کودکان در سفر

سفر به همراه خانواده و بویژه کودکان توجه ویژه‌ای را می‌طلبد؛ چراکه علاوه بر آسیب‌پذیر و حساس‌تر بودن کودکان، خاطره‌ای که در ذهن آنان بر جا می‌ماند، در نگرش کودکان در بزرگسالی نسبت به مقصد سفر یا وسایلی که با آن به سفر رفته‌اند، تاثیر بسزایی دارد. در اینجا توصیه‌هایی درخصوص چگونگی رفتار با کودکان در طول راه و در خصوص وسایل حمل و نقل ارائه می‌شود.
کد خبر: ۶۳۵۷۱۶

در فرودگاه: سعی کنید زودتر در آنجا حاضر شوید تا زمان کافی برای مراحل ورود و مسائل جانبی آن داشته باشید. برای سوار شدن به هواپیما زودتر برسید تا از رسیدن در لحظه‌های آخر و آشفتگی و سراسیمه بودن پیشگیری کنید، بویژه این‌که قوانین حفاظتی وقتگیر هستند. در زمان ورود به فرودگاه ابتدا به بچه‌ها بیاموزید که در صورت جدا شدن از شما چه باید بکنند و به کجا بروند. قبل از ورود به بخش حفاظت و حراست با بچه‌ها روال کار این قسمت را بازبینی کنید و همه چیز را برایشان توضیح دهید تا هنگام مراحل مختلف حفاظتی وحشت‌زده نشوند. برای سرعت بخشیدن به روند کار، بچه‌ها را از روی کالسکه یا وسایلی اینچنینی که در آن قرار دارند، بلند کنید؛ چراکه ممکن است نیاز باشد این وسایل توسط ماموران حفاظتی بازرسی یا از زیر اشعه X گذرانده شود.

در هواپیما: بچه‌ها را روی صندلی‌های کنار راهرو ننشانید. بهترین حالت نشاندن آنها بین دو نفر از افراد بزرگسال همراه کودک است (البته در صورت وجود دو نفر) هرگاه با بچه‌ها و با هواپیما سفر می‌کنید، تلاش کنید تا بیدار باشید و به خواب نروید. در حین پرواز با بچه‌ها کمی راه بروید تا بدنشان بر اثر نشستن طولانی‌‌مدت خشک نشود، اما هرگز اجازه ندهید تا بچه‌‌ها بدون سرپرست و تنها به این کار اقدام کنند‌.

یکجا نشستن برای بچه‌ها سخت است، بیشتر آنها خسته می‌شوند و بهانه می‌گیرند. سعی کنید آنها را سرگرم کنید. یکی از مهم‌ترین کارهایی که می‌توانید انجام دهید،حرف‌زدن با آنان است. سعی کنید برایشان یک قصه بگویید یا خاطره‌ای هیجان‌انگیز را نقل کنید. هرگز با بی‌حوصلگی، آنها را به آرام بودن یا خوابیدن وادار نکنید. همچنین به یاد داشته باشید که تنها شما و فرزندانتان در هواپیما حضور ندارید؛ بلکه کسان دیگری نیز هستند که به آرامش نیاز دارند، پس به خاطر سرگرم‌ کردن فرزندانتان، آنها را کلافه نکنید.

سفر با اتومبیل شخصی: سفر کردن با وسیله شخصی مزایای بسیاری دارد. شما می‌توانید به دفعات بنابر خواسته بچه‌ها توقف کنید، همچنین آنها آزادی بیشتری در حرف زدن و بازی کردن دارند، اما از آن طرف جایشان کمی تنگ است!

با آوردن تعدادی بالش و پتو، خودرو را برایشان راحت‌تر کنید. به دفعات زیاد برای استراحت بایستید تا بچه‌ها از ماشین خارج شوند، کمی قدم بزنند و در صورت لزوم از دستشویی استفاده کنند. هرگز هنگام توقف، بچه‌ها را حتی برای چند دقیقه در ماشین تنها نگذارید، بویژه در فصل تابستان و هوای گرم. گرما برای بچه‌ها خیلی بیشتر از بزرگسالان خطرناک است. زمانی که کودکی در ماشینی داغ رها می‌شود، دمای بدن کودک بین سه تا پنج بار سریع‌تر از بدن یک بزرگسال افزایش پیدا می‌کند. گرما بسرعت توانایی بدن برای تنظیم درجه حرارت خود را از بین می‌برد، به بدن شوک وارد کرده و سبب از کار افتادن ارگان‌های حیاتی بدن می‌شود.

هستی یزدان‌پناه

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها