر کردن مبلغی ناچیز به حساب مردم و در مقابل ایجاد تورم سرسام‌آور و کاهش شدید پول ملی.
وی پس از انتخابات ریاست جمهوری انتقادات تندتری را نیز مطرح کرد و پرداخت یارانه نقدی توسط احمدی‌نژاد را نوعی فریبکاری برای تاثیرگذاری در انتخابات خواند.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در جمع تعدادی از دانشجویان که به مناسبت ۱۶ آذر با وی دیدار کرده بودند گفت: بسیاری فکر می‌کردند ملت با آن شعارها و پول‌هایی که مثلا در جیبشان گذاشته می‌شود فریب می‌خورند. این که پول خود مردم را از آنها بگیرند و بخشی از آن را دوباره به آنها بدهند را راهی برای عوام‌فریبی کرده بودند اما بعد دیده شد که اکثریت مردم فریب نخوردند.
هاشمی همچنین در دیدار با دانشجویان دانشگاه آزاد کرمان با بیان اینکه پول یارانه‌ها یک فریبکاری از سوی دولت احمدی‌نژاد بود، گفت: دولت احمدی‌نژاد در طول سال ۲ و ۳ برابر پول یارانه‌ها را به شکلی دیگر دریافت می‌کرد اما منت آن را برای مردم داشت.
البته هاشمی رفسنجانی در این میان تنها نبود و انتقادات به طرح پرداخت نقدی یارانه، تنها محدود به وی نمی‌شد.
یکی از نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس و چهره نزدیک به روحانی درباره ارائه یارانه به مردم از سوی دولت دهم گفت: فساد و فقر نتیجه نگاهی است که دولت دهم به قانون هدفمندی یارانه‌ها داشت به این معنی که این قانون را متعلق به خود می‌دانست در نتیجه هر استفاده انتخاباتی و تبلیغاتی که می‌خواست از آن می‌برد.
وی ادامه داد: دولت دهم کشور را به یک کمیته امداد ۷۰ میلیونی تبدیل کرد که مرتب چشم به دست دولت داشت و به ماهی ۴۵ هزار تومان چشم دوخته بود.
بنابر این گزارش، حسین کمالی یکی از اعضای خانه کارگر و وزیر سابق کار اردیبهشت ماه سال ۹۲ و در ایام نزدیک به انتخابات ریاست جمهوری یازدهم صریحا توزیع یارانه را گداپروری خواند و گفت: سیاست گداپروری و توزیع پول بی‌زحمت در جامعه شاید برای توزیع‌کنندگان مقبولیت فراهم آورد ولی موافق با صلاح کشور و منافع ملی نیست.
محسن صفایی فراهانی یکی از چهره‌های اقتصادی دولت سازندگی و از چهره‌های نزدیک به روحانی نیز در گفت‌و‌گو با یکی از سایت‌های خبری با بیان این که متاسفانه آقای احمدی‌نژاد به جای هدفمندی یارانه‌ها یک کمیته امداد ۷۵ میلیونی به راه انداخت گفت: این در حالی است که طبق قانون افراد باید به میزان درآمدشان از یارانه دولتی بهره‌مند شوند.
در کنار همه انتقادهای چهره‌هایی که از نظر طیف سیاسی با دولت دهم در تقابل بودند رسانه‌های اصلاح‌طلب و نزدیک به طیف کارگزاران نیز پس از اعلام عیدانه آخر سال دولت قبل، با انتشار گزارش‌ها و یادداشت‌هایی ضمن گداپروری خواندن این حرکت، با تیترهایی نظیر «با عیدانه احمدی‌نژاد تنها می‌توان یک کیلو پسته خرید» به استقبال توزیع عیدانه دولت سابق رفتند.

مردمی که در آخر «صف» ماندند
دیروز پیرمرد، پیرزن و خیلی از کسانی که صفت اقشار کم درآمد و آسیب‌پذیر در کنار نام آنها درج می‌شود در صف‌های طولانی و با تحمل سرمای شدید ایستادند تا سبد کالایی را تحویل بگیرند؛ سبد کالایی که منتقدان دیروز یارانه‌ای احمدی‌نژاد آن را «گداپروری» نمی‌دانند!
ساعت‌ها ایستادن در صف برای دریافت بسته ۱۰ کیلویی برنج خارجی در کنار ۴ کیلو مرغ، ۲ شانه ۱۲ تایی تخم مرغ، ۸۰۰ گرم پنیر و ۲ عدد روغن، که یادآور دوران کوپن‌گرایی سال‌های پیش بود، صدای منتقدان قدیمی پرداخت نقدی یارانه آن هم به حساب بانکی خانوارها (و نه به صورت ایجاد صف‌های طولانی) را در نیاورد و روزنامه‌های اصلاح‌طلب در فراری رو به جلو صف‌های طویل را نشانه بی‌تدبیری ۸ ساله احمدی‌نژاد دانستند نه «تدبیر دولت تدبیر و امید»!!
حال باید دید منتقدان پیشین چه نظری درباره ارائه یارانه‌های کالایی! از سوی دولت تدبیر را دارند و آیا کسی در آینده نام «گداپروری» و یا ایجاد «کمیته امداد ۷۵ میلیونی» را بر روی توزیع سبد کالایی از سوی دولت روحانی خواهد گذاشت یا خیر؟

خراسان

-دستورات ویژه مسئولان دولتی پس از تذکر رهبر انقلاب درباره حفظ درخت ها
-نشست بزرگترین هیئت تجاری اروپایی با بخش خصوصی ایران
-مجوز دولت برای حقوق و مزایای کارمندان وزارتخانه ادغامی
-جامانده‌ها مرحله بعد ۲ سبد کالا می‌گیرند

جمهوری اسلامی

-مجلس سقف درآمد سالانه معاف از مالیات را 12 میلیون تومان تعیین کرد
-مردم باید در سایه وزارت اطلاعاتی قوی احساس امنیت کنند
-ظریف:می توان طی 6 ماه به توافق هسته ای رسید
-ماهواره های خلیج فارس و تدبیر رونمایی شد

جام جم

-غنی سازی بالای 20 درصد در صورت شکست مذاکرات
-مقابله فوری وزارت اطلاعات با مفاسد اقتصادی
-شبکه قرآن موفق و دوست داشتنی است
-امدادرسانی به هموطنان گرفتار در برف

آرمان

-مردم باید در سایه وزارت اطلاعات احساس امنیت کنند
-در 8 سال گذشته با شعار، ملت را فریب دادند
-وجود دادگاه صحرایی شایعه و توهم بود
- دستور برفی روحانی به 3 وزیر

سیاست روز

-دستور ویژه سردار برای عبور از بحران برف
-پول فیلمم را سفارت هلند و جشنواره برلین نمی‌دهد
-تجهیز تروریست‌ها با سلاح‌های ویرانگر آمریکا
-سرماخوردگی تدبیر

شرق

-زمان مرتضوی آبروی برخی افراد بی‌گناه ریخته شد
- پیشنهادهای جذاب تهران به پاریس
- تکذیب رفع «حصر» کروبی
-بحران سفید

تهران امروز

-گزارش پلیس بین‌الملل از فرار دوباره خاوری
-اعتراض به سوءمدیریت در توزیع سبد کالا
-در کجای دنیا برف بحران می‌شود؟
-«چ» مثل چمران مثل بهترین چریک!

قانون

-نظام حزبی با «مسئولان حزب گریز» پا نمی گیرد
-بحران در مازنداران -آب معدنی 3000 تومان !
-تبعه ایرانی «ممنوع‌الورود» نداریم
-آلمان‌ها هم راهی ایران شدند

دنیای اقتصاد

-رمزگشایی هیلاری کلینتون از عقب‌نشینی تحریمی آمریکا
-نخستین خارجی ها از فرانسه آمدند
-افزایش نقدینگی با اصلاح آماری
-علل ناپایداری بورس تهران

آفرینش

-جزییات آزمون‌های ارشد و دکتری 93 و تمهیدات سازمان سنجش برای داوطلبان مناطق برفی تشریح شد
-اژه ای:فسادهای اجتماعی و اداری دست کمی از فساد اقتصادی ندارند
اشتون:تا هرزمان لازم باشد با ایران مذاکره می‌کنیم
-مرگ مرموز میلیون ها ستاره دریایی در سواحل آمریکا

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
شهروند
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۴۶ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۵
سلام
واقعا دست مریزاد تحلیل خوبی از توزیع سبد كالا كردید. من چند روز پیش هم در سایت نظرم را راجع به این موضوع اعلام كردم. احمدی نژاد كجا این آقایان كجا. اون بنده خدا حداقل سبد كالا را در قالب پول به حساب همه سرپرستان خانوارها واریز كرد نه مثل این آقایون . ادم خجالت میكشه واسه این سبد بره در صف بایسته حتی اگر فقیر باشه چون به نظر من این نوعی حقارت و توهین به مردم است. ادم را یاد فیلم اولیور توئیست میندازه .
۰
۰
الیاس
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۰ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۵
دیكته نانوشته غلط ندارد.كار بزرگ مال آدمهای بزرگ است .اگه این دولت میخواست بنزین را سهمیه بندی كنه و ابتدای كار هدفمندی بود چكار میكرد.با نشستن مسئولین كار درست نمیشه باید حركت كرد.
۰
۰
مهتاب
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۵۷ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۵
سلام
دوستان ما یادمان نرفته كه سیاست های دولت قبلی باعث این وضع شده! تورم+بیكاری+فقر
این دولت هم میتونست پول بریزه تو بازار تا تورم بالا بره ولی سختی های این طرح رو به جان خرید تا این اتفاق نیفته. هر چند معتقدم باید قدری صبر می كرد تا زمینه های كار فراهم بشه، بعدا توزیع رو شروع كنه اما به نظرم تقصیر دولت نیست كه همه میخوان همون روز اول كالا شونو تحویل بگیرن!
حقارت اونه كه نامه بنویسی بهت جواب ندن و تو دنیا محلت نذارن!
۰
۰

یادداشت

بیشتر
ابتکار عمل ایران و بن بست طرف‌ های غربی

ابتکار عمل ایران و بن بست طرف‌ های غربی

با روی کار آمدن کابینه سیزدهم، نگاه این دولت نسبت به انجام مذاکرات متفاوت از گذشته بود. اگرچه پیگیری توافق هسته‌ ای، تصمیمی کلان بوده و هست اما چگونگی راهبرد مذاکرات به دولت‌ها بستگی دارد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها