jamejamsara
سرا پیشخوان سرا کد خبر: ۶۰۰۲۷۴ ۰۲ مهر ۱۳۹۲  |  ۱۲:۲۳

سازوکار ذهن هم مثل بسیاری از امور دیگر سیری منطقی دارد، منظور این است که اگر ما قوانین حاکم بر ذهن و عملکرد آن را نشناسیم بطور حتم با مشکلات زیادی مواجهه می‌­گردیم. بنابراین باید ذهن را از زباله­‌ها خالی کرد و به ­جای آن اندیشه­‌های مثبت نشاند. نوشتار پیش رو به شما کمک می‌کند با موانعی آشنا شوید که جلوی تغییر ذهنیت و ترمیم باورهای ذهنی را می‌گیرد.

به گزارش جام جم سرا- همان­ طور که برای شناخت بسیاری از بیماری­‌ها یا امور فنی و صنعتی مطالعات و تحقیقات وسیعی صورت گرفته، در رابطه با رفتارهای انسان هم پژوهش­‌های گسترده­‌ای انجام شده که نتایج به­ دست آمده حاکی است: ریشه رفتارهای خوب یا بد انسان برگرفته از اندیشه و افکار اوست.
اگر علاقه مندیم ذهنمان را از عادت­‌های محدودکننده و پیش ­پندارهای مخرب و منفی پاک کنیم نیاز به تجارب عینی و ملموس داریم. بخش اعظمی از نیروی روانی و انسانی ما صرف جنگ با مشکلات خود ساخته، تضادهای درونی بی‌­اهمیت و جزیی می‌­گردد.
همان­ گونه که بشر در دوران رنسانس دست به ­تحول و تغییری عظیم به ­سوی پیشرفت و تعالی زد، هر یک از ما نیز برای رسیدن به بالندگی نیازمند نوعی رنسانس در چارچوب­‌ها و باورهای ذهنی هستیم تا افق­‌های تازه­‌ای را بگشایم و از آن طریق به توانایی­‌هایی فردی­مان دست­ یابیم. شاید آرمان­‌های رنسانس بتواند الهام ­بخش انسان امروزی برای رویارو شدن با تکاپو‌ها و تلاطمات او باشد.
به­ طورقطع تغییر و تحولات اجتماعی ناشی از پیشرفت­‌های تکنولوژیک به­ ویژه در عصر انفجار اطلاعات روی زندگی شخصی و حرف ه­ای هر انسانی تاثیری انکار نشدنی دارد. حال این خود ما هستیم که برای کسب آرامش بیش­‌تر بتوانیم خود را از زیر یوغ بردگی جریان­های اجتماعی نوین (شبکه ­های خبری، کانال­‌های تلویزیونی، مصرف­گرایی، تجمل­ پرستی و...) که آثار مستقیم و غیرمستقیم منفی و زیان­باری دارند،‌‌ رها سازیم.
بزرگ‌ترین تکاپوی اکثر انسان­‌ها؛ داشتن یک زندگی متعادل و دوری از فشارهای روانی است که از هر سو بر او هجوم می‌­ آورند.
شاید یکی از این فشارهای مشخص، هجوم داده­‌های اطلاعاتی است. یعنی در دنیای زندگی می‌کنیم که در آن امر ثابت و مطمئنی وجود ندارد. تحولات شتاب زده­ دنیای امروز منجر به نوعی بدبینی، فروپاشی احساسات و درماندگی انسان شده است.

باور داشتن به این­که گذشته قابل برگشت و ترمیم نیست، انرژی آن رفته و تمام شده و دیگر فاقد پتانسیل است، فرمول زیربنایی حل بسیاری از مشکلات روانی انسان به شمار می‌رود

قابلیت­‌ها و توانایی­‌های ذهن انسان به­ گونه­‌ای است که اگر بتوانیم روند جاری در آن را مدیریت کنیم؛ به­ سادگی قادر خواهیم بود از بیش­‌تر توانمندی­‌های ذهن استفاده کنیم. ولی اگر عنان این قابلیت­‌ها و توانایی ­‌ها خارج از دست باشد، موجبات سقوط و زوال ما را فراهم خواهند ساخت، یعنی مایه­ رکود و نزول انسان می‌­گردد، و زمینه­ ساز پدید آمدن مشکلات زیادی در زندگی می‌­شود.
درحقیقت مدیریت ذهن نوعی مراقبت و آگاهی از فعالیت­‌های ذهنی­مان در جهت رشد و تعالی می‌باشد، یعنی در صورت نیاز بتوانیم از انرژی ذهن در جهت ­اصلاح امور استفاده کنیم.
اتفاقی که معمولا در ذهن هر انسانی می‌­افتد، نقب به­ گذشته یا پرواز به آینده است؛ هر دو این اعمال انرژی و پتانسیل ناب ذهن را زائل و نابود می‌­کنند. این کُنش­‌ها ریشه­ بسیاری از اضطراب­‌ها و نگرانی­‌های انسان است. درجایی که با مدیریت و نظارت و ایجاد الگوهای صحیح ذهنی می‌­توان جلوی سفر در خاطرات گذشته و مرور تلخی­‌ها و درد‌ها و شکست­‌ها و ناکامی­‌ها را گرفت، و به­ نوعی از سقوط به­ عمق پریشانی جلوگیری کرد. باور داشتن به این­که گذشته قابل برگشت و ترمیم نیست، انرژی آن رفته و تمام شده است، و دیگر فاقد پتانسیل می‌­باشد، فرمول زیربنایی حل بسیاری از مشکلات روانی انسان می‌­باشد.
با مدیریت صحیح ذهن می‌­توانیم انرژی زنده و تپنده­ زمان حال را باتوجه و عبرت از تجارب گذشته­‌ای که داشته ­ایم و درس گرفتن از آن به­ شکلی موفقیت­ آمیز سپری کنیم و از فیلتر زمان حال چراغ آینده­‌ای درخشان را روشن سازیم.
درباره­ آینده هم وضع تقریبا بر همین منوال است. هنوز انرژی وقایع زمان آینده حاصل نشده، نطفه­ آن بسته نشده، سرنوشت آن معلوم نیست، رقم نخورده است، پس اگر برای رویدادهای آینده دست به تخیل بزنیم، تصویرسازی­‌های بیهوده و خیال­‌پردازی کنیم، درحقیقت به ­واسطه­ انرژی کاذب و مخربی که تولید می‌­کند، سبب نگرانی، اضطراب، دلشوره و... می‌­شود. یعنی بریدن ما از واقعیت، اختلال درست کردن برای خودمان.
دو عنصر گذشته و آینده و عدم مدیریت آن­‌ها، انرژی زنده و تپنده و حیاتی زمان حال، که سرمایه­ اصلی ما در آن موجود است را مورد حمله قرار می‌­دهند، و ارتباط واقعی ما با محیط اطراف را دچار اختلال و آشفتگی می‌­کنند
>> مدیر ذهن/ افشین طباطبایی

* شما چه نظری دارید؟ تجربه‌ها و نظراتتان را در این زمینه، با ما در میان بگذارید *

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شمایل دانش و خرد

شمایل دانش و خرد

دانش و دانایی و خرد، بزرگ‌ترین سرمایه یک انسان و یک ملت است. فرهنگ‌ها و تمدن‌ها بر بنیاد این هر سه پدید آمده، بالیده و بارور و بارآور شده‌اند و چشمه هنرها در سایه ایمن دانایی و خرد، جوشیده و جاری گشته و فضای زیست فردی و اجتماعی را در هوایی تازه و اهورایی زنده و شاداب ساخته‌اند.

۱۶ آذر؛ زادروز گفتمان «نه به ذلت»

۱۶ آذر؛ زادروز گفتمان «نه به ذلت»

۱۶ آذر ۱۳۳۲ شهادت دانشجویان دانشگاه تهران در اعتراض به سفر نیکسون به ایران پس از کودتای ۲۸ مرداد، آغاز خط مبارزه 67 ساله‌ای است که امپراتوری پر نخوت و شیطانی آمریکا را به سراشیبی افول کشاند.

خطر تندروی در رفع محدودیت‌ ها

خطر تندروی در رفع محدودیت‌ ها

در کشور ما دور تازه محدودیت‌ های کرونایی از اول آذرماه آغاز شد که این تقریبا مصادف با اعمال محدودیت‌های جدید در اغلب کشورهای درگیر با کرونا و به‌خصوص اروپا بود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر