سازوکار ذهن هم مثل بسیاری از امور دیگر سیری منطقی دارد، منظور این است که اگر ما قوانین حاکم بر ذهن و عملکرد آن را نشناسیم بطور حتم با مشکلات زیادی مواجهه می‌­گردیم. بنابراین باید ذهن را از زباله­‌ها خالی کرد و به ­جای آن اندیشه­‌های مثبت نشاند. نوشتار پیش رو به شما کمک می‌کند با موانعی آشنا شوید که جلوی تغییر ذهنیت و ترمیم باورهای ذهنی را می‌گیرد.
کد خبر: ۶۰۰۲۷۴

به گزارش جام جم سرا- همان­ طور که برای شناخت بسیاری از بیماری­‌ها یا امور فنی و صنعتی مطالعات و تحقیقات وسیعی صورت گرفته، در رابطه با رفتارهای انسان هم پژوهش­‌های گسترده­‌ای انجام شده که نتایج به­ دست آمده حاکی است: ریشه رفتارهای خوب یا بد انسان برگرفته از اندیشه و افکار اوست.
اگر علاقه مندیم ذهنمان را از عادت­‌های محدودکننده و پیش ­پندارهای مخرب و منفی پاک کنیم نیاز به تجارب عینی و ملموس داریم. بخش اعظمی از نیروی روانی و انسانی ما صرف جنگ با مشکلات خود ساخته، تضادهای درونی بی‌­اهمیت و جزیی می‌­گردد.
همان­ گونه که بشر در دوران رنسانس دست به ­تحول و تغییری عظیم به ­سوی پیشرفت و تعالی زد، هر یک از ما نیز برای رسیدن به بالندگی نیازمند نوعی رنسانس در چارچوب­‌ها و باورهای ذهنی هستیم تا افق­‌های تازه­‌ای را بگشایم و از آن طریق به توانایی­‌هایی فردی­مان دست­ یابیم. شاید آرمان­‌های رنسانس بتواند الهام ­بخش انسان امروزی برای رویارو شدن با تکاپو‌ها و تلاطمات او باشد.
به­ طورقطع تغییر و تحولات اجتماعی ناشی از پیشرفت­‌های تکنولوژیک به­ ویژه در عصر انفجار اطلاعات روی زندگی شخصی و حرف ه­ای هر انسانی تاثیری انکار نشدنی دارد. حال این خود ما هستیم که برای کسب آرامش بیش­‌تر بتوانیم خود را از زیر یوغ بردگی جریان­های اجتماعی نوین (شبکه ­های خبری، کانال­‌های تلویزیونی، مصرف­گرایی، تجمل­ پرستی و...) که آثار مستقیم و غیرمستقیم منفی و زیان­باری دارند،‌‌ رها سازیم.
بزرگ‌ترین تکاپوی اکثر انسان­‌ها؛ داشتن یک زندگی متعادل و دوری از فشارهای روانی است که از هر سو بر او هجوم می‌­ آورند.
شاید یکی از این فشارهای مشخص، هجوم داده­‌های اطلاعاتی است. یعنی در دنیای زندگی می‌کنیم که در آن امر ثابت و مطمئنی وجود ندارد. تحولات شتاب زده­ دنیای امروز منجر به نوعی بدبینی، فروپاشی احساسات و درماندگی انسان شده است.

باور داشتن به این­که گذشته قابل برگشت و ترمیم نیست، انرژی آن رفته و تمام شده و دیگر فاقد پتانسیل است، فرمول زیربنایی حل بسیاری از مشکلات روانی انسان به شمار می‌رود

قابلیت­‌ها و توانایی­‌های ذهن انسان به­ گونه­‌ای است که اگر بتوانیم روند جاری در آن را مدیریت کنیم؛ به­ سادگی قادر خواهیم بود از بیش­‌تر توانمندی­‌های ذهن استفاده کنیم. ولی اگر عنان این قابلیت­‌ها و توانایی ­‌ها خارج از دست باشد، موجبات سقوط و زوال ما را فراهم خواهند ساخت، یعنی مایه­ رکود و نزول انسان می‌­گردد، و زمینه­ ساز پدید آمدن مشکلات زیادی در زندگی می‌­شود.
درحقیقت مدیریت ذهن نوعی مراقبت و آگاهی از فعالیت­‌های ذهنی­مان در جهت رشد و تعالی می‌باشد، یعنی در صورت نیاز بتوانیم از انرژی ذهن در جهت ­اصلاح امور استفاده کنیم.
اتفاقی که معمولا در ذهن هر انسانی می‌­افتد، نقب به­ گذشته یا پرواز به آینده است؛ هر دو این اعمال انرژی و پتانسیل ناب ذهن را زائل و نابود می‌­کنند. این کُنش­‌ها ریشه­ بسیاری از اضطراب­‌ها و نگرانی­‌های انسان است. درجایی که با مدیریت و نظارت و ایجاد الگوهای صحیح ذهنی می‌­توان جلوی سفر در خاطرات گذشته و مرور تلخی­‌ها و درد‌ها و شکست­‌ها و ناکامی­‌ها را گرفت، و به­ نوعی از سقوط به­ عمق پریشانی جلوگیری کرد. باور داشتن به این­که گذشته قابل برگشت و ترمیم نیست، انرژی آن رفته و تمام شده است، و دیگر فاقد پتانسیل می‌­باشد، فرمول زیربنایی حل بسیاری از مشکلات روانی انسان می‌­باشد.
با مدیریت صحیح ذهن می‌­توانیم انرژی زنده و تپنده­ زمان حال را باتوجه و عبرت از تجارب گذشته­‌ای که داشته ­ایم و درس گرفتن از آن به­ شکلی موفقیت­ آمیز سپری کنیم و از فیلتر زمان حال چراغ آینده­‌ای درخشان را روشن سازیم.
درباره­ آینده هم وضع تقریبا بر همین منوال است. هنوز انرژی وقایع زمان آینده حاصل نشده، نطفه­ آن بسته نشده، سرنوشت آن معلوم نیست، رقم نخورده است، پس اگر برای رویدادهای آینده دست به تخیل بزنیم، تصویرسازی­‌های بیهوده و خیال­‌پردازی کنیم، درحقیقت به ­واسطه­ انرژی کاذب و مخربی که تولید می‌­کند، سبب نگرانی، اضطراب، دلشوره و... می‌­شود. یعنی بریدن ما از واقعیت، اختلال درست کردن برای خودمان.
دو عنصر گذشته و آینده و عدم مدیریت آن­‌ها، انرژی زنده و تپنده و حیاتی زمان حال، که سرمایه­ اصلی ما در آن موجود است را مورد حمله قرار می‌­دهند، و ارتباط واقعی ما با محیط اطراف را دچار اختلال و آشفتگی می‌­کنند
>> مدیر ذهن/ افشین طباطبایی

* شما چه نظری دارید؟ تجربه‌ها و نظراتتان را در این زمینه، با ما در میان بگذارید *

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها