رییس کل بانک مرکزی:

اجازه شوک جدید ارزی را نمی‌دهیم

رییس کل بانک مرکزی در مورد تحلیل شرایط بازار ارز پس از آغاز اجرای توافق ژنو گفت: پرسش از آینده نرخ ارز و پیش بینی این نرخ اصولا منطقی و حرفه ای نیست چرا که بازار جهت گیری‌های خود را خواهد داشت و باید بانک مرکزی به وظیفه خود که همان صیانت از ثبات اقتصادی کشور است، عمل کند.
کد خبر: ۶۳۶۸۹۹
اجازه شوک جدید ارزی را نمی‌دهیم

ولی الله سیف ادامه داد: بانک مرکزی با هرگونه نوسان که خلاف جهت گیری‌ها و اصول اقتصادی باشد و با ثبات تلقی نشود، توافق ندارد حال جهت حرکتی قیمت‌ها کاهشی باشد یا افزایشی. بانک مرکزی تمام تلاش خود را معطوف به حفظ ثبات و آرامش در اقتصاد دارد. نباید اجازه بدهیم اقتصاد ما که طی ماه های اخیر خوشبختانه آرامش و ثبات خوبی را تجربه کرده است، دوباره متلاطم و دچار شوک‌های زودگذر شود.

وی افزود: به عقیده من، این ثبات نشأت گرفته از درک صحیح فعالان اقتصادی است و اگر بانک مرکزی اطلاعاتی داشته باشد که به جهت گیری درست فعالان اقتصادی کمک کند، آن را در اختیار بازار قرار خواهد داد.

رییس کل بانک مرکزی تاکید کرد: گشایش های ارزی که قرار است اتفاق بیفتد، مسلما زمینه را برای رشد تولید و برون رفت از رکود فراهم می کند و تأثیراتی که این برون رفت در تقویت پول ملی ایجاد می کند، حتما قیمت ارز را تحت تأثیر قرار خواهد داد ولی این تأثیرات به صورت شوک نخواهد بود و بروز علائم مثبت برون رفت از آن رکود خود را نشان می دهد.

وی در پاسخ به پرسشی در مورد نرخ سود سپرده های بانکی در سال آینده گفت: با توجه به شرایط تورمی در حال حاضر نرخ های سود سپرده ها و تسهیلات، متعادل است. با وجود این که در تئوری ها گفته می شود باید رابطه مناسبی بین تورم و نرخ سود بانکی وجود داشته باشد اما خوشبختانه در کشور ما به علت انتظار تورمی پایین، نرخ سود بانکی در حاشیه ای پایین تر از نرخ تورم به تعادل رسیده که علامت بسیار خوبی است.

سیف همچنین گفت:بانک مرکزی در راستای وظائف قانونی خود که حفظ دارایی‌های مردم و کاهش ریسک در شبکه بانکی است از برخی مؤسسات اعتباری خواسته است تا اصلاحات لازم را در عملکردها و شیوه های مدیریتی خود انجام دهند.

وی افزود: پس از مدتی، نظارت های بانک مرکزی نشان داد که برخی از این مؤسسات تحرک و تلاش لازم را برای انجام اصلاحات مورد نظر بانک مرکزی ندارند. بنابراین، تصمیم گرفته شد با حذف این مؤسسات از فهرست مؤسسات مورد تایید بانک مرکزی، هشدار جدی به مؤسسات داده شود.

رییس شورای پول و اعتبار افزود: بعد از این که نام این موسسات از فهرست بانک مرکزی حذف شد، جلسات فشرده ای با مدیران آنها برگزار کردیم و خوشبختانه توانستیم به برنامه زمان بندی مناسبی دست یابیم پیش بینی می‌ کنیم ظرف چند روز آینده مجوز یکی از این مؤسسات صادر و نام آن در فهرست بانک مرکزی قرار گیرد.(ایسنا)

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۲
پیمان
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۲۱ - ۱۳۹۲/۱۰/۳۰
۰
۰
آقایون اون زمانی كه قیمت ها دیوانه وار بالا میروند نمیگن جهش حالا كه بایستی به قیمت های واقعی قبل برگردند می گن جهش در جهت بی ثباتی اقتصادی؟
نظر
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۴۲ - ۱۳۹۲/۱۰/۳۰
۰
۰
كاش همین قدر كه نگران كاهش یه دفعه ای قیمت دلار بودند نگران افزایشش هم بودند . اون موقع كه قیمت را یه دفعه می برید بالا و به ضرر مردم بود كه مسئولین می گفتند كنترلش از دست ما خارجه حالا كه داره كاهش پیدا می كنه به ضرر شما یا دولت گرامی هست كه اینقدر حساسیت نشون می دید . هرچیز بگندد نمكش می زنند وای به روزی كه بگندد نمك .

نیازمندی ها