دانش آموزان استان یزد امسال با قبولی 56 درصدی، بیشترین درصد قبولی را در کنکور سراسری سال 92 در میان دانش آموزان استان های کشور کسب کرده اند و استانهای مازندران با بیش از 52 درصد و سمنان با بیش از 58 درصد در رتبه های دوم و سوم این رتبه بندی قرار دارند.
کد خبر: ۶۲۸۱۸۷
یزد قهرمان کنکور شد

محمدکاظم رحیمی نژاد ، مدیر کل وزارت آموزش و پرورش یزد  در این باره توضیح داد : 14  هزار و 931 داوطلب یزدی در کنکور سال 92 شرکت داشتند که از این تعداد هشت هزار و 362 نفر در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور پذیرفته شده اند.

این مسئول درباره قبولی داوطلبان به تفکیک جنسیت نیز گفت: از هشت هزار و 362 نفر فرد پذیرفته شده چهار هزار و 589 نفر داوطلب دختر و سه هزار و 773 نفر داوطلب پسر موفق به کسب کرسی های دانشگاهی شده اند.

وی آمار داوطلبان گروه ریاضی استان را سه هزار و 27 نفر ذکر کرد که یکهزار و 38 نفرشان دختر و یکهزار و 989 نفر پسرند که از تعداد داوطلبان 785 نفر دختر و یکهزار و 454 نفر پسر این رشته به دانشگاه راه یافته اند.

رحیمی نژاد افزود: دانش آموزان یزدی در رشته ریاضی با قبولی 74 درصدی، رتبه اول کشور را کسب کردند و استانهای مازندران با 73 درصد و خراسان جنوبی با 72 در رتبه های بعدی جای گرفتند.

این مسوول، آمار شرکت کنندگان یزدی در رشته علوم تجربی را پنج هزار و 303 نفر اعم از سه هزار و 187 نفر دختر و دوهزار 116 نفر پسر اعلام کرد که از این تعداد یکهزار و 774 نفر دختر و یکهزار و 139 نفر پسر این گروه در دانشگاه ها پذیرفته شده اند.

وی تصریح کرد: در این رشته نیز استان یزد با 55 درصد مقام نخست کشور را کسب کرد و استانهای خراسان جنوبی با 48 درصد و مازندران با 44 درصد در رتبه های بعدی جای گرفتند.

مدیرکل آموزش و پرورش استان یزد در باره وضعیت قبولی داوطلبان این استان در رشته علوم انسانی نیز اظهار داشت:دراین گروه آزمایشی نیز چهارهزار و 54 داوطلب شامل دوهزار و 484 دختر و یکهزار و 570 پسر شرکت داشتند که یکهزار و 743 نفر دختر و یکهزار و 79 نفر پسر در دانشگاه ها پذیرفته شده اند که در مجموع 69 درصد قبولی و رتبه نخست این گروه به یزدیها رسید و اصفهانی ها با 63 درصد و سمنانی ها با 62 درصد در رتبه های بعدی قرار گرفتند.

رحیمی نژاد افزود: داوطلبان استان در رشته هنر با کسب 23 درصد قبولی پس از اصفهان، در جای دوم قرار دارند.

وی در عین حال کاهش درصد قبولی استان یزد نسبت به سال گذشته را ناشی از کم شدن پذیرش دانشجو در دوره کارشناسی و اضافه شدن این ظرفیت به دوره کارشناسی ارشد دانست و گفت: قبولی استان در سال گذشته 71 درصد بود که این کاهش ناشی از کاهش 20 درصدی ظرفیت دوره کارشناسی دانشگاه ها در قبولی های کل کشور مشهود است.

این مقام مسوول اظهار کرد : با توجه به تغییراتی که قرار است در نحوه پذیرش کنکور سراسری اعمال و برگزاری کنکور تنها برای بخشی از ظرفیت دانشگاه ها برگزار شود، شاید این آخرین سالی باشد که رتبه بندی استانها بدین شکل توسط سازمان سنجش انجام گرفته است. (ایرنا)

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها