jamejamsara
سرا پیشخوان سرا کد خبر: ۵۷۹۹۲۹   ۲۵ تير ۱۳۹۲  |  ۱۲:۲۹

صبح زود است و خیلی عجله دارید. خانه را جمع کرده‌اید، میز صبحانه را مرتب کرده‌اید و آماده‌اید زودتر راهی محل کارتان شوید. به ساعت که نگاه می‌کنید، متوجه می‌شوید پنج دقیقه هم از ساعتی که قرار بود بیرون بروید، گذشته است ولی فرزند کوچک‌تان هنوز در حال کلنجار رفتن با جوراب‌هایش است؛ یک لنگه جوراب را پوشیده و لنگه دیگر را در دستش گرفته است.

پس خیلی هم عجیب نیست اگر تصمیم بگیرید همیشه خودتان لباس‌های او را تنش کنید، این طوری هم کارتان راحت‌تر است و هم سریع‌تر حاضر می‌شوید. اما فرزندتان هم نیاز دارد شیوه صحیح لباس پوشیدن را یاد بگیرد. توانایی پوشیدن لباس‌ها​ به کودک اعتماد به نفس می‌دهد و باعث می‌شود او احساس کند مستقل است. علاوه بر این، حس موفقیت و توانایی را هم در او افزایش خواهد داد. از سوی دیگر، وقتی او بخوبی یاد بگیرد لباس‌هایش را بپوشد، یکی از وظایف شما هم کمتر خواهد شد و فرصت بیشتری برای رسیدگی به کارهای خودتان خواهید داشت.

 

البته اشتباه نکنید؛ این کار فقط پوشیدن لباس‌ها و درآوردن آنها نیست، بلکه در کنار آن، کودک بسیاری از دیگر مهارت‌های مورد نیاز را ​ می‌آموزد و آنها را پرورش می‌دهد. به عنوان نمونه، او با بستن دکمه‌های لباسش مهارت‌های حرکتی را تمرین می‌کند یا زمانی که روی یک پا می‌ایستد تا شلوارش را بپوشد نیز از چنین مهارتی کمک می‌گیرد. مهارت‌های شناختی هم با تشخیص این‌که کدام جزء لباس باید اول پوشیده شود، تقویت خواهد شد.

زمانی که کودک لباس مورد نظرش را انتخاب می‌کند یا رنگش را می‌‌گوید، از مهارت‌های زبانی کمک می‌گیرد. همچنین​هنگامی که قرار است برای مراسم خاصی آماده شود و لباسش را بپوشد، باید به شرایط آب و هوایی، مکان و زمان هم توجه داشته باشد تا بهترین لباس را انتخاب کند و در زمان معینی آن را بپوشد.فراموش نکنید اگر می‌خواهید فرزندتان یاد بگیرد خودش لباس‌هایش را بپوشد، باید صبر داشته باشید و این کار را با دقت و حوصله انجام دهید.

آموزش نحوه صحیح پوشیدن لباس‌ها، مهارتی است که هم به حضور و همکاری شما نیاز دارد و هم فرزندتان.خوب است به کودک اجازه دهید لباس‌هایش را هم خودش انتخاب کند؛ یعنی قدرت تصمیم‌گیری و انتخاب داشته باشد و بداند بهترین لباس برای هر مناسبت و مراسمی چیست. ـ البته این کار به سن کودک بستگی دارد و در صورتی که توانایی تشخیص دادن این موارد را داشته باشد باید چنین اختیاری به او بدهید ـ در هر حال، یادتان باشد پوشیدن لباس‌ها کاری است که باید مرحله به مرحله و با صبر و حوصله انجام شود. پس خیلی زود خسته نشوید و عجله نکنید. همچنین​ هرچقدر شما بیشتر به او کمک کنید و حمایتش کنید، کودک هم همکاری بهتر و بیشتری خواهد داشت و زودتر به نتیجه خواهید رسید.

>> جام جم/ ضمیمه چاردیواری
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چالش ایجاد شغل برای نخبگان

چالش ایجاد شغل برای نخبگان

مسائل مربوط به نخبگان از سال‌ها قبل مورد توجه من بود، به طوری که از سال ۱۳۸۰ به صورت جدی وارد این بحث شدم و دغدغه‌هایم را پیگیری کردم. علت اصلی‌اش هم این بود که در نمایشگاهی مطلع شدم از۱۵۰ دانش‌آموز المپیادی کشور، حدود ۹۰ نفرشان به خارج کشور مهاجرت کرده‌اند. این موضوع باعث شد تا من نظریه مهاجرت ژن‌ها را مطرح کنم و در مقاله‌ای به آن بپردازم.

اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

دومین سفر خارجی رئیس‌جمهور همچون نخستین سفر برای حضور در اجلاسی بین‌المللی است که در یکی از کشورهای آسیای میانه برگزار می‌شود؛ اجلاس سران سازمان اکو در عشق‌آباد ترکمنستان.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها